fot. pexels.com
Nauka i biznes
Budżet programu wynosi 421 milionów złotych i ma zostać rozdysponowany między fundusze venture capital. Potem trafi w ręce małych i średnich przedsiębiorstw, głównie związanych ze światem nauki. Rzeczpospolita ustaliła, że pierwsze inwestycje mają być zrealizowane z udziałem firm, które wdrażają technologie materiałowe i tzw. clean-tech oraz realizujące projekty biotechnologiczne, chemiczne i z zakresu elektromobilności.
Szczegóły projektu zostaną przedstawione na początku przyszłego tygodnia. – W poniedziałek przedstawimy założenia programu i potencjalnym zainteresowanym damy tydzień na ewentualne uwagi. Na przełomie października i listopada chcielibyśmy już ruszyć z naborem partnerów. Chcemy, by podmioty zarządzające rozpoczęły inwestycje w I kwartale przyszłego roku – mówi Rzeczpospolitej Rozalia Nowicka z PFR Ventures.
Do 40 mln zł na projekt
Kwota inwestycji w pojedynczy projekt ma się zaczynać od 5 milionów złotych. Dalej czytamy w dzienniku, że PFR zamierza wybrać od 4 do 9 zarządzających i każdy z nich będzie mógł zainwestować w jedną spółkę do 20 procent budżetu otrzymanego od inwestorów. W efekcie, startupy zostaną zasilone kwotą rzędu 20-40 mln złotych, z czego PFR Ventures pokryje 60 procent, natomiast reszta będzie stanowić wkład prywatny.
– Liczymy, że dzięki tej inicjatywie Polska będzie mogła wkrótce pokazać, że jest w stanie samodzielnie generować innowacje technologiczne – mówi Rozalia Nowicka. Pieniądze z programu trafią do funduszy i ostatecznie do startupów jeszcze w tym roku. PFR zakłada, że cały proces potrwa 10 lat; przez pierwszych pięć fundusze będą finansować wybrane projekty, a przez kolejnych pięć lat wychodzić z inwestycji.
Źródła finansowania
Poza Otwartymi Innowacjami FIZ, PFR realizuje jeszcze cztery inne programy skierowane do innowacyjnych firm. Ich łączna wartość sięga ponad 2,2 mld złotych. Do tego uruchomił we wrześniu serwis www.startup.pfr.pl, za pośrednictwem którego twórcy startupów na każdym etapie rozwoju mogą szukać wsparcia wśród programów publicznych oraz dowiadywać się na temat potencjalnych inwestorów i źródeł finansowania.