Powstaje COVID Hunter – bezdotykowy skaner do wykrywania koronawirusa

Dodane:

Agata Ruszkowska Agata Ruszkowska

Powstaje COVID Hunter – bezdotykowy skaner do wykrywania koronawirusa

Udostępnij:

Urządzenie przypominające elektroniczny termometr ma wykrywać obecność wirusa SARS-CoV-2 na różnego rodzaju powierzchniach. Co dokładnie wiemy o tym wynalazku?

Amerykańskie przedsiębiorstwo Advanced Medical Solutions International (AMSI) opracowało nowe, przenośne urządzenie, którego zadaniem jest natychmiastowe wykrywanie koronawirusa u ludzi i na powierzchniach przedmiotów. Twórcy wyjaśniają, że ich urządzenie jest w stanie zlokalizować koronawirusa (wszystkie odmiany wirusa – także te nowe!) zarówno w organizmie (w płucach, gardle, nosie i skórze) bez konieczności dotykania pacjenta czy też wykorzystywania patyczka do pobrania wymazu. Co ciekawe, urządzenia ma podobno wykrywać wirusa przez szkło lub inny przezroczysty materiał.

Aby sprawdzić obecność wirusa, wystarczy skierować skaner na daną powierzchnię, rzecz czy też osobę, w maksymalnej odległości dwóch metrów. Sposób jego używania można porównać do działania bezdotykowych termometrów, ale jego działanie jest dużo bardziej skomplikowane – COVID Hunter emituje wiązkę światła i zbiera informacje, które są analizowane w czasie rzeczywistym. Dzięki temu możemy się dowiedzieć, czy w skanowanym miejscu jest obecne białko wirusa. O wyniku testu dowiadujemy dzięki alarmowi, który uruchamia się w chwili obecności wirusa.

Jak podaje AMSI, testy przeprowadzone z użyciem COVID Hunter wykazywały ponad 99-procentową dokładność, co oznacza, że urządzenie świetnie sobie radzi z rozróżnianiem pacjentów z wynikiem negatywnym i pozytywnym, jeśli chodzi o obecność wirusa w ich organizmie.

„COVID Hunter zrewolucjonizuje sposób wykrywania SARS-CoV-2 (w tym zmutowanych szczepów), spowalniając rozprzestrzenianie się śmiertelnego wirusa, ratując życie i przywracając życie do tak zwanej normalności” – wyjaśnił Donald Redman, współzałożyciel i dyrektor generalny AMSI.

Kiedy wynalazek trafi do oficjalnej produkcji i będzie powszechnie używany? Tego jeszcze nie wiadomo, ale AMSI stwierdziło, że po wyprodukowaniu skaner zostanie najpierw rozprowadzony w placówkach medycznych, wśród służby zdrowia. Aby przyspieszyć cały proces wprowadzenia urządzenia na rynek, skaner będzie produkowany w różnych regionach – w tym w Ameryce Środkowej, Azji Południowo-Wschodniej i na Bliskim Wschodzie.