Powstał przenośny biosensor do monitorowania niewydolności serca. VitalPatch obniży koszty leczenia

Dodane:

Kasia Krogulec Kasia Krogulec

Powstał przenośny biosensor do monitorowania niewydolności serca. VitalPatch obniży koszty leczenia

Udostępnij:

Po opuszczeniu szpitala znaczna część pacjentów z niewydolnością serca ponownie do niego wraca, aby kontynuować leczenie. To nie tylko problem dla chorych, ale także dla opieki zdrowotnej. Z tym wyzwaniem zmierzyła się firma VitalConnect, która opracowała biosensor monitorujący aktywność serca. Ma zamiar rozprawić się z readmisją.

Biosensor VitalPatch od VitalConnect mierzy EKG, tętno, zmienność rytmu serca, częstość oddechu, temperaturę ciała lub skóry, postawę ciała, wykrywa upadki oraz kroki (aktywność).

Niedawno po urządzenie sięgnęły University of Utah Health i VA Salt Lake City Health Care System, aby zmniejszyć liczbę pacjentów powracających do szpitala z niewydolnością serca. Do tego naukowcy używali VitalPatch, który posłużył im do monitorowania ciągłego elektrokardiogramu i funkcjonowania w ruchu 100 pacjentów z niewydolnością serca, w średnim wieku 68 lat, którzy zostali wypisani ze szpitali VA w Salt Lake City, Houston, Palo Alto i Gainesville na Florydzie. Pacjenci nosili plaster 24/7 przez okres do trzech miesięcy.

Kosztowne powroty na leczenie

Według CDC, 17,3% pacjentów z niewydolnością serca ponownie jest przyjmowanych do szpitala w ciągu 30 dni od dnia wypisu. Badania przeprowadzone przez University of Utah Health wykazały, że 30% wypisanych tych pacjentów zostaje ponownie przyjętych do szpitala w ciągu 90 dni. Według różnych źródeł każda readmisja może powodować zwiększenie kosztów opieki zdrowotnej od 9 tys. do 15 tys. dolarów w zwiększonych kosztach opieki zdrowotnej. Jeśli można uniknąć readmisji poprzez wczesną interwencję, oszczędności mogą być znaczne.

Sposób działania VitalPatch

Zebrane przez urządzenie dane są przesyłane przez Bluetooth do smartfonu z systemem Android, który przekazuje je do platformy analitycznej w chmurze. Oprogramowanie analizuje tętno, rytm serca, częstość oddechów, chodzenia, snu, postawy ciała i innych aktywności. Gdy dane pacjenta odbiegają od ustalonych wytycznych, aplikacja zapisuje zmianę.

Wyniki badania, które przeprowadzili naukowcy, wykazały, że system przewidział konieczność hospitalizacji średnio na 10,4 dnia przed faktyczną readmisją. W sumie aplikacja prognozowała z dokładnością przez 80% czasu. W niedalekiej przyszłości narzędzie będzie informować lekarzy o odchyleniach od stanu wyjściowego pacjenta. Ta funkcjonalność ułatwi prześledzenie, czy wczesne interwencje zmniejszą liczbę przypadków readmisji do szpitala z powodu niewydolności serca.

Zebrane dane są szybko przetwarzane w celu dostarczenia lekarzom informacji, które mogą ukierunkować ich decyzje dotyczące leczenia. Efektem końcowym może być uratowanie życia i znaczne obniżenie kosztów opieki zdrowotnej.

Współpraca z CorVitals

Firma współpracuje z CorVitals w zakresie monitorowania pacjentów w celu diagnozowania arytmii serca. Kolejne narzędzie od VitalConnect, Vista Solution oferuje kompleksowy przegląd stanu zdrowia pacjentów przy użyciu zintegrowanego standardu National Early Warning Score (NEWS). NEWS pomaga lekarzom zoptymalizować leczenie pacjentów.

 

Fot.mat.pras. VitalConnect