Twórczyniami portalu Avigon.pl są dwie bizneswomen z dyplomem z psychologii biznesu – Małgorzata Głowacka-Pędras i Justyna Ryczko. Obie panie połączyła wspólna pasja do psychologii oraz długoletnie doświadczenie zdobyte w trakcie pracy zawodowej w biznesie.
Polski startup umożliwia w pełni bezpieczne połączenia wideo ze specjalistą psychologiem, coachem, trenerem itp. w dowolnym miejscu i czasie.
Wyzwania współczesności
System nerwowy i mózg człowieka nie nadążają za wymaganiami, jakie narzuca dzisiejsza rzeczywistość. Przeciążenie pracą, stres, wypalenie zawodowe, rosnąca presja na wyniki powodują napięcia, które niosą ryzyko dla naszego zdrowia, a czasem nawet życia.
W takich sytuacjach pomocne staje się skorzystanie z usług specjalisty: psychologa, psychiatry, trenera czy coacha. Nie każdy jednak chce lub może wybrać terapię w tradycyjnej formie spotkań czy warsztatów.
Zdarza się, że ogranicza nas dostępność czasowa, miejsce zamieszkania czy opór wynikający z przekonań, jakie mamy na temat korzystania z pomocy psychologicznej. Dlatego videoterapia to forma wsparcia specjalistycznego, która od kilku lat na świecie zyskuje coraz większą popularność.
Popularność videoterapii
Z badania przeprowadzonego przez Megan Jones, PsyD, adiunkt kliniczną, profesor psychiatrii i nauk behawioralnych w Stanford University School of Medicine wynika, że studenci, którzy potrzebowali wsparcia w pracy nad zaburzeniami odżywiania, częściej szukali osobistej formy pomocy, po uczestnictwie w zorganizowanym programie wymagającym pracy z trenerem on-line. (Journal of American College Health, 2014).
Na wzrost popularności videoterapii z pewnością ma wpływ nowy styl życia. Młode pokolenie przyzwyczajone jest do interakcji społecznych z użyciem technologii. To dla nich nie rewolucja, ale standard.
Z videoterapii korzystają ludzie na całym świecie. Jednak założycielki polskiej platformy nie boją się konkurencji. Inne projekty mobilizują je do ciągłego ulepszania produktu.
– Z naszej perspektywy konkurencja nie jest niczym złym. Klient powinien mieć możliwość wyboru i dotyczy to również branży medycznej, czy usług z zakresu telemedycyny, bo tylko wtedy jest w stanie wybrać odpowiedni produkt dostosowany do swoich potrzeb. Dlatego stale staramy się patrzeć na nasz produkt oczami naszych klientów i modyfikować go tak, by był prosty, przejrzysty oraz intuicyjny i jednocześnie spełniał cele, dla których został stworzony – zapewnia Małgorzata Głowacka-Pędras.
Dlaczego powstało Avigon?
Avigon.pl powstał, by pomóc wszystkim potrzebującym w walce z problemami, jakie niesie dzisiejszy świat – „cichymi epidemiami” depresji, zaburzeń odżywiania, wypalenia zawodowego etc. Platforma Avigon.pl powstała także z myślą wspierania i uzupełniania tradycyjnych form terapii i konsultacji realizowanych przez ekspertów z obszarów psychologii, coachingu, mentoringu, doradztwa biznesowego i wielu innych.
– Pomysł stworzenia platformy Avigon.pl przyniosło nam samo życie. W dzisiejszych czasach ludzie szukają pomocy i rozwiązania swoich problemów w internecie. Zdałyśmy sobie sprawę, że nie ma jeszcze kompleksowego i rzetelnego narzędzia do prowadzenia tego typu konsultacji. Zdecydowałyśmy się wyjść naprzeciw oczekiwaniom ludzi i tak rozpoczęły się prace nad stworzeniem Avigon.pl Do budowy narzędzia skłonili nas również, zupełnie nieświadomie, nasi znajomi, wśród których obserwujemy wzrost frustracji związanej z szybkością życia, jakością ich związków, huśtawek nastrojów czy problemów z wypaleniem zawodowym. Każdy z nas potrzebuje w pewnym momencie z kimś porozmawiać, a w dzisiejszych czasach internet wydaje się być miejscem niemal naturalnym na takie rozmowy – mówi Justyna Ryczko, współtwórczyni platformy Avigon.pl
Jak działa Avigon?
Wystarczy wejść na stronę www.avigon.pl i wpisać w wyszukiwarkę rodzaj problemu np. stres albo specjalisty (np. coach), z którym chcą pracować oraz zaznaczą zakres terminów, jaki nas interesuje. Później pojawi się lista ekspertów, którzy zajmują się wybranymi zagadnieniami.
Portal Avigon.pl umożliwia odbycie konsultacji on-line z możliwością zachowania pełnej anonimowości (nie trzeba się rejestrować, wystarczy płatność metodą BLIK). Wszystkie połączenia wideo są szyfrowane i tym samym w pełni bezpieczne. Każdy specjalista, który jest zarejestrowany na platformie Avigon.pl, przechodzi proces weryfikacji, zanim będzie mógł oferować swoim pacjentom wsparcie z pomocą technologii szyfrowanych połączeń Avigon.pl.
Na platformie Avigon.pl ceny usług są zróżnicowane, bo indywidualnie ustalają je specjaliści. Dzięki temu mamy szansę skorzystać z tańszych usług eksperta z mniejszego miasta mimo tego, że mieszkamy w Warszawie.
Dla kogo jest przeznaczona videoterpia?
– Zależało nam na tym, by profesjonalne wsparcie psychologiczne było dostępne także dla osób z mniejszych miejscowości, ale i np. wykluczonych dotychczas przez jakikolwiek rodzaj niepełnosprawności – znoszenie barier, psychicznych, fizycznych, ale też tych finansowych to główna myśl, jaka towarzyszy nam od samego początku tworzenia platformy Avigon.pl – mówi Małgorzata Głowacka-Pędras, druga ze współzałożycielek Avigon.pl
Portal zapewnia równą dostępność usługi dla osób wykluczonych społecznie, np. poprzez niepełnosprawność lub inne ograniczenia związane z wychodzeniem z domu – zarówno fizyczne jak psychiczne. Projekt ogranicza bariery fizyczne dostępu do specjalisty, np. dojazdu (schody – brak windy, wysokie krawężniki, tereny wiejskie, stare budownictwo, problemy architektoniczne nie do pokonania np. dla osób na wózkach lub poruszających się kulach).
Avigon.pl posiada usprawnienia dla osób niedowidzących.
Jakich zaburzeń nie da się leczyć przez konsultacje online?
– W naszej ocenie przy każdym rodzaju problemu można odbyć konsultację wstępną online, która pozwoli na zdiagnozowanie problemu. Badania pokazują, że największą barierą dla ludzi, by sięgnąć po profesjonalną pomoc psychologiczną, jest napiętnowanie społeczne i lęk. Videoterapia jako forma terapii pozwala na bezpieczne przetestowanie tej usługi i zwiększa prawdopodobieństwo sięgnięcia po niezbędne leczenie. W ciężkich przypadkach, na przykład takich, przy których pacjent może wymagać hospitalizacji albo takich, gdzie pojawiają się omamy, halucynacje albo myśli samobójcze, videoterapia może nie być wystarczającym rozwiązaniem. Jeśli mamy do czynienia z taką sytuacją pacjent powinien niezwłocznie zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu, by otrzymać wskazówki dotyczące dalszego leczenia – mówi Justyna Ryczko.