Środki finansowe uzyskane w ramach rundy inwestycyjnej Brainly przeznaczy na rozwój user experience oraz dalsze ulepszanie treści na platformie. Od dłuższego czasu bardzo istotnym punktem strategii firmy jest inwestowanie w jakość pomocy dostarczanej uczniom i rodzicom na Brainly. Ponadto, fundusze pomogą w dalszej ekspansji i powiększeniu grona użytkowników, przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych, które są dla Brainly jednym z najbardziej kluczowych rynków.
Brainly, powstałe w 2009 roku, to platforma do wspierania procesu nauki szkolnej, dzięki której uczniowie z całego świata mogą zadawać pytania o zagadnienia szkolne w celu ich zrozumienia oraz mają zapewniony dostęp do wzajemnej nauki online. Obecnie z platformy korzysta 150 milionów uczniów, rodziców i nauczycieli w ponad 35 krajach m.in. w USA, Indiach, Rosji, Indonezji, Indiach, Turcji czy Brazylii. Z platformy korzysta większość polskich uczniów oraz stale zwiększająca się grupa rodziców.
Uczniowie wykorzystują Brainly do doskonalenia swoich umiejętności w zakresie kluczowych przedmiotów, takich jak matematyka, historia, nauki ścisłe i nauki społeczne. Platforma umożliwia im kontakt z rówieśnikami i ekspertami, w celu omówienia i zrozumienia interesujących ich zagadnień i poszukiwania odpowiedzi na trudne pytania, wspierając ich rozwój na polu edukacji. Brainly jest dla uczniów i ich rodziców szczególnie pomocne w czasie nauki w domu, podczas problemów z zadaniem domowym.
– Każdy uczeń w pewnym momencie musi zmierzyć się z pewnymi trudnościami, kiedy napotyka coś, czego nie potrafi zrozumieć. Ale nigdy wcześniej uczniowie nie mieli tak wielu możliwości aby uczyć się od siebie nawzajem. Na świecie jest ponad miliard uczniów, naszym celem jest dotarcie z Brainly do możliwie każdego z nich. Chcemy inspirować ich do wspólnego uczenia się, dając im niezbędne zasoby i narzędzia. Pozyskane finansowanie na pewno nam w tym pomoże – mówi Michał Borkowski, CEO i co-founder Brainly
– Jesteśmy pod wrażeniem rozwoju Brainly w ciągu ostatnich 10 lat, szczególnie w Stanach Zjednoczonych i na rynkach o dużym wzroście, takich jak Indie, Indonezja, Turcja czy Brazylia. Nasza firma z przyjemnością wspiera przedsięwzięcia, które próbują sprostać ważnym potrzebom społecznym. Pomagamy w realizacji ich wizji, by osiągnąć skalę globalną. Brainly ma ogromny potencjał, by zaspokoić potrzeby edukacyjne setek milionów studentów na całym świecie. Michał i jego zespół budują nieocenioną usługę – mówi Larry Illg, CEO Naspers Ventures.
Stworzony przez Brainly model „crowdlearningu” łączy edukację online, media społecznościowe i rozwiązania sztucznej inteligencji, wpływając na światowy rynek edukacyjny warty 2,6 miliarda dolarów. W latach 2018-2019 liczba użytkowników wzrosła ze 100 milionów do 150 milionów miesięcznie. Osiągnięcie tego pułapu stawia krakowskie Brainly również w światowej czołówce firm technologicznych.
– Naszą misją jest wyrównywanie szans wszystkich uczniów, bez względu na to, skąd pochodzą, jakim językiem się posługują i do jakich szkół uczęszczają. Dlatego nasza platforma jest tak uniwersalna i chętnie używana przez uczniów i rodziców na całym świecie – dodaje Michał Borkowski.
W 2016 i 2017 r. Brainly uzyskał 29 mln dolarów finansowania rundy B, pozyskanych od Naspers i Kulczyk Investments. Wśród poprzednich inwestorów można także wymienić General Catalyst Partners, Point Nine Capital, Runa Capital i Learn Capital