Polski oddział akceleratora innowacji obronnych NATO pod skrzydłami AGH i KPT

Dodane:

Weronika Kot Weronika Kot

Polski oddział akceleratora innowacji obronnych NATO pod skrzydłami AGH i KPT

Udostępnij:

W czwartek (14 marca) przedstawiona została nowa mapa akceleratorów innowacji obronnych NATO, działających w ramach programu Defence Innovation Accelerator for the North Atlantic (DIANA). Polski oddział, czyli Krakow DIANA Accelerator zostanie poprowadzony przez Akademię Górniczo-Hutniczą oraz Krakowski Park Technologiczny.

Udział Polski w akceleratorze jest koordynowany przez Departament Innowacji Ministerstwa Obrony Narodowej. Za akcelerację od strony biznesu ma odpowiadać KPT, natomiast od strony technologii i infrastruktury – AGH. 

Główne cele akceleratora

Krakow DIANA Accelerator ma stanowić wsparcie w procesie realizacji programów akceleracyjnych, które są związane z wdrażaniem rozwiązań technologicznych mających zapewnić bezpieczeństwo i odpowiedni poziom obronności wszystkim państwom sojuszniczym NATO. Dla Polski jest to nie tylko szansa na modernizację technologiczną sektora obronności, ale też na rozwój w obszarze nowych technologii podwójnego zastosowania – przeznaczonych zarówno do celów cywilnych, jak i obronnych. 

– Dla AGH jest to niezwykle istotne wyróżnienie i docenienie naszego naukowego potencjału. Dzięki dołączeniu do prestiżowego grona jednostek budujących akceleratory NATO bierzemy wspólnie z Krakowskim Parkiem Technologicznym odpowiedzialność za dostarczanie rozwiązań na najwyższym poziomie, które będą kluczowe dla bezpieczeństwa Sojuszu. Traktujemy takie wyzwania z najwyższą powagą. Dla samej AGH to szansa na wzmocnienie i rozwój kluczowych obszarów badawczych. Wsparcie merytoryczne, mentoring, ekspertów rynkowych są także nieocenione w tym przedsięwzięciu. Jednocześnie mamy poczucie, że jesteśmy gotowi wnieść do programu DIANA najbardziej innowacyjne rozwiązania powstające w murach naszej uczelni – podkreśla prof. Jerzy Lis, Rektor AGH

Konsorcjum AGH i KPT powstało z zamiarem zwiększenia akceleracyjnego potencjału Polski, a samo dołączenie do sieci DIANA pozwala myśleć o możliwości stworzenia rodzimego systemu innowacji, czerpiącego inspiracje z najlepszych praktyk opracowanych przez Sojusz. 

– Krakowski Park Technologiczny sukcesywnie poszukuje specjalizacji w obszarze wspierania innowacji, a współpraca z NATO w zakresie innowacji obronnych jest przez nas postrzegana jako niepowtarzalna szansa dla innowatorów. Nasze działania podyktowane są zarówno przekonaniem, że to tzw. głębokie technologie budują najsilniejsze przewagi konkurencyjne w biznesie, jak i tym, że przyszłość należy budować na filarach innowacyjności, bezpieczeństwa i współpracy. W KPT wierzymy, że inwestowanie w innowacje obronne to nie tylko kwestia strategiczna, ale również odpowiedzialność wobec przyszłych pokoleń – dodaje Tadeusz Zaremba, prezes zarządu Krakowskiego Parku Technologicznego

W strukturach AGH powołany został także pełnomocnik Rektora ds. NATO DIANA. Na to stanowisko wybrano Izabelę Albrycht – członkinię Grupy Doradczej NATO ds. nowych i przełomowych technologii w latach 2020-2022. 

Z kolei Krakowski Park Technologiczny powołał pełnomocnika ds. technologii podwójnego zastosowania – Bartosza Józefowskiego. 

Sieć DIANA od NATO

Sieć DIANA stworzona przez NATO ma na celu zintegrowanie kompetencji naukowców, innowatorów oraz start-upów z jednostkami sektora obronnego i wojskowego, które  prowadzą prace nad rozwojem „głębokich technologii”. W polu zainteresowań DIANA znajdują się: sztuczna inteligencja, technologie kosmiczne, kwantowe, autonomiczne, informacyjne i komunikacyjne, energetyka oraz biotechnologia, nowe surowce, materiały i produkcja. 

– Od samego początku naszego udziału w programie DIANA zależało nam na umiejscowieniu jednego z ośrodków akceleratora w Polsce. Jest to bezwzględny warunek do tego, aby nasz kraj mógł w pełni wykorzystać szanse, jakie oferuje DIANA – i nie mam tu bynajmniej na myśli samych startupów i innowatorów oraz polskich centrów testowych już włączonych do sieci DIANA, ale również polski ekosystem innowacji w szerszym ujęciu, a więc również fundusze kapitałowe, ośrodki akademickie, podmioty zbrojeniowe i oczywiście nas, żołnierzy. Bardzo się cieszę, że oferta Krakowskiego Parku Technologicznego i Akademii Górniczo-Hutniczej została zaakceptowana przez Radę Dyrektorów – mówi gen. bryg. Marcin Górka, Dyrektor Departamentu Innowacji, Przedstawiciel Polski w Radzie Dyrektorów DIANA

– Mocną stroną DIANY jest nasza wyjątkowa transatlantycka sieć centrów talentów i liderów innowacyjności działających na rzecz wspólnego celu. Zasięg i różnorodność partnerów w sieci DIANA przyspieszy rozwój i wdrażanie przełomowych rozwiązań dla obronności, bezpieczeństwa i pokoju – przekonuje prof. Deeph Chana, Dyrektor Zarządzający Akceleratora Innowacji Obronnych NATO (DIANA) oraz Dyrektor Instytutu Nauk o Bezpieczeństwie i Technologii w Imperial College w Londynie

Rozwój wspomnianej już technologii podwójnego zastosowania pozwoli na dalszą komercjalizację tych rozwiązań, a co za tym idzie – ich szybszą implementację przez sojuszników NATO.

Czytaj także: