Konkurs Robot Launch Startup Competition jest organizowany po raz trzeci. Jego pierwsza edycja odbyła się w 2014 roku. Konkurs organizowany jest przez Robot Launch – kooperację Silicon Valley Robotics grupa skupiająca najważniejsze osoby powiązane z robotyką i Doliną Krzemową) i Robohub (portal skupiający osoby rozwijające technologie z zakresu robotyki.
Internet of Robots to system pozwalający na łatwe i szybkie budowanie robotów. Składa się z gotowych elementów elektronicznych i mechanicznych oraz oprogramowania. Internet of Robots jest skierowane do użytkowników w wieku od 12 -18 lat, którzy chcą połączyć naukę z przyjemnością. System rozwija się wraz z użytkownikiem i pozwala na poznawanie coraz większej ilości tajników z zakresu mechaniki, elektroniki i programowania. Użytkownik samodzielnie może złożyć własnego robota, podłączyć elektronikę i zaprogramować jego działanie.
TechOcean tworzy zespół 9 inżynierów z Politechniki Warszawskiej. Swoją historię z robotyką zaczynali na studiach od budowania łazików marsjańskich, z którymi startowali w zawodach w USA. Później stworzyli robota podwodnego, z którym wygrali zawody Black Sea ROV 2014. Następnie poszli o krok dalej i założyli firmę zajmującą się robotyką.
Na swoim koncie mają kamerę podwodną, system do mierzenia prądów morskich (stworzony na potrzeby High Performance Sailing), który był wykorzystany na zawodach w Rio de Janeiro oraz Internet of Robots, czyli system do łatwego budowania robotów. Dzięki doświadczeniu zdobytym w tworzeniu produktów wykonują usługi z zakresu druku 3d, szybkiego prototypowania, robotyki oraz konstrukcji podwodnych.
Korzystają z najnowszych technologii, czego przykładem było podpisanie umowy z firmą Primstech, której programy są wykorzystywane m.in. w kosmonautyce czy militariach.
Jako młoda firma, mając jedynie rok działalności na rynku, wystawiali się na największych targach automatyki w Europie Hannover Messe 2016. Dostali się również do międzynarodowego akceleratora Startup Scaleup. Z produktem Internet of Robots przeszli do drugiej rundy BIND 4.0 – pierwszego akceleratora dla startupów, który daje dostęp do firm takich jak ABB, CAF, czy DANOBAT GROUP.
Nagrodami w konkursie są, między innymi, miesięczny okres inkubacji (pracy nad produktem, modelem biznesowym, marketingiem produktu itp.), dostęp do Odense Robotics StartUp Hub, możliwość rocznego okresu inkubacji w Odense Robotics Startup, a także dostęp do Silicon Valley Robotics – spotkania z inwestorami w Dolinie Krzemowej, dostęp do wydarzeń oraz miejsce w akceleratorze Robot Launchpad.
fot. pexels.com