Porażka jest pierwszym krokiem do sukcesu. Wie o tym tych 7 znanych ludzi

Dodane:

Bożena Szwarc Bożena Szwarc

Udostępnij:

Czasami wierzymy, że ludzie, którzy osiągnęli wspaniałe rzeczy w życiu urodzili się pod szczęśliwą gwiazdą. Kiedy poznajemy ich historie bliżej, okazuje się, że sukces jest po prostu wynikiem wielu zmiennych, w tym wytrwałości i uporu.

Większość z nich zazwyczaj napotykała na swojej drodze liczne przeszkody, które zmusiły ich do cięższej pracy i okazania większej determinacji niż inni.

Na zdjęciu: Richard Branson, założyciel Virgin Group | fot.  Facebook.com | modyfikacja: 632×348

Każdy z nas, co jakiś czas musi sobie poradzić z problemami i trudnościami, jakie stawia przed nami los, dlatego warto pamiętać, że porażka może być pierwszym krokiem do sukcesu. Czasem trzeba zwyczajnie usiąść na ławce rezerwowych, wyciągnąć wnioski i wrócić do walki. Jak mawiał Winston Churchill: „ Sukces polega na przechodzeniu od porażki do porażki bez utraty entuzjazmu”.

Oto znani i wpływowi ludzie, którzy na początku swojej drogi wiele razy usłyszeli „nie”, ale nie poddali się, walczyli i wygrali:

Walt Disney

Legendarny twórca Myszki Miki i Kaczora Donalda. Człowiek, który wpłynął na pokolenia. Mimo niewątpliwego sukcesu, również zaliczał porażki. W wieku 22 lat został zwolniony z dziennika „Missouri” za to, że był „mało kreatywny i brakowało mu wyobraźni”. Później jego pierwsza firma animacyjna zbankrutowała. Zanim udało mu się otworzyć park rozrywki „Disneyland”, usłyszał „nie” aż 302 razy od potencjalnych sponsorów.

Steve Jobs

Sztandarowym przykładem człowieka, który pozbierał się po sporej porażce był Steve Jobs. Założyciel firmy Apple został z niej bezceremonialnie zwolniony w wieku 30 lat. Dopiero po wielu latach został przywrócony do zarządu Apple, przyczyniając się do jej ogromnego finansowego i wizerunkowego sukcesu. Po latach stwierdził: „Wtedy tak tego nie postrzegałem, ale okazało się, że wyrzucenie z Apple było najlepszą rzeczą, jaka mogła mi się przytrafić. Ciężkość sukcesu została zastąpiona przez lekkość bycia, zaczynania wszystkiego od nowa i niepewność o wszystko. Wprowadziło mnie to w jeden z najbardziej twórczych okresów w moim życiu.”

JK Rowling

Rowling to jedna z najbardziej inspirujących historii sukcesu naszych czasów. Zanim Harry Potter stał się międzynarodowym sukcesem, jego autorka żyła na skraju biedy. Pobierała zasiłek, z którego musiała utrzymać siebie i dziecko, rozwiodła się z mężem i przeżyła śmierć matki. W siedem lat po ukończeniu studiów, J.K. nazywała samą siebie “największą porażką, jaką znam”. Przegrana we wszystkich aspektach życia, jak sama przyznała lata później, okazała się dla niej wyzwalającym doświadczeniem.

Henry Ford

Znany, jako przedsiębiorca o niebywałej intuicji biznesowej i pierwsza na świecie osoba, która rozpoczęła masową produkcję samochodów osobowych w przystępnych cenach dzięki składania tylko jednego modelu (Forda T) w jednym kolorze – czarnym. Zrewolucjonizowało to rynek amerykański. Do 1927 roku z jego taśmy zjechało ponad 17 milionów Fordów T. Pojazd trafił na rynek, gdy miał 44 lata.

Oczywiście wcześniej również interesował go biznes, ale niestety nie odnosił w nim sukcesów. Pierwsza z jego firm – The Detroit Automotive Company miała produkować wynalazek Forda – pojazd o nazwie Quadricycle. Maszyna była jednak nie dostosowana do masowej produkcji, powodując bankructwo pierwszej firmy Forda, który stwierdził później, że „porażka jest okazją, by stworzyć coś od nowa – tym razem mądrzej”. Kolejne lata porażek i nieudanych eksperymentów (m.in. z wypuszczeniem na rynek ciągle psującego się Modelu A) zaowocowały finalnie prototypem Modelu T – auta, które zrewolucjonizowało motoryzację.

