Rozwiązanie zdobyło uznanie ekspertów z fiński akceleratora i wygrało rywalizację o miejsce w programie, do którego zgłosiło się 160 startupów z obszaru digital health. Vertical to pierwszy skandynawski akcelerator z obszaru health and wellness. Dwa razy w roku organizuje program rozwoju dla wybranych startupów healthtech z całego świata, pod koniec którego zainwestuje do 150 000 euro w najbardziej obiecujące rozwiązania oraz zespoły stojące za ich sukcesami.
Fiński akcelerator Vertical zaprosił do swojego wiosennego programu 9 startapów z obszaru digital health. Wśród wybranych projektów znalazł się polski startup będący nowoczesną platformą łączącą pacjentów z dietetykami. Kcalmar jest również wygodnym narzędziem pracy dla dietetyków, dla których do tej pory brakowało podobnych rozwiązań również w skali międzynarodowej.
O udział w wiosennym programie Verical ubiegało się 160 firm z 23 krajów. Vertical to pierwszy skandynawski akcelerator z obszaru healthtech, wspierany przez korporacje takie jak Samsung czy telecom Telia Sonera. Jego program oparty jest na trzech filarach: międzynarodowym wzroście, potencjale skalowalności oraz szybkim wprowadzaniu rozwiązań na rynek. Vertical wraz ze swoimi partnerami pomaga startupom w szybkim rozwoju i wejściu na międzynarodowe rynki. Vertical oferuje zespołom program szkoleniowy, który skupia się na tworzeniu globalnego produktu, który można szybko wprowadzić na rynek. Daje również wsparcie w organizowaniu finansowania, pomocy prawnej, marketingu oraz międzynarodowej dystrybucji produktu. Pod koniec programu zainwestuje do 150 000 euro w najbardziej obiecujące zespoły i ich rozwiązania.
– Jesteśmy podekscytowani tym, że już na wiosnę rozpoczniemy nasz program z udziałem niesamowitych dziewięciu start-upów. Widzimy ogromny potencjał międzynarodowy w wybranych zespołach i cieszymy się przyszłą wspólną pracą z firmami z całego świata – mówi o programie Kenneth Salonius, Vertical Head of Operations.
Wybrane do programu startupy oferują nowoczesne rozwiązania z obszaru digital health, począwszy od inteligentnych tekstyliów do analizy wartości odżywczej posiłku. Kcalmar trafia więc do grona najbardziej innowacyjnych i perspektywicznych startupów z bardzo silnie rozwijającego się rynku digital health. Finlandia jest liderem na tym rynku, a Vertical to jeden z najbardziej znanych akceleratorów startupów z tego obszaru. Już od dłuższego czasu prowadzi czteromiesięczny programu rozwoju, organizowany dwa razy w roku w Espoo w Finlandii. Co roku o udział w programie walczą najlepsze startupy z obszaru digital health. Czym wyróżniło się polskie rozwiązanie na tle 160 konkurentów z 23 krajów?
– Istnieje wiele portali, aplikacji i systemów poświęconych odżywianiu. Niestety, w większości proponują one szablonowe diety tworzone na podstawie algorytmów liczących kalorie i podstawowe składniki pokarmowe. Taka dieta nie spełnia wymagań dzisiejszego odbiorcy, zaniedbując jego indywidualne zapotrzebowanie na wartości odżywcze. Przeważającą liczbę stanowią też diety odchudzające. Przez to pomijane są osoby, które mają inne cele, niż redukcja wagi. Ponadto dietetycy ciągle pracują na przestarzałych narzędziach z lat 90, niedostosowanych do nowoczesnego, mobilnego trybu życia pacjentów. To nas zaskoczyło i rozczarowało – dlatego stworzyliśmy Kcalmara, który odpowiada na autentyczne potrzeby osób poszukujących indywidualnej pomocy w zakresie żywienia oraz dostosowuje się do ich stylu życia. Kcalmar to również jedyne narzędzie, które dzięki mobilnym rozwiązaniom kompleksowo łączy rynek dietetyków z pacjentami – wyjaśnia Paweł Bartoszek, twórca Kcalmara.
Dla pacjentów jest to szansa na otrzymanie spersonalizowanego planu odżywiania, elastycznie dostosowywanego przez profesjonalistów do dynamicznego stylu życia, aktywności fizycznej, preferencji, celów i potrzeb. Dzięki temu pacjenci mogą pozostać pod opieką wybranego przez siebie dietetyka, niezależnie od odległości. Nie muszą tracić czasu na wizyty, samodzielne dobieranie składników czy dań zgodnych z dietą. Korzystając z aplikacji mobilnej Kcalmar, użytkownicy mają dostęp do usługi w nowoczesny i wygodny sposób. Dodatkowo system planowania posiłków i zakupów opracowany jest tak, by zapobiegać marnowaniu jedzenia.
Dietetycy mogą korzystać z autorskiego systemu informatycznego, dzięki któremu zwiększy się efektywność ich pracy. Kcalmar zrzesza dietetyków oraz wspomaga promocję i rozwój ich działalności, poprzez ułatwienie kontaktu z klientami. Korzystając z tego narzędzia będą mogli pozyskać i obsłużyć więcej pacjentów, a to oznacza, ze zarobią więcej pieniędzy. Już wkrótce Kcalmar jako pierwszy na świecie wprowadzi możliwość wysłania indywidualnego jadłospisu bezpośrednio na aplikację mobilną.
Dzięki różnorodnym kanałom komunikacji, użytkownicy Kcalmara mogą pozostawać w stałym kontakcie z dietetykiem, dzielić się swoimi wątpliwościami czy sygnalizować potrzebę zmiany jadłospisu.
– Jesteśmy szczęśliwi, że Kcalmar znajdzie się w naszym wiosennym programie, w którym wraz z partnerskimi firmami dajemy startupom możliwość rozwoju międzynarodowego. Widzimy duży potencjał rozwiązania Kcalmar i nie mogę się doczekać, aby pracować z nimi nad rozwojem ich biznesu – Kenneth Salonius, Vertical Head of Operations.
Za sukcesem platformy stoi jej założyciel, Paweł Bartoszek oraz eksperci z zakresu zdrowego odżywiania, z dietetyk Marzeną Skwarą na czele. Wysoki poziom merytoryczny platformy zapewnia patronat Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, który wspiera rozwój oprogramowania dla dietetyków.
Pomimo tego, ze Kcalmar to stosunkowo świeży pomysł, możne pochwalić się już 30 tys. użytkowników aplikacji oraz szeroką bazą dietetyków, którzy przetestowali program. Kolejnym krokiem w rozwoju Kcalmara jest wyjazd zespołu na czteromiesięczny program do Finlandii, która jest obecnie najbardziej sprzyjającym krajem dla rozwoju rozwiązań z obszaru health and wellness.
fot. pixabay.com