Polski fundusz funduszy znalazł zainteresowanie. Startupy mają szansę na 3,2 mld złotych od inwestorów?

Dodane:

Adam Łopusiewicz Adam Łopusiewicz

Udostępnij:

Polski Fundusz Rozwoju, czyli tzw. fundusz funduszy, zakończył właśnie nabór na oferty współpracy od funduszy VC. Do udziału w programie wsparcia startupów zgłosiło się 69 podmiotów, które razem z PFR wyłożą pieniądze na inwestycje w startupy. Deklarowana pula wynosi 3,2 mld złotych.

Na zdjęciu (od lewej): Tomasz Gigol, prof. Maciej Chorowski, wicepremierzy: Mateusz Morawiecki i Jarosław Gowin | fot. NCBR, mf.gov.pl

Szansa i dla przedsiębiorców i dla inwestorów

Pomysł na utworzenie „funduszu funduszy” wszedł w życie jeszcze w ubiegłym roku. Wtedy to decyzję o realizacji nowatorskiego programu NCBR BRIdge VC w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego w obecności wicepremierów Jarosława Gowina i Mateusza Morawieckiego podpisał dyrektor NCBR prof. Maciej Chorowski i wiceprezes PFR Ventures Tomasz Gigol.

– Fundusz BRIdge CVC ma za zadanie stworzyć możliwość współpracy kapitałowej pomiędzy dużymi przedsiębiorstwami, a innowacyjnymi firmami z sektora MŚP. Dla dużych przedsiębiorstw jest to alternatywne podejście do innowacji w stosunku do działów badawczo-rozwojowych. Z kolei młodzi innowatorzy będą mieli możliwość rozwinięcia swoich przedsiębiorstw – powiedział wtedy wiceprezes PFR Ventures Tomasz Gigol.

16 funduszy dla startupów 

Jeden z takich funduszy nosi nazwę PFR Starter FIZ i właśnie zakończył nabór na oferty od funduszy VC. Do udziału w programie wsparcia zgłosiło się 69 podmiotów, które zadeklarowały, że razem z PFR zainwestują w startupy nawet 3,2 mld złotych. Większą część pieniędzy (dokładnie 80%) ma wyłożyć PFR a resztę strona prywatna transakcji. Na ten cel powstanie 16 funduszy, które będą inwestowały w startupy.

Jak czytamy w komunikacie prasowym, utworzone fundusze VC będą miały za zadanie wspierać prowadzenie badań naukowych i prac rozwojowych oraz komercjalizację ich wyników poprzez finansowanie projektów inwestycyjnych o podwyższonym profilu ryzyka w formie inwestycji kapitałowych w technologiczne spółki z sektora MŚP.

Pobudzić rynek Aniołów Biznesu

PFR nie ocenił jeszcze nadesłanych ofert, dlatego nie wiadomo, czy fundusz funduszy rzeczywiście przeznaczy na inwestycje aż 3,2 mld złotych. Gdyby jednak to się stało, wiele startupów mogłoby uzyskać wsparcie finansowe i wykorzystać swoją szansę na sukces. 

– Uważamy, że zaproponowana struktura funduszu koinwestycyjnego będzie najskuteczniejszym instrumentem pobudzającym rynek Aniołów Biznesu w Polsce, biorąc pod uwagę jego obecny poziom rozwoju. W ciągu najbliższych lat chcemy kilkukrotnie zwiększyć wielkość finansowania oraz liczbę aktywnych Aniołów Biznesu w Polsce – mówi Maciej Ćwikiewicz, wiceprezes PFR Ventures