Polskie startupy muszą odważyć się na podbój zagranicy – Elena Malitskaya (ISE Group)

Dodane:

Przemysław Zieliński Przemysław Zieliński

Polskie startupy muszą odważyć się na podbój zagranicy – Elena Malitskaya (ISE Group)

Udostępnij:

Zachęceni, ale i trochę zaskoczeni przygotowanym przez Financial Times rankingiem „Europe’s Leading Start-up Hubs 2025”, postanowiliśmy zapytać Elenę Malitskayą, jak założona i zarządzana przez nią ISE Group zdobyła najwyższe miejsce spośród wszystkich polskich startupowych hubów.

ISE Group działa na styku biznesu i innowacji. Jakie były kluczowe momenty w rozwoju organizacji? Jaka jest Wasza misja w kontekście wspierania startupów?

ISE Group i ISE Corporate Accelerator zostały uruchomione w 2018 roku jako akcelerator startupów i dostawca korporacyjnych innowacji. Najpierw był to eksperyment zainspirowany podróżą do Doliny Krzemowej. Naszym głównym celem było budowanie partnerstw między korporacjami i startupami. ISE Group działa w Polsce i w Ukrainie, z biurami zarówno w Warszawie, jak i Kijowie, i ma aktywnych partnerów w obu krajach. Od 2022 roku ISE Group rozpoczęła realizację programu akceleracyjnego dla międzynarodowych startupów. Jesteśmy jednym ze współorganizatorów programu akceleracyjnego Innobooster dla startupów z Polski, Czech, Węgier, Słowacji i Ukrainy. W 2024 roku ISE Group została akredytowana przez EISMEA i EIC jako dostawca usług dla europejskich startupów z prawie wszystkich krajów UE.

I wreszcie – w 2025 r. Grupa ISE została doceniona przez Financial Times i Statista w rankingu najlepszych europejskich hubów startupowych, co jest dla nas wielkim uznaniem.

Na rynku istnieje wiele akceleratorów i organizacji wspierających startupy. Dlaczego founderki i founderzy mieliby wybrać właśnie Was jako swoich partnerów?

Nasz główny zespół wywodzi się ze świata korporacyjnego i rządowego i bardzo dobrze rozumiemy język biznesu korporacyjnego oraz instytucji rządowych. To sprawia, że szukamy partnerów dla startupów i scaleupów, które chcą pozyskać nowych klientów korporacyjnych lub rządowych, przeprowadzić pilotaż lub rozszerzyć działalność na cały świat.

Jak wspomniałam wcześniej, ISE Group jest akredytowana przez EISMEA (Europejska Rada Innowacji i Agencja Wykonawcza MŚP). Mamy dobrą trakcję startupów deeptech, które rozwinęły się z nami.

Czytaj także: Ranking „Europe’s Leading Start-up Hubs 2025”: polskie centra w cieniu zagranicznych ośrodków

Naszą kolejną zaletą jest to, że mamy naszych mentorów w wielu ekosystemach. Nasi mentorzy i partnerzy pochodzą z głównych ekosystemów, w tym z Londynu, Dublina, Berlina, Amsterdamu, Palo-Alto, Nowego Jorku, Kijowa, Warszawy.

Jeśli chodzi o polski ekosystem, mamy przyjaciół i partnerów z Polish Ukrainian Startup Bridge i Wolves Summit, Fundacją Alfa Omega. Realizowaliśmy programy nie tylko dla polskich startupów, ale także dla startupów z Europy Wschodniej – Polski, Słowacji, Czech, Węgier i Ukrainy.

Jakie konkretne wsparcie oferujecie startupom – mentoring, finansowanie, pomoc w skalowaniu?

Mamy programy krótkoterminowe i dłuższe. Zwykle tworzymy programy dostosowane do potrzeb konkretnych partii. Skupiamy się na przygotowaniu startupów do pozyskiwania funduszy na kolejnym poziomie i przygotowaniu startupów do partnerstwa z korporacjami. Uczymy ich negocjacji, inwestowania i zarządzania tabelami kapitalizacji, rodzajów partnerstw itp.

Jeśli mówimy o katalogu usług EIC, zapewniamy 3 główne usługi – finanse na pozyskiwanie funduszy, analizę rynku i strategię wejścia na rynek w celu internacjonalizacji.

