Potrzebujemy innowacyjnych rolników. Ale rolnik nie jest sexy – Zuzanna Skalska (360Inspiration)

Dodane:

MamStartup logo Mam Startup

Potrzebujemy innowacyjnych rolników. Ale rolnik nie jest sexy – Zuzanna Skalska (360Inspiration)

Udostępnij:

Do czego Zuzannie Skalskiej potrzebny jest dynamit i czemu brakuje nam młodych rolników oraz buntowników? Tego dowiecie się z naszej rozmowy przeprowadzonej podczas Infoshare.

Jest za dużo startupów, które zajmują się tym samym

Zuzanna Skalska rozmowę zaczyna od krytyki powszechnie przyjętej definicji startupu.

– To aż irytuje, w jaki sposób rozumiemy pojęcie startup. Bo startup to jest z definicji, która jest ogólnie na rynku przyjęta, młoda grupa ludzi, która najczęściej w 100% musi mieć jakiś pomysł na technologię – mówi Zuzanna Skalska. Podkreśla, że innowacje w startupach często ograniczają się do aplikacji, co może prowadzić do stagnacji w rozwoju bardziej złożonych rozwiązań. – Aplikacja jest królową wszystkich innowacyjnych startupów – zwraca uwagę Skalska, wskazując tym samym na potrzebę szerszego spojrzenia na innowacje.

Niewykorzystane możliwości

Skalska dzieli się swoimi refleksjami na temat tematów, którym w jej opinii nie poświęca się wystarczająco dużo uwagi. Nasza rozmówczyni zauważa, że „potrzebujemy młodych rolników, młodych buntowników, rolników z sektora IT”, sugerując tym samym, że innowacje w rolnictwie i zrównoważonym rozwoju powinny stać się jednym z priorytetów. Jej zdaniem, miasto powinno być naszym głównym żywicielem, co skłania do myślenia o lokalnych rozwiązaniach w kontekście globalnych wyzwań.

Dawniej edukacja była zbudowana na zasadzie „od Sasa do Lasa”. Nie jesteśmy w stanie łączyć kropek

Jednym z najważniejszych tematów poruszanych przez Skalską jest potrzeba reformy edukacji. – Dlaczego uczymy się o rzeczach, które nam do niczego nie są potrzebne? – pyta retorycznie, odnosząc się do przestarzałych metod nauczania. Proponuje, aby edukacja była dostępna przez cały rok, co pozwoliłoby na lepsze dostosowanie programu do potrzeb współczesnego świata. „Kontekst jest najważniejszy do nauki” podkreśla, co może być kluczem do zrozumienia i wdrażania innowacji.

– My mamy w polsce tytułomanię. Robimy doktorat dla doktoratu, robimy habilitację dla habilitacji, jesteśmy profesorem dla profesora i potem ja jestem wielkim autorytetem i mów mi profesor – dodaje Zuzanna Skalska.

Współpraca nauki z biznesem

Skalska zwraca uwagę na konieczność współpracy między nauką a biznesem. Jako wzorzec podaje Uniwersytet Technologiczny w Eindhoven, gdzie praktyczne umiejętności są łączone z teorią. – Musimy podłożyć dynamit pod całą tę hierarchię akademicką – dodaje Skalska.

Całą rozmowę z Zuzanną Skalską zrealizowaną podczas Infoshare w naszym studiu obejrzysz tutaj:

Czytaj także: