Jak się okazuje, popularne filtry stosowane w celu ochrony skóry przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych, nie są obojętne dla naszego środowiska. Najnowsze badania dowodzą, że preparaty te z jednej strony mogą mieć negatywny wpływ na nasz organizm, bo mogą powodować zmiany w DNA, raka skóry, wywoływać alergie i zalegać w tkankach. Z drugiej strony oddziałowują również na środowisko naruszając ekosystem morski, w tym niszcząc rafy koralowe. Według specjalistów w 2019 roku do konsumentów trafiło ponad miliard opakowań kremów, których skład może być szkodliwy.
Startup UVera postanowił znaleźć rozwiązanie tego problemu. Do stworzenia ekologicznego, a co najważniejsze bezpiecznego środka do opalania wykorzystał bakterie, które występują w naturalnym środowisku. Okazało się, że innowacyjny produkt nie tylko eliminuje wspomniane zagrożenia, ale również chroni skórę przed pełnym spektrum promieniowania UV.
We wspomnianym konkursie polski startup pokonał aż 115 konkurentów. Tym samym zdobył 25 tys. euro na dalszy rozwój swojego rozwiązania. Poza tym UVera otrzymał wsparcie mentorów, doradztwo biznesowe oraz dostęp do największego europejskiego partnerstwa publiczno-prywatnego EIT Health. – Spotkaliśmy wspaniałych mentorów i doradców, którzy pomogli nam dopracować ofertę, treści dla mediów oraz przygotować się do spotkań z inwestorami – mówi o konkursie Magda Jander z UVera.
– InnoStars Awards jest jednym z najważniejszych konkursów dla początkujących startupów, które rozwijają produkty i usługi w obszarze digital health, biotech i medtech. Poziom prezentowanych rozwiązań jest naprawdę wysoki. Zwycięstwo łódzkiego startupu, który na co dzień pracuje w inkubatorze Uniwersytetu Medycznego w Łodzi – partnera EIT Health w Polsce – cieszy tym bardziej. UVera dołącza tym samym do ponad 600 startupów w Europie, które otrzymały kompleksowe wsparcie finansowe, biznesowe i mentoringowe w ramach współpracy z EIT Health – mówi Mikołaj Gurdała, dyrektor ds. innowacji w EIT Health InnoStars.
Polskie kosmetyki
UVera to nie jedyny polski projekt z branży kosmetycznej, któremu warto się przyglądać. Jakiś czas temu pisaliśmy o tym, że firma badawczo-rozwojowa KF Niccolum wprowadziła na rynek nową linię marki nuev – chroniącą przed szkodliwym działaniem metali oraz zanieczyszczeń powietrza. Innowacyjny produkt powstał dzięki współpracy naukowej zespołu badawczego z Polskiej Akademii Nauk oraz KF Niccolum.
Polska jest pierwszym krajem, gdzie wymyślono taki produkt oparty na nietoksycznym i biodegradowalnym nowej generacji biopolimerze. Równocześnie tym samym problemem zajęli się inni naukowcy np. Chińczycy, których zgłoszenie patentowe zostało złożone niecały rok później. Świadczy to o tym, jak istotnym problemem na świecie są alergie na metale.
Innowacją w produktach KF Niccolum jest stosowanie molekuły Chitathione, która działa na zasadzie metal screen, chroniąc skórę przed szkodliwym działaniem metali, obecnych również w zanieczyszczonym powietrzu, smogu.
Miejmy nadzieję, że tego typu projektów będzie powstawać więcej, bo dzięki takim odkryciom nasze życie będzie nie tylko bardziej ekologiczne, ale również bezpieczniejsze.