Polska Grupa Chirurgii Robotowej – Polska stawia na nowoczesną medycynę

Dodane:

MamStartup logo Mam Startup

Polska Grupa Chirurgii Robotowej – Polska stawia na nowoczesną medycynę

Udostępnij:

Powstała Polska Grupa Chirurgii Robotowej, Sztucznej Inteligencji i Telemedycyny. To inicjatywa, która ma na celu rozwój nowoczesnych technologii w medycynie.

Kto wchodzi w skład konsorcjum?

Konsorcjum, powołane przez Wojskowy Instytut Medyczny – Państwowy Instytut Badawczy oraz sześć innych ośrodków akademickich i medycznych, zamierza prowadzić badania naukowe, wdrażać opracowane technologie oraz opracowywać regulacje prawne.

Porozumienie podpisano 10.02.2025 roku, a w skład konsorcjum weszły Świętokrzyskie Centrum Onkologii, Uniwersytecki Szpital Kliniczny Nr 4 w Lublinie, Uniwersytecki Szpital Kliniczny Nr 1 w Lublinie, Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Lublinie, Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Medyczny w Lublinie.

Główne cele współpracy

Głównym celem inicjatywy jest rozwój chirurgii robotowej, telemedycyny oraz sztucznej inteligencji w medycynie. Jak zaznaczył gen. broni prof. dr hab. n. med. Grzegorz Gielerak, dyrektor WIM-PIB, chirurgia robotowa początkowo miała zastosowania wojskowe, umożliwiając zdalne operowanie rannych żołnierzy. Dziś w Polsce funkcjonuje ponad 60 robotów chirurgicznych, co poprawia dostępność nowoczesnych metod leczenia, ale równocześnie wymaga nowych regulacji prawnych i efektywnego wykorzystania zasobów.

Co ma zostać wypracowane?

Jednym z pierwszych projektów konsorcjum będzie utworzenie centralnego rejestru zabiegów chirurgii robotycznej. Rejestr ma pozwolić na monitorowanie liczby przeprowadzanych operacji, analizę zdarzeń niepożądanych oraz ocenę skuteczności tej technologii. Na podstawie tych danych konsorcjum będzie mogło planować dalszy rozwój chirurgii robotycznej w Polsce.

Dyrektor WIM-PIB zwrócił również uwagę na potrzebę dostosowania prawa do postępu technologicznego. Obecnie prawo nie pozwala na wykonywanie operacji na odległość, mimo że technologia już to umożliwia. Konsorcjum zamierza pracować nad zmianami legislacyjnymi, aby umożliwić legalne wykorzystanie tych rozwiązań.

W ramach współpracy przewidziano również badania retrospektywne i prospektywne nad skutecznością operacji robotycznych, zwłaszcza w leczeniu nowotworów płuc, jelita grubego i żołądka. Dodatkowo konsorcjum będzie poszukiwać możliwości finansowania badań oraz angażować się w międzynarodowe projekty badawcze.

Technologia w służbie zdrowiu i edukacji

Wiceminister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, prof. dr hab. inż. Maria Mrówczyńska, podkreślała znaczenie nowoczesnych technologii w medycynie, życząc sukcesów nowemu konsorcjum. Rektor Uniwersytetu Warszawskiego, prof. dr hab. Alojzy Z. Nowak, zapowiedział, że uczelnia wniesie swój wkład w postaci badań z zakresu fizyki, chemii, biologii oraz sztucznej inteligencji.

W ramach współpracy planowane są także szkolenia, warsztaty i konferencje naukowe mające na celu promowanie badań i wdrażanie nowych technologii w praktyce klinicznej. Dzięki tym działaniom chirurgia robotowa ma szansę stać się trwałym elementem polskiego systemu ochrony zdrowia, przynosząc korzyści pacjentom i medycynie.

Czytaj także: