– Lubię konkurencję. Może wynika to z tego, że zanim zacząłem zdobywać doświadczenie zawodowe uprawiałem żeglarstwo – mówi Jakub Pawluk, jeden z założycieli HaloDoktorze w wywiadzie dla MamBiznes.pl. Wraz z Grzegorzem Pieńkowskim, swoim projektem chce podnieść jakość świadczeń medycznych.
Jakub Pawluk “żyłkę przedsiębiorcy” odkrył, gdy realizował swoją pasję jaką jest żeglarstwo. Startował w zawodach, ale też zajmował się organizacją wyjazdów oraz pozyskiwaniem sponsorów. – Bardzo wiele mi to dało i mimo natłoku obowiązków nie porzuciłem żagli i nadal uprawiam ten sport wyczynowo – mówi Pawluk. Grzegorz Pieńkowski, drugi z pomysłodawców HaloDoktorze.pl, doświadczenie zdobywał w branży ubezpieczeniowej i bankowej. Pracę programisty łączył ze studiami, dobrze wspomina też stanowisko analityka w Alegratka.pl. – Dało mi to podstawy do myślenia o własnym biznesie – komentuje Pieńkowski.
Zdjęcie royalty free z Fotolia
Lista i terminarze lekarzy
HaloDoktorze.pl to serwis, w którym możemy zarezerwować wizytę u lekarza bez wychodzenia z domu. Wystarczy wyszukać go np. poprzez nazwisko, bądź specjalizację czy też miasto. Wyszukiwarka pokaże nam listę profili zbliżonych do haseł kluczowych, które wpisaliśmy. Oprócz zdjęcia lekarza oraz dokładnego adresu placówki medycznej, znajdziemy na niej pierwszy wolny termin, na który możemy umówić się na wizytę. Jeśli jednak termin ten nie odpowiada nam, możemy zajrzeć do kalendarza wizyt lekarzy prywatnych i szybko umówić się z nim na spotkanie w dogodnym dla nas czasie. Co gdy interesują nas wyłącznie pracownicy NFZu?
Oprócz widoku agendy danego terapeuty możemy sprawdzić najkrótszy czas oczekiwania na wizytę w placówce publicznej, co jak mówią twórcy jest nowinką w branży. Kolejnym udogodnieniem dla pacjentów jest funkcja wywiadu lekarskiego, w którym możemy wziąć udział jeszcze przed wizytą. – (…) dzięki funkcji ankiet wywiadu lekarskiego, (…) lekarze mają więcej czasu w trakcie spotkania, na zbadanie objawów i właściwą diagnozę – mówią twórcy HaloDoktorze.pl. Zależało im także na tym, aby obsługa serwisu była intuicyjna i prosta. Do umówienia wizyty wystarczą trzy kliknięcia myszką.
Klasyfikacja specjalistów
Platforma wystartowała w wersji beta i obsługiwała lekarzy w Warszawie. Twórcy w ten sposób chcieli zebrać feedback, ale też pokaźną sumę użytkowników. To jednak nie wystarczyło, bo jak mówi przysłowie “apetyt rośnie w miarę jedzenia”. – Chociaż serwis oglądalność miał dość dużą, to podjęliśmy decyzję podniesienia poprzeczki i zdobyciu 1mln użytkowników w miesiącu – przekonują Jakub Pawluk i Grzegorz Pieńkowski, twórcy HaloDoktorze.pl. Wiedzieli, że kluczem jest zrobienie dobrego serwisu w RWD, bo “ruch z urządzeń mobilnych będzie gwałtownie rósł”. Mieli rację, bo co piąty użytkownik odwiedza serwis za pomocą telefonu bądź tabletu.
– Integralną częścią platformy jest też serwis RankingLekarzy.pl udostępniający listę ponad 127 tys. lekarzy wraz z ich ocenami i opiniami na ich temat wystawionymi przez pacjentów – mówią twórcy HaloDoktorze.pl w rozmowie z MamBiznes.pl. Serwis ten jest najstarszym prezentującym bazę informacji i opinii o lekarzach w Polsce. Ma też sporą grupę stałych użytkowników. – Dlatego zdecydowaliśmy się na przejęcie serwisu i jego odświeżenie – mówi nam Jakub Pawluk, jeden z pomysłodawców HaloDoktorze.pl. RankingLekarzy jest zintegrowany z HaloDoktorze i wolne terminy wizyt prezentowane są w obu serwisach.
Pieniądze na rozwój
Spółka HaloDoktorze.pl otrzymała na rozwój dofinansowanie z Programu Innowacyjna Gospodarka w wysokości 490 tysięcy złotych. Choć twórcy przyznają, że pozyskanie funduszy z Unii Europejskiej wiąże się z dużą biurokracją, zachwalają zaletę jaką jest brak konieczności oddania udziałów w zamian za wsparcie kapitałowe. Pieniądze te jednak nie wystarczyły, aby w pełni zrealizować plan na biznes. Dlatego Pawluk i Pieńkowski postanowili poszukać funduszy inwestycyjnych chętnych na kooperację. – Podpisaliśmy nawet kilka umów pre-inkubacji, ale ostatecznie nie zdecydowaliśmy się na podjęcie stałej współpracy – mówi Jakub Pawluk.
Dodaje, że bardzo dobrze postąpili, bo dzięki temu mieli okazję zaprezentować się obecnemu inwestorowi – Michałowi Kicińskiemu z CD Projekt. – Dzięki wspólnym konsultacjom nadaliśmy naszemu pomysłowi konkretne ramy biznesowe – komentuje Pawluk. Do współpracy nad projektem Michał Kiciński zaprosił jeszcze kilka osób związanych z CDP, ale nie tylko. – Co najważniejsze, nasi wspólnicy są w spółce nie tylko inwestorami, ale również naszymi doradcami i kibicami – dodaje Jakub Pawluk, jeden z twórców HaloDoktorze.pl. W ten sposób warszawski projekt pozyskał łącznie milion złotych na rozwój serwisu.
Produkt płatny
Właściciele portalu nie pobierają prowizji od kosztu wizyty u prywatnego lekarza, która odbyła się dzięki systemowi rezerwacji HaloDoktorze.pl. Udostępniają wszystkim lekarzom i placówkom produkt w wersji freemium oraz premium. Jak mówią nam rozmówcy wersja podstawowa, to kalendarz zapisów online w HaloDoktorze.pl, który integrowany jest z profilem – wizytówką lekarza w portalu RankingLekarzy.pl. – Produkt freemium zakładany jest każdemu chętnemu lekarzowi / placówce – bezpłatnie, bez określonego czasu – dodaje Jakub Pawluk. Natomiast wersja płatna jest rozbudowana i oferowana w trzech wariantach w modelu abonamentowym.
– W skład oferty premium wchodzi wiele składników, łącznie z rozbudowanym modelem pozycjonowania w serwisie i wyszukiwarce Google – mówi Jakub Pawluk. Zapytany o plany na przyszłość wspomina o integracji z kalendarzami centralnymi wielu placówek, czy wdrożeniu przeglądarki wyników badań online. – Ponieważ razem z moim wspólnikiem Grzegorzem ukończyliśmy informatykę w medycynie, mamy głowę pełną kolejnych pomysłów na usprawnienie polskiej służby zdrowia i jestem przekonany, że większość z nich uda nam się wdrożyć już niebawem – dodaje Jakub Pawluk, jeden z pomysłodawców serwisu HaloDoktorze.pl.