Polski fintech Horum chce zostać najbardziej innowacyjnym projektem bankowym w Europie. Wesprze go w tym IBM

Dodane:

Marta Wujek Marta Wujek

Polski fintech Horum chce zostać najbardziej innowacyjnym projektem bankowym w Europie. Wesprze go w tym IBM

Udostępnij:

Fintech Horum podpisał umowę z IBM zgodnie, z którą zespoły obydwu podmiotów połączą siły i wspólnie będą pracować nad rozwojem produktu Horum. W planach jest wprowadzenie elementów opartych o technologię blockchain oraz modułów fakturowania i faktoringu.

Pod koniec czerwca 2020 roku fintech uzyskał wpis na listę Małych Instytucji Płatniczych (MIP) prowadzoną przez KNF. Dzięki temu Horum będzie mogło m.in. rejestrować zlecenia płatnicze, prowadzić rachunki płatnicze, wydawać instrumenty płatnicze jak karty, udzielać pożyczek, itd. 

Porozumienie z konsorcjum IBM oraz Asseco Poland, którego celem jest stworzenie struktur pozwalających na stworzenie w przyszłości ponadnarodowego mobilnegu bank funkcjonującego w znacznym stopniu w oparciu o technologię blockchain. Wynikiem początkowej współpracy będzie platforma technologiczna pozwalająca Horum wyjść na rynek z pierwszymi produktami. Launch planowany jest w przeciągu kilku miesięcy od rozpoczęcia prac – czytamy na stronie firmy. 

Kolejnym krokiem firmy jest uzyskanie licencji bankowej. Przedstawiciele Horum podkreślają przy tym, że nie chcą zostać typowym bankiem. Planują wykorzystywać najnowsze technologie w tym sztuczną inteligencję, uczenie maszynowe czy wspomniany blockchain. Twórcy projektu mówią, że kiedy zrealizują swoje plany staną się najbardziej innowacyjnym projektem bankowym w całej Europie. 

– Chcemy, aby nasze usługi były dostosowane przede wszystkim do małych i średnich przedsiębiorstw i osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Przeprowadzone wraz z VISA oraz Cogision badania klientowskie wykazały jednoznacznie, że jest to grupa, która w bankowości jest najmniej „uproduktowiona” i najmniej zaopiekowana – powiedział w rozmowie z serwisem alebank.pl prezes zarządu Horum, Robert Łasek.

Jednocześnie podkreślił, że fintech pierwszych klientów planuje pozyskać jeszcze w tym roku, a w drugim roku działalności 1,85 milionów klientów.