Polskie startupy na celowniku NATO: na twórców innowacji obronnych czeka 300 tys. euro

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Polskie startupy na celowniku NATO: na twórców innowacji obronnych czeka 300 tys. euro

Udostępnij:

Do 9 sierpnia trwa nabór do drugiej edycji międzynarodowego akceleratora innowacji obronnych DIANA NATO. Program skierowany jest do firm technologicznych tworzących rozwiązania, które można zastosować zarówno do celów cywilnych, jak i wojskowych (tzw. technologie dual-use). Na laureatów czekają m.in.: granty w wysokości do 300 tys. euro oraz możliwość nawiązania współpracy z NATO.

W minionym roku do akceleratora DIANA („Defence Innovation Accelerator for the North Atlantic”) zgłosiło się 77 polskich rozwiązań technologicznych. To czwarty wynik na świecie i pierwszy wśród krajów Unii Europejskiej. Jednym z laureatów został polski startup Revobeam, który tworzy inteligentne anteny bezprzewodowe przeznaczone do obrony przed zakłóceniami sygnału. Sukces polskiego laureata oraz potencjał rodzimego ekosystemu innowacji, o którym można przeczytać w raporcie „Technologie dla obronności”, dają nadzieję na obecność coraz większej liczby polskich rozwiązań technologicznych w sektorze obronnym.

Czytaj także: PFR Ventures inwestuje 42 mln euro w Fundusz Innowacyjności NATO

Pięć wyzwań do wyboru

W tegorocznej edycji programu DIANA można zgłaszać rozwiązania w ramach 5 wyzwań sformułowanych przez NATO:

  • Energia i zasilanie: Technologie wzmacniające systemy energetyczne, m.in. magazynowanie energii, sieci inteligentne, mikroreaktory jądrowe, cyberbezpieczeństwo, efektywność energetyczną, technologie mikrosieci, odzyskiwanie energii.
  • Bezpieczeństwo danych i informacji: Technologie wspierające produkcję, dystrybucję i ochronę danych, np. kryptografia kwantowa, integralność danych, technologia blockchain, biometria, wykrywanie deepfake’ów.
  • Wykrywanie i monitorowanie: Rozwiązania do prognozowania, identyfikacji sygnałów ostrzegawczych, nadzoru dronami, technologii AR, sieci bezprzewodowych, bezpiecznych systemów danych z czujników i inteligentnego alokowania zasobów.
  • Zdrowie i wytrzymałość: Technologie wspierające zdrowie fizyczne i psychiczne, np. personalizowana opieka zdrowotna, egzoszkielety, AI, wykrywanie zagrożeń CBRNE, materiałoznawstwo.
  • Infrastruktura krytyczna i logistyka: Technologie dla infrastruktury krytycznej i łańcuchów dostaw, np. IoT, zaawansowana logistyka danych, autonomia, ochrona kabli, monitorowanie klimatu, rozwój materiałów.

Szybka adaptacja kluczem do sukcesu

– Doświadczenia ze współczesnych konfliktów, takich jak wojna w Ukrainie, pokazują, że nowoczesne technologie i ich szybka adaptacja są kluczowe dla budowy przewagi taktycznej i operacyjnej. Koniecznym staje się również wykorzystanie potencjału technologii podwójnego zastosowania, takich jak np. systemy autonomiczne, sztuczna inteligencja, biotechnologia i innowacyjne sensory, których rozwój w środowisku cywilnym odbywa się szybciej niż w tradycyjnym przemyśle zbrojeniowym. Jako resort obrony narodowej musimy szybko identyfikować takie rozwiązania i wdrażać je dla potrzeb sił zbrojnych, a akcelerator DIANA jest jednym z mechanizmów, który wspiera te procesy. Pierwsza edycja potwierdziła potencjał polskich rozwiązań technologicznych i zainteresowanie startupów. Naszym celem w drugiej edycji jest zwiększenie udziału polskich firm technologicznych, co pomoże w rozwoju rodzimych kompetencji technicznych oraz budowy narodowego systemu bezpieczeństwa dostaw – mówi gen. bryg. Marcin Górka, Dyrektor Departamentu Innowacji Ministerstwa Obrony Narodowej.

 

Akcelerator DIANA częścią większej całości

W Polskim Funduszu Rozwoju dostrzegamy, jak ważne jest wspieranie rodzimego potencjału w obszarze technologii podwójnego zastosowania oraz sektora głębokich technologii, obejmującego m.in. drony, pojazdy autonomiczne, alternatywne paliwa i technologie medyczne. Dlatego, oprócz zaangażowania PFR w promowanie akceleratora DIANA NATO, realizujemy także programy takie jak IDA, czyli Innovative Dual-use Tech Accelerator oraz Healthcare Investment Hub – mówi Eliza Kruczkowska, Dyrektorka Departamentu Rozwoju Innowacji w PFR.

Czytaj także: Healthcare Investment Hub: tak PFR chce wspierać startupy z sektora medtech, biotech i healthtech

Jak aplikować do akceleratora?

Polski Fundusz Rozwoju już po raz drugi wspiera na terenie Polski działania informacyjne o akceleratorze innowacji obronnych DIANA. Chcąc wesprzeć osoby i firmy zainteresowane udziałem w programie, zespół PFR przygotował cykl publikacji na stronie startup.pfr.pl. Dodatkowo zaplanowane są dwa bezpłatne webinary informacyjne:

  • 11 lipca, g. 10:00„Jak skutecznie aplikować do DIANA – doświadczenia z edycji pilotażowej” – czym jest akcelerator DIANA i jak do niego aplikować, tematyka wyzwań oraz doświadczenia polskiej firmy Revobeam – laureata I edycji akceleratora.
  • 23 lipca, g. 10:00 „Wyzwania DIANA 2024 – zadawaj pytania bezpośrednio Zespołowi DIANA NATO” – spotkanie z przedstawicielami akceleratora DIANA.

Czytaj także: