Polski startup Addictions.ai pozyskał prawie 6 mln dofinansowania na dalszy rozwój z funduszu NCBR

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Polski startup Addictions.ai pozyskał prawie 6 mln dofinansowania na dalszy rozwój z funduszu NCBR

Udostępnij:

Polski startup Addictions.ai – właściciel aplikacji mobilnej AlkyRecovery wspierającej walkę z nałogiem osób uzależnionych od alkoholu oraz ich bliskich – pozyskał dofinansowanie z NCBR w wysokości 5 852 108 zł. Wkrótce ruszą prace badawczo-rozwojowe, efektem których będzie wdrożenie zaawansowanych algorytmów AI oraz uczenia maszynowego w aplikacji AlkyRecovery.

System stworzony przez Polaków, jako pierwszy w Europie, będzie w stanie dokonać oceny prawdopodobieństwa złamania abstynencji oraz samodzielnego proponowania najbardziej optymalnych rozwiązań terapeutycznych. Dane, za zgodą użytkowników, będą przetwarzane m.in. na podstawie ich emocji i zachowań (NLP), treści audio, wideo, opasek telemedycznych oraz Facebooka, Twittera i Spotify.

AlkyRecovery to bezpłatna aplikacja mobilna powstała w 2016 roku, dzięki której osoby uzależnione od alkoholu każdego dnia otrzymują wsparcie w utrzymaniu abstynencji. System wykorzystuje szereg algorytmów, które automatycznie motywują, doradzają i kontrolują stan samopoczucia użytkowników. Osoby korzystające z aplikacji mają dostęp do m.in.: dzienniczków uczuć i głodu, określających ich stan, prywatnego i publicznego czatu, bazy wiedzy pełnej zagadnień nt. uzależnienia od alkoholu oraz sposobów radzenia sobie z nim czy bezpłatnych konsultacji online z terapeutami.

Dzięki pozyskanym funduszom z NCBR ruszą zaawansowane prace badawczo-rozwojowe realizowane przez wybitnych ekspertów, współpracujących m.in. ze Światową Organizacją Zdrowia (WHO). Dzięki temu Addictions.ai jako pierwszy startup w Europie wykorzysta zaawansowane algorytmy sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego w celu dokonania oceny prawdopodobieństwa złamania abstynencji. Wszystko po to, aby jeszcze skuteczniej wesprzeć proces leczenia – zarówno z perspektywy użytkowników aplikacji, jak i terapeutów.

– Prace badawczo-rozwojowe przewidziane są na trzy lata, a ich finalnym efektem będzie powstanie chatbota, który pomoże użytkownikom w zachowaniu trzeźwości. Skuteczność przewidywania nawrotu choroby alkoholowej wyniesie minimum 80%, a to oznacza, że system będzie reagował angażując terapeutów, zanim jeszcze osoba uzależniona sięgnie po alkohol. To milowy krok w leczeniu uzależnienia od alkoholu. Gdy tylko prace zostaną zakończone planujemy wyjście na rynki Europy, by zawalczyć z chorobą na jeszcze większą skalę – komentuje Marcin Brysiak, CEO Addictions.ai oraz twórca aplikacji AlkyRecovery.

Aplikacja AlkyRecovery do tej pory została zainstalowana 14 000 razy. System zarejestrował już:

  • 166 000 wysłanych wiadomości,
  • 10 000 uzupełnionych dzienniczków uczuć,
  • 365 000 objawów wypełnionych w dzienniczku głodu, zawierającym 21 oznak sugerujących możliwość wystąpienia nawrotu,
  • ponad 2 000 uzupełnionych ankiet, pozwalających ocenić prawdopodobieństwo uzależnienia od alkoholu,
  • ponad 3 000 danych z opasek biometrycznych,
  • 3 500 resetów licznika trzeźwości oznaczających złamanie abstynencji,
  • ponad 270 zapisanych w bazie terapeutów.

Aplikacja w bieżącym roku została doceniona w konkursie Mobile Trends Awards, zajmując II miejsce Nagrody Głównej MTA oraz nominację do najlepszych projektów w kategorii Społeczne/CSR. Ponadto Addictions.ai przygotowuje się do komercyjnego wdrożenia aplikacji w „Łódź Municipal Health Care Center for Therapy and Prophylactics” na infrastrukturze partnera publicznego. Firma jest otwarta na rozmowy z potencjalnymi inwestorami.