Polska.pl i Poland.pl w rękach Agory

Dodane:

MamStartup logo Mam Startup

Udostępnij:

Jak dowiedziałem się w biurze prasowym Agory SA – domeny Polska.pl i Poland.pl zostały wydzierżawione spółce od NASK, który pozostał właścicielem domen.

Jak dowiedziałem się w biurze prasowym Agory SA – domeny Polska.pl i Poland.pl zostały wydzierżawione spółce od NASK, który pozostał właścicielem domen.

Są to jedyne informacje jakie są obecnie dostępne. Nie zostały podane żadne szczegóły związane z umową dzierżawy, jej warunkami czy też okoliczności, w jakich umowa została zawarta. Te informacje mają zostać udostępnione w późniejszym terminie. Nie udało mi się niestety porozmawiać z nikim z NASK na ten temat. Otrzymałem oświadczenie przesłane emailem:

Oświadczenie NASK w sprawie domen i serwisów Polska.pl i Poland.pl

O zmianie wpisów w bazie WHOIS jako pierwszy poinformował w piątek 2 grudnia 2011 Rafał Galiński na blogu iname.pl.

We wczorajszym wpisie zatytułowanym „Czy Polska.pl i Poland.pl należą do Agory? Jak to wygląda w innych państwach?„ jedną z możliwości jaką brałem pod uwagę była umowa dzierżawy na wyżej wymienione domeny. Zagadkowy pozostaje jednak fakt, że ani NASK, ani Agora nie podały wcześniej oficjalnej informacji na temat zawartej umowy. Nie znajdziemy też na stronie NASK ani w dostępnych zasobach internetu informacji o przetargu / ofercie dzierżawy domen Polska.pl i Poland.pl.

Pytanie rodzi również fakt, że wpisy w bazie WHOIS wskazują na Agorę a nie na NASK. Czy jest to spowodowane faktem, że Megapanel (badanie ruchu na serwisach internetowych) zlicza odwiedziny serwisu dla podmiotu, którego dane znajdują się w WHOIS domeny tego serwisu? Jak potwierdziła Pani Jolanta Jędrysek z biura prasowego Agory – od grudnia 2011 roku Polska.pl i Poland.pl będą uwzględnione w grupie serwisów spółki, zostanie również dodany do wyników grupy ruch i zasięg serwisów Polska.pl i Poland.pl. Pytanie czy zmiana w WHOIS była konieczna oraz czy to oznacza, że pod domenami powstaną komercyjne projekty, na których będą pojawiały się reklamy tak jak w serwisach gazeta.pl, sport.pl, plotek.pl itd. czy portale zachowają jednak charakter promocyjny i informacyjny?

Serwisy Polska.pl i Poland.pl wyglądają na zaniedbane i na pewno warto się nimi zająć, bo to internetowa wizytówka Polski na świecie. Inne kraje takie jak Niemcy, Francja, Hiszpania, Włochy czy Szwecja wykorzystują domen z nazwami swoich państw (często zarówno w ojczystym języku jak i po angielsku)  w swoich narodowych rozszerzeniach takich jak .de, .fr, .es, .it, .se do promocji kraju. Takie domeny często pokazują się na pierwszych miejscach  wyszukiwarkach internetowych, dlatego warto, żeby serwisy, które się pod nimi znajdują świadczyły jak najlepiej o ich administratorach. Być może wystarczyło po prostu przenieść serwisy polskiego MSZ: Polska.gov.pl i Poland.gov.pl na krótsze i bardziej prestiżowe domeny Polska.pl i Poland.pl?

Po pomoc w wydawaniu tego rodzaju stron można sięgnąć do prywatnych firm, chociaż na świecie zajmują się nimi jednak głównie instytucje publiczne – np. MSZ w Niemczech czy Ministerstwo Turystyki we Włoszech. Warto też zadbać o równy dostęp wszystkich potencjalnych zainteresowanych w obsłudze tak istotnych dla Polski domen i serwisów znajdujących się pod nimi. Żeby to zapewnić konieczna jest szeroko dostępna informacja o możliwości dzierżawy domen i jasne warunki konkursu / przetargu na obsługę serwisów. Mam wrażenie, że w przypadku umowy na dzierżawę Polska.pl i Poland.pl zabrakło tych informacji.

Jeśli okaże się, że faktycznie nie dołożono odpowiedniej staranności w poinformowaniu szerszego grona potencjalnych zainteresowanych dzierżawą domen, to czy umowa dzierżawy może zostać unieważniona i może zostać rozpisany nowy przetarg na obsługę serwisów Polska.pl i Poland.pl?

UWAGA! Co prawda osobiście posługuję się takimi sformułowaniami jak „właściciel domen”, „sprzedaż domen”, ale z prawnego punktu widzenia i na podstawie regulaminu NASK faktycznie nie jesteśmy właścicielami domen, a jedynie abonentami.

Wpis pochodzi z blogu Daniela Dryzka

Daniel Dryzek – inwestor domenowy, w branży domenowej od ponad 10 lat. W 2001 roku założył firmę hostingową domeny.org, którą cztery lata później sprzedał spółce Active24. Od pięciu lat skupia się na wtórnym rynku domen internetowych. Stworzył brokerdomen.pl oraz ddfund.com. Jest także organizatorem największej konferencji domenowej w Polsce – MeetDomainers.