Powstaje aplikacja dla osób chorych na cukrzycę. Algorytm zadecyduje o odpowiedniej dawce insuliny

Dodane:

Kasia Krogulec Kasia Krogulec

Powstaje aplikacja dla osób chorych na cukrzycę. Algorytm zadecyduje o odpowiedniej dawce insuliny

Udostępnij:

Producent pomp insulinowych Insulet zaczął współpracę z dwoma firmami zajmującymi się monitorowaniem stężenia glukozy: Abbott i Dexcom. Obie firmy wykorzystają automatyczny systemem dostarczania insuliny Omnipod Horizon firmy Insulet. Rozwiązanie to bezdętkowy „Pod” do dostarczania insuliny przez 72 godziny.

Abbott i Insulet zaoferują nową, zintegrowaną, cyfrową platformę medyczną, która będzie łączyć ciągłe monitorowanie stężenia glukozy Abbott Freestyle Libre z systemem Horizon.

System będzie przesyłać dane z Freestyle Libre do Omnipod Pod, który użyje algorytmu aby dostosować dawkę insuliny na podstawie dostarczonych informacji. Użytkownik będzie mógł również korzystać z aplikacji na swoim smartfonie, aby osobiście wpisywać dodatkowe dawki insuliny dostarczanej przed posiłkami. Diabetycy dostaną także możliwość sterowania pompą insulinową za pomocą smartfona.

Abbott i Insulet twierdzą, że będą pierwszymi połączonymi systemami, w których obie części –  czujnik i pompa – są w pełni jednorazowe.

– Abbott koncentruje się na tworzeniu przyszłościowych technologii zdrowotnych, które ułatwią ludziom cierpiącym na cukrzycę radzenie sobie ze swoim stanem zdrowia, tak aby mogli żyć jak najlepiej – powiedział w Mobi Health News Jared Watkin, wicedyrektor ds. opieki nad chorymi na cukrzycę w firmie Abbott. – W miarę jak opieka nad chorymi na cukrzycę staje się coraz bardziej interoperacyjna, rozwijamy bardziej zsynchronizowane podejście do leczenia.

Współpraca na rzecz leczenia cukrzycy

Niedawno Abbott podjął współpracę z firmą Bigfoot Biomedical. Natomiast jesienią ubiegłego roku przyłączył się do programu szkoleniowego Omada Health dla osób chorych na cukrzycę.

Dwa lata temu Insulet ogłosił partnerstwo z Samsungiem i realizuje strategię integracji swojej pompy z każdym smartfonem. W tym celu firma współpracuje również z Glooko, w kwestii przesyłania danych.

Dexcom zaś współpracuje m.in. z Livongo i Eli Lilly.

Okulary, które pomogą zbadać poziom cukru we krwi

Naukowcy cały czas pracują nad alternatywnymi sposobami mierzenia cukru we krwi.

Jedną z propozycji są okulary wyposażone w biosensor. Wynalazek opracowały zespoły z Instytutu Fizyki na Uniwersytecie w São Paulo oraz Wydziału Nanoinżynierii Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego.

Okulary posiadają mały czujnik umieszczony na jednym z nosków. Czujnik może przybliżyć się do kanału łzawiącego i mierzyć stężenie glukozy we łzach.

Poziom glukozy we łzach rośnie i spada proporcjonalnie do poziomu glukozy we krwi. Dlatego ilość glukozy we łzach jest bardzo zbliżona do ilości glukozy we krwi.

Stężenia różnych metabolitów we łzach odzwierciedlają jednocześnie ich poziomy we krwi.

System może również mierzyć poziom witamin i alkoholu we krwi poprzez elektrodę zamontowaną przy okularach.

 

Fot.mat.pras. Insulet | https://www.facebook.com/myomnipod/