Thomas Edison

Jeden z najbardziej znanych i twórczych wynalazców na świecie. Thomas Edison próbował blisko 10 000 razy zanim wynalazł żarówkę. Gdy w końcu mu się udało, powiedział: „Nie poniosłem porażki. Po prostu odkryłem 10 tysięcy błędnych rozwiązań”. W szkole usłyszał od swojego nauczyciela, że jest „zbyt głupi, aby się czegoś nauczyć”.

Z dwóch pierwszych stanowisk został zwolniony, ponieważ nie był wystarczająco wydajny. Jednak Edison, poprzez swoje niepowodzenia, jest także największym innowatorem wszech czasów, mając na swoim koncie ponad 1000 patentów w USA, a także kilka innych w Wielkiej Brytanii i Kanadzie.

Mówi się, że w swoich wczesnych latach przypisywał swój sukces matce, która wypisała go ze szkoły i zaczęła sama uczyć. Jego wczesna fascynacja eksperymentami chemicznymi i inżynierią mechaniczną utorowała drogę do przyszłości, która była niesamowicie jasna. Jego firma, GE, jest nadal jedną z największych firm giełdowych na świecie, stale wprowadzając innowacje w praktycznie każdym spektrum.

Richard Branson

Magnat biznesu i właściciel globalnej marki Virgin, w skład której wchodzi ponad 400 firm w tym przewoźnik lotniczy Virgin Atlantic i sieć komórkowa Virgin Mobile.  Niezwykle inspirujący człowiek. Chętnie dzieli się z innymi swoją wiedzą i doświadczeniem, ale jego droga na szczyt nie była usłana różami.

W dzieciństwie miał dysleksję, problemy z nauką i koncentracją uwagi. W wieku 16 lat rzucił szkołę i postanowił założyć własny biznes. Choć nikt w niego nie wierzył, dziś jest multimiliarderem i uchodzi za „ikonę przedsiębiorczości”.

Pierwszym przedsięwzięciem Bransona było czasopismem studenckie, za które został aresztowany. Złamał prawo zabraniające publikowania porad na temat środków zaradczych w przypadku chorób wenerycznych. W wieku 20 lat Branson założył sklep Virgin Records, które doświadczało ciągłych problemów z płynnością finansową, nawet gdy sprzedaż była wysoka. Aby spłacić debet, Branson udawał, że kupuje dokumenty na eksport, aby uniknąć podatku akcyzowego od sprzedaży.

Virgin Atlantic został założony w 1984 roku, zaczynając od jednego jumbo jet na rok. Podczas lotu certyfikacyjnego rządu ptaki wleciały w nieubezpieczony silnik, powodując eksplozję. Branson musiał wyciągnąć gotówkę ze swoich zagranicznych filii finansowych i zrekonstruować firmę. Po bitwie sądowej z British Airways – Branson musiał sprzedawać Virgin Music w 1992 roku firmie Thorn EMI. Dziś jego majątek jest szacowany na około 5 miliardów dolarów.

Albert Einstein

Większość z nas przyjęła imię Einsteina jako synonim geniuszu, ale nie zawsze tak było. Mały Albert nie mówił, dopóki nie skończył czterech lat i nie czytał do siódmego roku życia. Jego nauczyciele i rodzice obawiali się, że jest upośledzony umysłowo, wolny i antyspołeczny. Ostatecznie został wydalony ze szkoły i odmówiono mu wstępu na Politechnikę w Zurychu. Z kolei po zakończeniu studiów Einstein nie mógł znaleźć pracy na uczelni i zaczął pracować, jako specjalista urzędu patentowego w Bernie, w Szwajcarii. Nie była to praca jego marzeń, ale jak się okazało, ta posada dała mu wolność, by marzyć i kontynuować badania. W 1905 roku 26-letni Einstein opublikował pięć prac naukowych, które zmieniły oblicze współczesnej fizyki.

Czy porażka może być pozytywna?

