Premierowe wieści o inwestycji… z ubiegłego roku
Ataraxis AI zajmuje się medycyną precyzyjną opartą na sztucznej inteligencji. O jej działalności mogliśmy dowiedzieć się przede wszystkim dzięki ostatniej inwestycji, tj. 4 milionom dolarów finansowania zalążkowego. Runda była współprowadzona przez Giant Ventures i Obvious Ventures. Finansowanie, co prawda zebrane w 2023 r., ale ogłoszone po raz pierwszy właśnie teraz, umożliwiło Ataraxis opracowanie testów diagnostycznych opartych na sztucznej inteligencji. Mają one znacznie poprawiać przewidywanie wyników pacjentów i umożliwiają bardziej precyzyjne, spersonalizowane leczenie. Firma zaprezentowała również swoją pierwszą ofertę, Ataraxis Breast – pierwszy na świecie natywny dla sztucznej inteligencji test prognostyczny / predykcyjny na raka piersi i zaawansowany test zweryfikowany klinicznie.
Polacy za sterami
Molekularne testy diagnostyczne były historycznie uważane za standard branżowy w zakresie spersonalizowanego doboru leczenia, szczególnie w onkologii. Testy te opierają się jednak na przetwarzaniu fizycznej tkanki i mają istotne ograniczenia, takie jak nieoptymalna dokładność, długie cykle rozwoju, ograniczony zakres i wysokie koszty. Aby sprostać tym wyzwaniom, dr Jan Witowski i dr Krzysztof Geras założyli Ataraxis AI. Firma opracowuje multimodalne modele fundacji AI i testy diagnostyczne, które przewidują ryzyko wystąpienia raka u pacjentów i wyniki, umożliwiając dostawcom spersonalizowanie leczenia, które będzie najbardziej skuteczne dla każdego pacjenta. Ataraxis planuje opracować testy diagnostyczne dla co najmniej 50% z 26 milionów nowych pacjentów z rakiem, u których spodziewana jest diagnoza.
Tworząc tę nową kategorię testów, Ataraxis chce zmienić przyszłość opieki nad chorymi na raka, dając lekarzom wgląd w stan zdrowia ich pacjentów. To przełomowe podejście umożliwia pracownikom służby zdrowia opracowywanie wysoce spersonalizowanych planów leczenia, zapewniając każdemu pacjentowi możliwie najskuteczniejszą opiekę.
– Jako lekarz, początkowo byłem podekscytowany potencjałem medycyny precyzyjnej, widząc na własne oczy pilną potrzebę rozwiązań, które pomogłyby setkom tysięcy pacjentów. Niestety, w ciągu ostatniej dekady obietnica ta w dużej mierze nie została spełniona – powiedział Jan Witowski, współzałożyciel i dyrektor generalny Ataraxis. – Opierając się na pionierskiej pracy naszego doradcy Yanna LeCuna w zakresie nowoczesnej sztucznej inteligencji, tworzymy zupełnie nową kategorię testów, które stopniowo wyeliminują diagnostykę molekularną, przenosząc branżę do medycyny precyzyjnej AI – podejścia, które jest dokładniejsze, wydajniejsze i bardziej opłacalne, z potencjałem ratowania niezliczonej liczby istnień ludzkich.
Kestrel, czyli nowy model AI
Aby umożliwić tę nową erę precyzyjnej medycyny opartej na sztucznej inteligencji, Ataraxis opracował Kestrel, podstawowy model sztucznej inteligencji dla cyfrowej patologi. Model Kestrel odkrywa nowe cechy skorelowane z wynikami pacjentów, które często są bardziej złożone niż to, co mogą zrozumieć ludzcy eksperci, w tym lekarze, i obejmują wszystkie typy chorób. Korzystając z tych odkryć, Ataraxis może opracować multimodalne testy diagnostyczne dla dowolnego wskazania, które stale poprawiają wyniki leczenia.
– Ataraxis stworzył system przewidywania wyników leczenia raka piersi, który generuje spersonalizowane prognozy z rekordową dokładnością. Wykorzystują oni najnowsze osiągnięcia w dziedzinie głębokiego uczenia się i sztucznej inteligencji, takie jak samonadzorowane szkolenie i wspólne architektury osadzania. Poza tym sukcesem Ataraxis ma ambitną wizję wykorzystania transformacyjnego potencjału sztucznej inteligencji w opiece zdrowotnej – powiedział Yann LeCun, profesor informatyki Jacoba T. Schwartza na Uniwersytecie Nowojorskim, główny naukowiec ds. sztucznej inteligencji w firmie Meta i laureat nagrody Turinga.
Korzystając z Kestrel, firma stworzyła swój pierwszy kliniczny test diagnostyczny, Ataraxis Breast. Test został wstępnie zweryfikowany klinicznie w wieloośrodkowym badaniu obejmującym ponad 7500 pacjentów z 15 instytucji na 3 kontynentach, z planami dalszej walidacji. Wyniki zostały opublikowane w publikacji preprint i pokazują, że Ataraxis Breast znacznie przewyższa obecny standard opieki w wyborze leczenia raka piersi, o czym świadczą następujące dane:
- 30% wyższą dokładność w przewidywaniu nawrotu raka niż standardowy test diagnostyki molekularnej;
- przeklasyfikowanie pacjentów „pośredniego ryzyka” do grup niskiego lub wysokiego ryzyka, co pomaga większej liczbie pacjentów potencjalnie uniknąć chemioterapii;
- uogólnienie na wszystkie podtypy raka, rozszerzenie badań na 100 000 dodatkowych pacjentów rocznie w samych Stanach Zjednoczonych;
- udzielanie odpowiedzi na nowe pytania kliniczne o wysokiej wartości (np. czy pacjenci, którzy przeszli chemioendokrynną terapię mogą odnieść korzyści z inhibitorów CDK4/6).
– Ataraxis ma potencjał zrewolucjonizowania leczenia raka, będąc pionierem w nowej erze medycyny precyzyjnej opartej na sztucznej inteligencji, która podniesie poziom opieki nad pacjentami i wyniki leczenia – komentuje Madelene Larsson, dyrektor w Giant Ventures. – Biopsje tkanek stanowią jedno z najbogatszych źródeł danych medycznych, a Jan i jego zespół opracowali przełomowe podejście wykorzystujące multimodalne modele sztucznej inteligencji, aby pomóc lekarzom zidentyfikować opcje leczenia wykraczające poza chemioterapię – dodał Rohan Ganesh, partner w Obvious Ventures.
Pacjenci z kilku wiodących na świecie systemów opieki zdrowotnej i ośrodków opieki onkologicznej uczestniczyli w walidacji Ataraxis Breast, w tym Gundersen Health System, Karmanos Cancer Institute, NYU Langone Health i Providence. Firma planuje dalsze rozszerzanie współpracy, aby udostępnić test jak największej liczbie pacjentów.