Postawiliśmy na oszczędzanie czasu odbiorców, bo uważamy, że to zasób bezcenny – Albert Salamon (TTMM-S)

Dodane:

Agata Ruszkowska Agata Ruszkowska

Postawiliśmy na oszczędzanie czasu odbiorców, bo uważamy, że to zasób bezcenny – Albert Salamon (TTMM-S)

Udostępnij:

Minimalizm, prostota i czytelność prezentowanych informacji. To wszystko znaki charakterystyczne TTMM-S – polskiej aplikacji mobilnej dla zegarków Fitbit Versa, która właśnie otrzymała nagrodę IF Design Award 2021 i znalazła się w gronie najlepszych projektów z całego świata. Albert Salamon opowiedział nam, co wyróżnia to wyjątkowe narzędzie.

Aplikacja mobilna TTMM-S for Fitbit Versa jest kolekcją 12 aplikacji zegarkowych TTMM-S przeznaczonych na urządzenia Fitbit Versa 3 i Fitbit Versa Sense. To co ją wyróżnia to znakomity design, który został doceniony przez jury międzynarodowego konkursu IF Design Award 2021, a także wyjątkowe alerty pogodowe, które w odpowiednim momencie ostrzegają użytkownika przed szkodliwymi i niebezpiecznymi warunkami zewnętrznymi.

– Aplikacja TTMM-S jest niespotykanym na rynku połączeniem wielu elementów w jeden projekt. To wymagało spójnego projektowania na wielu poziomach tak by zachować tożsamość marki a jednocześnie dostarczyć odbiorcom wygodnej przejrzystości. – opowiada nam Albert Salamon, który jest odpowiedzialny za projekt produktu i aplikacji zegarkowych.

Czym jest właściwie TTMM-S? Można powiedzieć, że jest to w zasadzie rodzaj sklepu, który prezentuje aplikacje zegarkowe (produkty) zgrupowane w kategorie. Aplikacja pozwala na przeglądanie, dodawanie do ulubionych, wgrywanie, subskrypcję oraz zaawansowane wyszukiwanie. Wgranie ulubionej aplikacji zegarkowej odbywa się tylko w 2 – 3 kliknięciach. Dla porównania w natywnej aplikacji Fitbit trzeba kliknąć miedzy 5 a 8 razy by znaleźć i załadować zegarek.

– Postawiliśmy na oszczędzanie czasu odbiorców, bo uważamy, że to zasób bezcenny.  W myśl filozofii „less is more” kolekcja TTMM-S zawiera tylko 12 aplikacji zegarkowych. Ograniczyliśmy ofertę zmniejszając stres poszukiwania i wyboru odpowiedniego projektu. Galeria Fitbit posiada dziesiątki tysięcy aplikacji zegarkowych stworzonych przez programistów – projektantów amatorów. Ten nadmiar oznacza nieprawdopodobną stratę życia na szukanie i próbowanie nowych aplikacji zegarkowych oraz duży powtarzający się stres na znalezienie czegoś dla siebie – dodaje Salamon.

Kolekcja obejmuje aplikacje zegarkowe uporządkowane w kategorie: Analogowe, Cyfrowe i Abstrakcyjne. Za pomocą aplikacji TTMM-S można obejrzeć projekty, przeczytać opis, uruchomić plan abonamentowy i wgrać aplikacje zegarkowe oraz przygotować listę ulubionych modeli, która ułatwi wgranie wybranego projektu na urządzenie Fitbit Versa. Po przesłaniu aplikacji, użytkownik może ustawić kolory, aktywować wybrane komplikacje, włączyć widoki pogody i aktywować alarmy pogodowe lub godzinne bezdźwięczne kuranty. Wszystkie projekty wyposażone są w funkcję „dotknij-i- zmień“ na ekranie, która pozwala na błyskawiczne ustawienie komplikacji.

– Aplikacje zegarkowe na smartwatche Fitbit wymagały zaprojektowania oryginalnego, posiadającego właściwe cechy i charakter, sposobu prezentacji czasu, któremu towarzyszą dodatkowe informacje o aktywności odbiorcy np. ilość kroków, puls, spalone kalorie, czas aktywności, dystans oraz np. zużycie baterii. Stworzenie projektów różnych od siebie a jednocześnie przejrzystych i spełniających specyficzne założenia np. duże czytelne cyfry, duży sekundnik, cyfry czasu ułożone w pionie, które można przerzucić z lewej na prawą stronę tak by odbiorca mógł odczytać wygodnie godzinę gdy mankiet koszuli zasłoni mu część ekranu lub gdy używa zegarka na prawym ręku – opowiada nam projektant.