Nasze najistotniejsze wsparcie to:

  1. Akceleracja startupów.
  2. Innowacje korporacyjne i programy transformacji cyfrowej dla firm.
  3. Venture Capital Deals – inwestycje w startupy, inwestycje venture capital.
  4. Digital Innovation Hub – think tank i platforma komunikacyjna dla rządu, biznesu, start-upów / scale-upów, uniwersytetów i ośrodków badawczo-rozwojowych.

Jak oceniasz polski ekosystem startupowy?

Jako żywy i obiecujący. Warszawa jest świetnym hubem technologicznym z wieloma talentami i wspaniałym duchem, a co ważniejsze z wieloma programami dla startupów na wczesnym etapie rozwoju. W rzeczywistości, zgodnie z najnowszymi danymi Dealroom, polski ekosystem jest liderem pod względem liczby scaleupów w porównaniu z innymi sąsiadami w Europie Środkowo-Wschodniej.

Wyzwaniem są oczywiście kolejne poziomy finansowania, począwszy od serii A i wyższych. W tym momencie startupy muszą odważyć się na podbój rynki międzynarodowe.

Na jakie spółki w pierwszej kolejności zwracacie uwagę?

Zazwyczaj mamy konkretne programy branżowe. Obejmujemy wiele branż, w tym FinTech, Med and Health Tech, AgriFoodTech, Retail, eCommerce, TMT & ICT, CleanTech i inne. Na przykład w zeszłym roku mieliśmy program dla wyzwań z obszaru smart city. Obejmował on startupy zajmujące się efektywnością energetyczną, zarządzaniem transportem czy ruchem. Czasami prowadzimy ponadsektorowe programy.

Nasze główne kryteria? Startup powinien mieć już prawdziwy produkt i być gotowy do pilotażu z korporacjami. Nie pracujemy z pomysłami i pre-seedami. Potrzebujemy minimalnego realnego produktu gotowego do testowania i informacji zwrotnej.

Które startupy osiągnęły sukces dzięki współpracy z ISE Group?

Nasz startup Elai.io został przejęty przez amerykańską firmę Panopto, platformę do nauki wideo opartą na sztucznej inteligencji.  Elai.io opracował produkt, który konwertuje tekst na treści wideo opowiadane przez awatara AI. Elai.io została założona przez Vitaliya Romanchenko, Oleksandra Uspenskyi i Oleksiya Pshenychnyi.

Inny startup naszych absolwentów, SorbiForce, założony przez Serhija Kamińskiego, to startup koncentrujący się na zrównoważonej technologii baterii. Został on uznany przez F6S.com za jeden z 5 najlepszych amerykańskich startupów zajmujących się bateriami. SorbiForce to pierwsza na świecie bateria niemetalowa, ekonomiczna, bezpieczna, przyjazna dla środowiska i wykonana z surowców odnawialnych.

Kluczowym czynnikiem sukcesu w obu historiach było to, że startupy te rozpoczęły intensywną współpracę z rynkiem amerykańskim i zdobyły tam uznanie.

No właśnie, czynnik międzynarodowy. ISE Group działa globalnie – w jaki sposób wasza organizacja łączy startupy z międzynarodowymi inwestorami i partnerami biznesowymi?

Łączymy startupy za pośrednictwem naszej sieci. Jednym z kluczowych sposobów, w jaki łączymy startupy z międzynarodowymi możliwościami, jest nasza rozległa sieć mentorów i partnerów z głównych ekosystemów, takich jak Londyn, Berlin, Amsterdam i Nowy Jork, Palo-Alto, Nowy Jork, Kijów, Warszawa. Od 2022 roku zorganizowaliśmy ponad 30 międzynarodowych wydarzeń w Europie i kilka delegacji startupów na największe wydarzenia i konferencje, gdzie mogły zaprezentować swoje produkty.

Ta sieć pozwala nam identyfikować i dopasowywać startupy do odpowiednich inwestorów i partnerów, ułatwiając wzrost i ekspansję na nowe rynki. Na przykład nasz program ISE Accelerator wspierał startupy z branż od fintech po cleantech, pomagając im poruszać się po zawiłościach globalnych rynków.

