Transakcja o wartości 405 mln euro zapewni Nets dostęp do ponad 125 tys. terminali w punktach sprzedaży (PoS). Nets twierdzi, że Polska jest jednym z najbardziej atrakcyjnych regionów geograficznych w Europie ze względu na dwucyfrowy wzrost wykorzystania kart.
– PeP jest najszybciej rozwijającą się firmą w dziedzinie technologii płatności w jednej z najszybciej rozwijających się gospodarek płatności elektronicznych w Europie. Dzięki sile, jaką PeP posiada w zakresie akceptacji kart i terminali w punktach sprzedaży, transakcja ta daje nam szansę uzupełnić naszą ofertę dla sprzedawców w Polsce – mówi w rozmowie z serwisem fintechfutures.com Bo Nilsson, Prezes Zarządu Grupy Nets.
PeP przenosi się do Nets z ponad 600 pracownikami i spodziewanym przychodem netto w wysokości 55 mln euro w 2020 roku. Transakcja podlega zatwierdzeniu przez organy regulacyjne i ma zostać zamknięta w trzecim kwartale 2020 roku. Przejęcie PeP jest następstwem niedawnego zakupu przez Nets Dotpay oraz utworzenia strategicznego sojuszu z Przelewy24, polską firmą zajmującą się transferem pieniędzy.
– Cieszymy się, że możemy stać się częścią czołowego gracza na europejskim rynku, jakim jest Grupa Nets. Pozwoli to nam wesprzeć długofalową strategię silnego wzrostu, a także uatrakcyjnić ofertę całej grupy. Wierzymy, że wspólne wykorzystanie lokalnych możliwości przyczyni się do wielu znaczących korzyści dla naszych klientów – powiedział w komunikacie Jarosław Mikos, Prezes Zarządu Grupy PeP.
Według raportu JP Morgan z ubiegłego roku, polski rynek handlu mobilnego jest obecnie wart około 1,1 mld euro. Inicjatywy państwowe Narodowego Banku Polskiego, w tym zeszłoroczne podwyższenie limitu płatności dla transakcji zbliżeniowych, pomagają również w promowaniu w sklepach rozwiązań z zakresu płatności elektronicznych.
Rozwój Polskich ePłatności
W styczniu tego roku informowaliśmy o tym, że Polskie ePłatności przejęły spółkę TopCard. Tym samym firma zdobyła 8 tys. klientów z sektora małych i średnich przedsiębiorstw wraz z 10 tys. terminalami płatniczymi. PeP w ostatnich latach bardzo intensywnie inwestowały. W ciągu ostatnich 3 lat spółka wykonała 5 transakcji. Tylko na przejęcie NeoTu, PayUp i Billbird wydała ponad 200 mln złotych.
W zeszłym roku PeP zintegrowały się z Shopify. Była to pierwsza w Polsce tego typu integracja. Dzięki temu użytkownicy platformy e-commerce otrzymali możliwość udostępnienia swoim klientom wszystkich popularnych metod płatności.
PeP istnieją na rynku od 10 lat. Tylko w 2019 roku w 2019 r. spółka zainstalowała w ponad 31 tys. terminali. Polskie ePłatności są jednym z największych polskich dostawców usług płatności bezgotówkowych. Grupa PeP zatrudnia ponad 600 pracowników. W 2020 roku firma spodziewa się osiągnąć przychody netto w wysokości około 55 mln euro.