Zaledwie 14% Polaków oszczędza. Nie myślimy o rezerwach finansowych na trudne czasy, a emerytura wydaje się nam bardzo odległa. Dotyczy to nie tylko Polski. Kraje wysoko rozwinięte, o ujemnym przyroście naturalnym, od dawna szukają sposobów na rozwiązanie problemu poziomu życia seniorów. Czasy się zmieniają, przyrost naturalny maleje, wydłuża się długość życia. Dotychczasowe systemy emerytalne przestają zapewniać odpowiedni poziom życia seniorów. Potrzebne są zmiany. W Polsce trwa wprowadzanie Pracowniczych Planów. Demo opracowało strategię, której celem jest społeczna edukacja Polaków. Musimy zacząć myśleć o tym, co będzie jutro.
Światowe rozwiązania teraz w Polsce
Ponad sto lat temu pracodawcy, najpierw w Stanach Zjednoczonych, a potem na całym świecie, zaczęli myśleć o dodatkowym zabezpieczeniu swoich pracowników. Z myślą o godnej emeryturze powstały liczne zakładowe fundusze pracownicze – na które składali się pracodawca i pracownik. W Nowej Zelandii, Wielkiej Brytanii czy Holandii po pewnym czasie w ten system włączyło się jako trzecie ogniwo – państwo.
W Polsce na wzór krajów wysoko rozwiniętych zaczęły działać Pracownicze Plany Kapitałowe. To system, którego celem jest zapewnienie bezpieczeństwa finansowego każdej grupy społecznej, ale najbardziej grupy, która zarabia najmniej.
– Uświadamiamy Polakom, że warto oszczędzać i warto zadbać o swoją przyszłość – mówi Maciej Buczkowski, menadżer departamentu komunikacji PFR, odpowiedzialny za projekt z ramienia reklamodawcy. – Kampanię informacyjną opieramy na dwóch filarach. Po pierwsze: chcemy przekazać racjonalne argumenty za tym, że system PPK wszystkim się opłaca oraz że środki gromadzone na rachunku PPK to nasze prywatne pieniądze, których nikt nam nie zabierze i które w łatwy sposób możemy pomnożyć. Po drugie: poruszamy również aspekt emocjonalny, chcemy pokazać, jak bardzo pozytywnie oszczędzanie może wpłynąć na przyszłość ludzi. Zależy nam, aby wywołać refleksję, a nawet dyskusję o oszczędzaniu – dodaje Buczkowski.
– To będzie jedna z największych kampanii tego roku, a na pewno najważniejsza. Pierwotną strategię oraz komunikację, wypracowaną jeszcze w roku 2019, musieliśmy dostosować do zaistniałej sytuacji. Nasze rozwiązania strategiczne i rozwiązania kreatywne skupiają się na zbudowaniu zaufania do nowych rozwiązań proponowanych przez państwo. Walczymy z negatywnymi stereotypami. Liczymy na przełom , a nasz główny cel to: otworzyć społeczeństwo na rozwiązania – nowe w Polsce, ale sprawdzone na świecie. My wierzymy w PPK – mówi Jacek Sadowski prezes Demo Effective Launching
Demo wyprodukowało 8 spotów reklamowych, spoty radiowe oraz reklamę skierowaną do Internetu. – Bardzo zależało nam na prawdziwości i autentyczności. Sceny z udziałem stolarza były kręcone w prawdziwej stolarni, wnikliwe oko zobaczy nawet gniazdo jaskółek, które naprawdę tam było. Bardzo istotny dla kampanii był production design: scenografia, kostiumy, kolory, klimat, a także plastyka obrazu za którą odpowiadał Bartosz Nalazek, na co dzień pracujący w Los Angeles – zdradza kulisy kampanii Jacek Sadowski.
Kampania będzie prowadzona w telewizji, radiu oraz internecie. Działania online obejmą kanały VOD (gdzie emitowany będzie również wykonany w stylistyce pop-art spot skierowany do młodzieży), kampanię display oraz AdWords. Demo zaproponowało również cykl filmów szkoleniowych tzw. PPK Ekspres, gdzie w 5 odcinkach omówione zostaną najważniejsze aspekty PPK oraz przedstawione będą odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Ich celem jest edukacja, bo – jak wynika z przeprowadzonych analiz – pracownicy, którzy uczestniczą w szkoleniach dot. PPK, chętniej pozostają w programie.
– Wyzwaniem w zaplanowaniu mediów do kampanii PPK była bardzo szeroka grupa docelowa oraz wielowątkowość komunikatu. Zastosowaliśmy naszą autorską metodę Cross-Channel, która pozwoliła na połączenie w kilku kanałach wielu różnych linii komunikacyjnych i formatów, skierowanych do różnych grup odbiorców kampanii – mówi Dominika Meinardi z PRO Media House – Mamy nadzieję, że dzięki tym wysiłkom przekaz skuteczne trafi do Polaków, a gdy po kampanii zapytamy ich: „Czy zostają w PPK” – zdecydowana większość odpowie „ja zostaję – bo to są moje dodatkowe pieniądze”.