Celowo umiejscowiliśmy się między Europą a Stanami Zjednoczonymi, służąc jako brama, która pomaga innowacyjnym rozwiązaniom przepływać przez tradycyjnie oddzielone rynki. Ta pozycja okazała się szczególnie cenna w trudnych czasach. Na przykład, gdy ukraińskie startupy musiały przenieść się w czasie wojny, nasza sieć ułatwiła im przemieszczanie się do Polski, Litwy, Niemiec, Portugalii, Irlandii i USA, zapewniając ciągłość biznesową pomimo wyzwań geopolitycznych.

Program Innowacji Korporacyjnych jest kolejnym kluczowym narzędziem w naszym arsenale. Identyfikujemy innowacyjne technologie dla branż, pozyskujemy najlepsze startupy z całego świata i nawiązujemy korzystne dla wszystkich partnerstwa. Takie podejście nie tylko przynosi korzyści korporacjom poprzez wprowadzanie świeżych pomysłów i rozwiązań, ale także napędza startupy na nowe rynki. Na przykład nasze partnerstwa umożliwiły startupom współpracę z dużymi korporacjami, napędzając innowacje w sektorach takich jak handel detaliczny i eCommerce, finanse, produkcja, telekomunikacja i inne.

Odejdźmy od firmowych tematów – ciekawi mnie, jakie startupowe czy technologiczne trendy są obecnie najbardziej ekscytujące z Twojej osobistej perspektywy?

Rozwój instrumentów AI i instrumentów no-code zmienia branżę IT i ogólny krajobraz startupów. Ponieważ od strony technicznej, prowadzenie startupów staje się coraz tańsze i łatwiejsze, dostrzegamy więcej założycieli solo, co ma zarówno zalety, jak i ryzyko.

Kolejne pytanie o Twoje personalne obserwacje: jako liderka w branży technologicznej i inwestycyjnej, jak oceniasz rolę kobiet w startupach?

Wspieramy kobiece przywództwo. Naszym szczególnym celem są startupy prowadzone przez kobiety i wspieranie kobiet-przedsiębiorców – 30% naszych startupów jest prowadzonych przez kobiety. Branża venture capital jest nadal zdominowana przez mężczyzn. W UE i USA wciąż istnieją uprzedzenia ze względu na płeć i trudniej jest pozyskać fundusze dla założycielek. Dlatego uważam, że wszystkie programy UE ukierunkowane na wspieranie założycielek i naukowczyń mają kluczowe znaczenie dla naszej równej przyszłości.

Zachęcamy do korzystania z każdej okazji dla kobiet-przedsiębiorców i uczestniczenia w europejskich programach finansowania mających na celu wspieranie business women i naukowców, na przykład do zbadania możliwości oferowanych przez EIC Accelerator – program finansowania Europejskiej Rady Innowacji (EIC) i część programu Horyzont Europa. Finansuje on innowacyjne firmy Deep Tech. Ogólnie rzecz biorąc, jeśli jesteś kobietą – korzystaj z możliwości stworzonych dla kobiet.

Chcę także skorzystać z okazji i przypomnieć o firmach powstałych dzięki innowatorkom: to Canva, założona przez Melanie Perkins z wyceną 40 miliardów dolarów w 2021 roku. To Coursera z wyceną 2,7 miliarda dolarów (wycena z września 2023 roku), założona przez Daphne Koller. Julia Hartz założyła Eventbrite z wyceną 1 miliarda dolarów (wrzesień 2023). Znany jest również Bumble, założony przez Whitney Wolfe Herd, którego kapitalizacja wyniosła 3,2 miliarda dolarów (wrzesień 2023 r.). Świat potrzebuje więcej founderek z sukcesami.

I klasyczne, końcowe pytanie o Wasze plany na najbliższe lata.

Planujemy kontynuować współpracę z EISMEA i europejskimi startupami oraz rozszerzać nasze usługi. Chcemy również rozwijać nasz nurt smart city. Obecnie mamy pipeline projektów fundraisingowych. Jeśli chodzi o przyszłe programy akceleracyjne, prosimy o śledzenie nas w mediach społecznościowych w celu uzyskania dalszych ogłoszeń o nadchodzących programach.

Czytaj także: