Polski BioTech, który opracował metodę pozyskiwania izolatu białka z rzepaku otrzymał 2,5 mln euro

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

NapiFeryn

Udostępnij:

NapiFeryn BioTech zamknął inwestycję o wartości 2,5 mln euro, której liderem jest Icos Capital oraz jeden z naszych rodzimych family office.

Założona w Polsce w 2014 r. firma NapiFeryn opracowała i opatentowała proces pozyskiwania białka (Raptein), jako pozostałości po tłoczeniu oleju rzepakowego. Łącząc nisko wartościowe surowce i proces ekstrakcji białek, startup jest w stanie produkować białka roślinne o wysokiej jakości w przystępnej cenie. To jest dokładnie to, co jest potrzebne, aby wytworzyć alternatywne wobec mięsa i składników mlecznych białka roślinne.

Icos Capital umacnia swoją orientację na ClimateTech

Do portfolio Icos Capital, dołączy w ten sposób kolejny startup ClimateTech. Poprzednio fundusz zainwestował w spółki akie jak: takie jak BioActor (składniki zdrowotne), który został niedawno sprzedany francuskiej korporacji Solabia Group, InnovoPro (białka z ciecierzycy), Nutrileads (roślinne składniki zdrowotne) i WholeFiber (włókna prebiotyczne dla zdrowego mikrobiomu jelitowego).

Dr Magdalena Kozłowska, CEO i Founder w NapiFeryn, powiedziała: – Ta runda finansowania pokazuje zaufanie inwestorów do zdolności naszego zespołu do osiągnięcia komercyjnej skali naszej technologii. Współpracując ściśle z naszymi nowymi inwestorami, dążymy do rozwoju NapiFeryn BioTech jako wiodącego dostawcy technologii dla globalnego przemysłu roślin oleistych i rynków spożywczych.

Dr Piotr Wnukowski, CTO i założyciel w NapiFeryn oraz wynalazca procesu, dodał: – Połączenie sił z Icos Capital przybliża nas do osiągnięcia kolejnego ważnego kamienia milowego, którym będzie wdrożenie i demonstracja technologii NFB na skalę przemysłową.

Dr Peter van Gelderen, Partner Zarządzający w Icos Capital skomentował: – Przejście z produktów spożywczych pochodzenia zwierzęcego na alternatywy roślinne okazuje się być bardziej wyboistą drogą niż wielu mogło się spodziewać. Konsumenci prezentują wyzwania dotyczące smaku, funkcjonalności, jakości i kosztów stosowania białek roślinnych, a także pytania dotyczące korzyści zdrowotnych obecnie dostępnych produktów wykorzystujących formuły roślinne. Wierzymy, że NapiFeryn Biotech może zapewnić alternatywę, która pozwoli przemysłowi spożywczemu przezwyciężyć te wyzwania i sprawić, że płynniejsze i łatwiejsze przejście na produkty roślinne będzie osiągalne.

O NapiFeryn BioTech

Pochodzenie nazwy firmy, NapiFeryn BioTech to połączenie dwóch nazw białek, które pozyskuje się z rzepaku: napina i krucyferyna. Pomysł na założenie firmy zajmującej się pozyskiwaniem białek roślinnych, z których rzepak jest pierwszą próbą, pojawił się w 2014 r. Wtedy to dwójka biotechnologów, dr Magdalena Kozłowska i dr Piotr Wnukowski poznali się podczas pracy w Holandii. Founderzy postanowili założyć swoją działalność w Polsce. W ten sposób powstała firma NapiFeryn BioTech, której centrum operacyjne i badawczo-rozwojowe mieści się w BioNanoParku, parku naukowo-technologicznym w Łodzi.

 

Bill Gates podarował ponad 800 tysięcy dolarów polskiej BioTech spółce

Które fundusze w Polsce inwestują w rozwiązania z zakresu ochrony środowiska?

PFR Ventures inwestuje ok. 250 mln zł w 4 zielone fundusze