Polski respirator od startupu Mudita nominowany do nagrody A’Design Award

Dodane:

Marta Wujek Marta Wujek

Polski respirator od startupu Mudita nominowany do nagrody A’Design Award

Udostępnij:

Polski startup Mudita, który zasłynął projektem minimalistycznego telefonu komórkowego, w obliczu pandemii zaprojektował przenośny respirator Breath. Projekt został dostrzeżony przez organizatorów konkursu A’Design Award, którzy nominowali Muditę do nagrody, jako jedyny startup z Polski.

A’Design Award to nagroda, którą otrzymują najlepsi projektanci, artyści, architekci, marki i influencerzy z całego świata. W tym roku, w obliczu pandemii koronawirusa, stworzono nową kategorię – War on Virus. I to właśnie w tej kategorii polski zespół powalczy o nagrodę. Konkurs organizowany jest przez OMC Design Studios SRL i jej spin-offy. Zwycięzcy otrzymują możliwość prezentacji i sprzedaży swoich produktów przez specjalną platformę oraz wsparcie medialne. 

Polski respirator

– Jako zespół inżynierów z doświadczeniem w produkcji wyrobów medycznych nie mogliśmy spać spokojnie wiedząc, że w sąsiednich krajach ludzie umierają z powodu braku odpowiedniego sprzętu do wspomagania układu oddechowego. Chcieliśmy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby uniknąć takiej sytuacji w Polsce i w innych częściach świata – czytamy na stronie projektu (gdzie można zagłosować na Muditę). 

Firma postępujemy zgodnie z wytycznymi wydanymi przez AAMI. Każdy prototyp sprawdzany jest na profesjonalnym płucach testowych z Michigan Instruments.Taki sprzęt jest szeroko stosowany do certyfikacji respiratorów. Zastosowanie płuc testowych pozwala symulować różne dysfunkcje pacjentów. Scenariusze badań i wyniki są konsultowane z lekarzami. Zasadniczą częścią prowadzonych badań jest potwierdzenie funkcji klinicznej, jaką jest bezpieczna wentylacja mechaniczna pacjentów. 

Jak podaje serwis strefainwestorow.pl zespół Mudita przy projekcie współpracuje z transplantologiem dr hab. Michałem Wszołą, dr Dominikiem Drobińskim, anestezjologiem pracującym w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie i innymi lekarzami oraz personelem medycznym z Fundacji Badań i Rozwoju Nauki.

Minimalistyczny telefon

O startupie Mudita zrobiło się głośno, kiedy zaprezentował swój projekt minimalistycznego telefonu. Według twórców projektu rozwój nowych technologii w ostatnich latach przyczynia się do poluźnienia kontaktów społecznych. Odpowiedzią na ten problem ma być telefon, który nie jest przeładowany nowinkami technicznymi, a będzie służył do tego, do czego telefony zostały stworzone, czyli do dzwonienia. 

Projekt spotkał się z ogromnym zainteresowaniem internautów, którzy w ciągu jednego dnia wsparli go na Kickstarterze łączną kwotą 160 tys. dolarów. – Każdego dnia jesteśmy przeładowani informacjami i coraz trudniej jest nam znaleźć wewnętrzny spokój. Jako zespół Mudity wierzymy, że wspaniałe rzeczy dzieją się, gdy jesteśmy w pełni obecni – mówił wtedy Michał Kiciński.