Polski startup będzie wydobywał hel na księżycu

Dodane:

Marta Wujek Marta Wujek

Polski startup będzie wydobywał hel na księżycu

Udostępnij:

Amerykańska firma US Nuclear Corp podpisała umowę z krakowskim startupem Solar System Resources Corporation. Na jej podstawie polski zespół ma pomóc przy wydobywaniu izotopu helu-3 ze złóż znajdujących się na Księżycu.

Jak czytamy w serwisie finance.yahoo.com Solar System Resources Corporation zadeklarował, że między 2028 a 2032 rokiem dostarczy 500 kg helu wydobytego na Księżycu. Nie wyjawiono, ile polski startup zarobi na tym, jednak obecnie rynkowa cena helu to 16,6 mld dolarów za tonę. Cała akcja ma być bezzałogowa. 

– Podpisane porozumienie jest historyczne. Wierzymy, że przyczyni się ono w niedalekiej przyszłości do zaspokojenia rosnących potrzeb energetycznych świata i przyspieszy rozwój światowej branży kosmicznej – zwłaszcza w obszarze górnictwa kosmicznego. Wierzymy również, że przyczyni się ono do wzrostu innowacyjności w Polsce, zachęci ludzi do zakładania i inwestowania w startupy kosmiczne, a młodych ludzi zachęci do wyboru studiów technicznych. Chcielibyśmy prosić rząd o wsparcie dla obiecującej branży kosmicznej, przyspieszenie prac nad podpisaniem porozumienia o współpracy z NASA, przystąpienia Polski do programu ARTEMIS oraz jeszcze ważniejszego ARTEMIS ACCORDS o co będziemy wytrwale zabiegać – powiedział Polskiej Agencji Prasowej dr inż. Adam Jan Zwierzyński, dyrektor i współzałożyciel przedsiębiorstwa.

Dlaczego hel jest tak pożądany?

Jest o co powalczyć. jak się okazuje Hel może być wykorzystywany do produkcji taniej i ekologicznej energii z syntezy jądrowej. Co ważne, w takim procesie nie powstają odpady promieniotwórczych. Według serwisu finance.yahoo.com szacuje się, że 200 ton helu wystarczyłoby, aby zaspokoić globalne roczne potrzeby energetyczne całej ludzkości bez wytwarzania gazów cieplarnianych i zanieczyszczeń.

Jednak sektor energetyczny to nie jedyny obszar, gdzie można wykorzystywać hel. Znajdzie on swoje zastosowanie również w badaniach naukowych, przy produkcji komputerów kwantowych, medycynie, czy przy budowie napędu statków kosmicznych. Mnogość branż, które potrzebują helu pokazuje jego potencjał. 

– Zyski mogą być gigantyczne, ponieważ substancje, które mają być wydobywane, są niezwykle rzadkie na Ziemi, jeśli chodzi o ich użycie w generowaniu energii fuzyjnej, skanowaniu medycznym, wytwarzaniu elektroniki, samochodów, czy telefonów komórkowych. Nie ma gwarancji, że pierwsze misje przyniosą zysk. Jednak kolejne mogłyby być zyskowne w skali miliardów czy nawet bilionów dolarów i złotych – przekazał Polskiej Agencji Prasowej Bob Goldstein CEO US Nuclear Corp.