Chociaż brzmi to dziwnie i sprzecznie, to porażka naprawdę może być pozytywna. Oznacza, że próbowaliśmy czegoś nowego i mieliśmy szansą na wyciągnięcie wniosków. Najważniejszą rzeczą w porażce jest właściwe odrobienie lekcji. Niektórzy łatwo ulegają zniechęceniu po tym, jak coś się im nie uda. Warto wtedy przypomnieć sobie losy wyżej wymienionych osób, które udowadniają, że droga na szczyt zazwyczaj jest kręta, jednak niepowodzenia, jakie nas spotykają mogą doprowadzić do czegoś lepszego. Kluczowa jest nasza reakcja na przeszkody i trudne wydarzenia oraz to, co i jak robimy, aby je przezwyciężać.

Doświadczeni przedsiębiorcy i eksperci od zarządzania są zdania, że porażki to okazja do zdobycia potrzebnej wiedzy. Dzięki temu, że pierwsze samochody Forda ciągle się psuły i mechanicy mieli wciąż pełne ręce roboty, inżynierowie otrzymywali wartościowe informacje, co należy poprawić w kolejnych modelach.

Badania psychologów jednoznacznie pokazują, że w porażce nie ma nic złego, jednak musimy nauczyć się ją akceptować i traktować, jako zachętę do cięższej pracy. Pomagają nam w tym wytrwałość, samokontrola i nastawienie do własnej osobowości jako konstruktu, który ciągle się rozwija, ponieważ nikt, nawet my sami nie jesteśmy w stanie przewidzieć, co kryje nasz potencjał.

Oczywiście porażki są bolesne i naturalnym odruchem jest chęć ich unikania. Jednak nie jest to do końca możliwe, a próba życia w bezpiecznej strefie komfortu bez upadków może sprawić, że gdy wreszcie nadejdzie ten dzień, w którym możemy pójść do przodu, nie będziemy na niego przygotowani. Tymczasem po każdym upadku, można się podnieść. Należy tylko właściwie wyciągać wnioski. Jeżeli coś nie zadziałało, ale jesteśmy w stanie to poprawić – zróbmy to próbując raz jeszcze.

Warto także mieć plan B, ponieważ entuzjazm jest ważny, ale nie możemy założyć, że wszystko pójdzie po naszej myśli. Dobrze być przygotowanym na wypadek różnych, nieprzewidzianych sytuacji.

Porażki dają nam doświadczenie, wiedzę, odporność, dojrzałość i jakość. Mogą być początkiem wspaniałej przygody i początkiem sukcesu. Musimy tylko w to uwierzyć. Oraz w siebie.

Znani o sukcesie i porażkach:

Wielu ludzi, którym nie udało się w życiu nie zdaje sobie sprawy z tego, jak blisko sukcesu byli, kiedy się poddali – Thomas Edison

Sukces nigdy nie jest ostateczny. Porażka nigdy nie jest totalna. Liczy się tylko odwaga – Winston Churchill

Naszą największą słabością jest poddawanie się. Najpewniejszą drogą do sukcesu jest próbowanie po prostu, jeden, następny raz – Thomas Edison

Nie bój się przyszłości, a nie czcij przeszłości. Kto boi się przyszłości, kto boi się niepowodzenia, sam ogranicza swoją działalność. Niepowodzenie jest tylko sposobnością do inteligentniejszego rozpoczynania na nowo. Nie ma wstydu w uczciwym niepowodzeniu; wstydem jest bać się niepowodzenia. Co minęło, jest użyteczne tylko o tyle, o ile podaje drogi i sposoby postępu – Henry Ford

Sekret sukcesu polega na tym, aby nauczyć się, jak wykorzystywać cierpienie i przyjemność i jak nie pozwolić, aby cierpienie i przyjemność wykorzystywały ciebie. Jeśli to zrobisz, panujesz nad swoim życiem, jeśli nie, twoje życie panuje nad tobą – Anthony Robbins

Potykając się można zajść daleko, nie wolno tylko upaść i nie podnieść się – Johann Wolfgang Goethe

Porażka daje możliwość rozpoczęcia na nowo w sposób lepiej przemyślany – Henry Ford.

Bożena Szwarc

Od kilkunastu lat zawodowo związana z mediami. Pracowała, jako PR Manager w TVP2 oraz Social Media Manager w Telewizji WP w Wirtualnej Polsce. Prowadziła również programy w Telewizji Polskiej i WP.TV. Współpracowała z Golden Media i Marquard Media Polska. Prywatnie miłośniczka literatury faktu, medycyny naturalnej, opery i czekolady.