Bill Gates podarował ponad 800 tysięcy dolarów polskiej BioTech spółce

Dodane:

Kasia Krogulec Kasia Krogulec

bill gates

Udostępnij:

Polska spółka z branży biotech – ExploRNA Therapeutics – otrzymała finansowanie od Fundacji Billa i Melindy Gatesów na dalszy rozwój technologii modyfikacji mRNA. Opracowana przez naukowców metoda pozwala zmniejszyć dawkę mRNA w szczepionce, by wyeliminować niepożądane skutki uboczne w terapii oraz obniżyć koszty produkcji.

ExploRNA Therapeutics otrzymała od Fundacji Billa i Melindy Gatesów grant o wysokości 813 578 dolarów, które zasilą projekt przez na 14 miesięcy.

– Nie zakładamy wytworzenia szczepionki przeciwko konkretnej chorobie, naszym celem jest pokazanie, że użycie naszej technologii przynosi realne korzyści w tworzeniu szczepionek opartych na technologii mRNA, a więc w zapobieganiu rozwojowi chorób zakaźnych, a także w leczeniu chorób nowotworowychpowiedział Jacek Jemielity, prezes ExploRNA Therapeutics i profesor Uniwersytetu Warszawskiego.

ExploRNA Therapeutics jest spółką spin-off Uniwersytetu Warszawskiego. Została założona w 2019 roku przez prof. Jacka Jemielitego, dr hab. Joannę Kowalską i Marka Baranowskiego z UW, we współpracy z naukowcami z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego: prof. Jakubem Gołąbem i prof. Dominiką Nowis.

W ExploRNA Therapeutics zainwestował również Michał Sołowow

W 2020 r. w spółkę zainwestował przedsiębiorca i właściciel m.in. Synthosa, Barlinka oraz Cersanitu – Michał Sołowow – poprzez swój fundusz Black Forest SICAV-SIF. Black Forest kupił wówczas 20% udziałów ExploRNA Therapeutics (z wartością docelową w wysokości 45% udziałów).

– Do inwestycji w ExploRNA przekonało mnie dwóch wybitnych naukowców prof. Jacek Jemielity oraz prof. Jakub Gołąb. Oczywiście badania nad mRNA są prowadzone na całym świecie i to jest konkurencyjny rynek. My w ExploRNA mamy bardzo dobrą pozycję startową, doskonały zespół, historycznie ugruntowaną wiedzę i wydaje się, że przewagę czasową w badaniach. Nasze wejście kapitałowe do ExploRNA ma pomóc w zdyskontowaniu tej wiedzy i wprowadzeniu tego projektu badawczego na zupełnie inny poziom – skomentował transakcję Michał Sołowow.

Wartość aktywów netto funduszu Black Forest przekraczała w 2020 r. 4,1 mld euro. W portfolio funduszu znajduje się kilkanaście przedsiębiorstw – m.in.: New Era Materials, 3DGence, GeniCore, WP Systems, Tikrow, Komfort, Homla, Outlet Nexterio, North Food, OncoArendi Therapeutics, LifeFlow i Corab.

Polskie biotechy z grantami

To nie jedyny grant dla polskiej spółki biotechnologicznej przyznany w ostatnim czasie. Dwa tygodnie temu Biotts otrzymał 134 000 zł w ramach „Dolnośląskiego Bonu na Innowacje”. Jest on przyznawany przedsiębiorstwom z Dolnego Śląska finansuje usługi badawcze, konsultacje z jednostkami naukowymi i audyt technologiczny. W ramach projektu finansowane są także prace badawczo-rozwojowe, dotyczące wdrożenia lub rozwoju produktu oraz technologii.

 

Przeczytaj również: Samsung zaprojektował prototyp ekologicznej toalety przyszłości we współpracy z Fundacją Billa i Melindy Gatesów

Fundusz Black Forest zainwestował w Tikrow