To tylko kilka przykładów, z którymi zmierzył się zespół. TTMM tworzy aplikacje zegarkowe od 9 lat i dzięki wykonaniu i przetestowaniu setek rozwiązań (np. watchfaces dla Pebble Watch) posiada doświadczenie i wiedzę na temat tego jak zakomponować i zaprojektować interakcję zmiennych informacji. Należy podkreślić, że projekty aplikacji zegarowych realizują się w przestrzeni małego ekranu, który swą skalą przypomina znaczek pocztowy. Każdy z projektów to mikro dzieło skondensowanych informacji. Porządek, harmonia, kompozycja i charakter to kluczowe wyzwania projektowe.

W porównaniu do konkurencji (własne aplikacje zegarkowe Apple i Fitbit), unikalną cechą na skalę światową jest to, że aplikacje zegarkowe TTMM-S, które w założeniu służą do pokazywania czasu i informacji o aktywności użytkownika, są wyposażone w dwa dodatkowe widoki warunków pogodowych i powietrza, oraz w trzy rodzaje alarmów pogodowych: niebezpieczne warunki pogodowe, bardzo wysokie promieniowanie UV i niezdrowa jakość powietrza. Jest to niezwykle istotne z perspektywy użytkownika inteligentnego, mobilnego urządzenia – wiele badań wskazuje, że zły stan powietrza jest przyczyną wielu chorób a także wzmaga transmisję COVID-19.

– Poszerzyliśmy typowe ”funkcje pogody” dotyczące wyświetlania aktualnej temperatury o stopień promieniowania ultrafioletowego i poziom czystości powietrza. Uznaliśmy, że te dwie dodatkowe informacje mogą w znakomity sposób ochronić zdrowie użytkowników urządzeń Fitbit, którzy aktywnie spędzają czas na zewnątrz. Połączenie smartwatcha z urządzeniem mobilnym posiadającym dostęp do internetu i pozyskiwanie informacji o położeniu GSM użytkownika i stanu czystości powietrza i promieniowania UV, dla miejsca w którym użytkownik się znajduje, w znakomity sposób może pomóc uniknąć zanieczyszczeń i ochronić jego zdrowie – mówi Salamon.

Co ważne, dzięki alarmom odbiorcy są zawczasu ostrzegani o zagrożeniach pogodowych bez ciągłego sprawdzania urządzenia. Niektóre tarcze zegara są nawet wyposażone w funkcję „UV jako tło”, która pozwala na ciągłe monitorowanie poziomu promieniowania UV. Ta informacja jest niezwykle istotna dla osób o wrażliwej skórze.

– Unikalne na skalę światową, są autorsko wprowadzone alerty dotyczące zanieczyszczenia powietrza, nadmiernego i niebezpiecznego promieniowania UV a także informacje o ekstremalnych warunkach pogody np. pył, smog, burza z piorunami, upał, pożary, mgły itp. Te alerty nie są standardem i zostały przez nas wybrane jako najbardziej pomagające w codziennym życiu w świecie, w którym środowisko naturalne ulega bardzo szybkim zmianom wywołując niespotykane wcześniej zdarzenia pogodowe – dodaje projektant.

Moduł pogodowy był również wyzwaniem pod kątem projektowym – twórcy musieli opracować ogólny widok POGODY oraz, szczegółowy widok dotyczący JAKOŚCI POWIETRZA. Najważniejszym elementem było wymyślenie jakie informacje są potrzebne i jak te informacje będą się zmieniać – np. jak zwracać uwagę odbiorcy na niebezpieczne walory pogody lub alarmująca jakość powietrza. Ostatnim poziomem są 3 typy autorskich alertów.

– W naszym projekcie musieliśmy uwzględnić wiele wersji językowych, w których opisy posiadają bardzo różne ilości znaków. Wszystkie aplikacje zegarkowe TTMM posiadają wersje językowe dotyczące dni tygodnia i miesięcy oraz opisów alarmów w języku: angielskim, niemieckim, francuskim, holenderskim, włoskim, hiszpańskim i szwedzkim – zaznaczają autorzy aplikacji.

Twórcy TTMM-S są dumni i odczuwam wielką satysfakcję z tego, że mogą oferować znakomicie zaprojektowane produkty, a także pomagać ludziom ochronić życie przyczyniając się do promocji polskiego projektowania na świecie. Aplikacja jest dostępna w model subskrypcji, co dodatkowo jest finansową korzyścią dla jej odbiorców – użytkownicy płacą tylko za czas kiedy korzystają z usług oferowanych przez aplikacje.

Więcej informacji na temat TTMM-S znajdziecie na stronie www.ttmm.is

Autorzy TTMM-S:
Projekt brandu i aplikacji zegarkowych: Albert Salamon
Projekt UX aplikacji iOS: Leszek Juraszczyk
Programowanie Fitbit: Piotr Kamiński, Wiktor Hołubowicz i Gregoire Sage
Programowanie na iOS: Rafał Gorczyński i Arkadiusz Banaś.
Programowanie na Android: Piotr Kamiński
Doradztwo marketingowe: Marcin Berendt