Powstał serwis wspierający rozwój mowy u dzieci – Ktotomowi.pl

Dodane:

Adam Łopusiewicz Adam Łopusiewicz

Udostępnij:

Celem aplikacji Ktotomowi.pl jest wspieranie poprzez zabawę procesu rehabilitacji słuchu i mowy u dzieci z niedosłuchem lub wspieranie rozwoju wszystkich pociech, które dopiero zaczynają mówić.

Celem aplikacji Ktotomowi.pl jest wspieranie poprzez zabawę procesu rehabilitacji słuchu i mowy u dzieci z niedosłuchem lub wspieranie rozwoju wszystkich pociech, które dopiero zaczynają mówić. Po dokonaniu rejestracji na portalu, rodzice uzyskują dla swoich dzieci dostęp do wielu interaktywnych ćwiczeń i zadań w postaci kolorowych animacji uzupełnionych o specjalnie przystosowane dźwięki.

Serwis jest autorskim programem rodziców, którzy stworzyli aplikację we współpracy z logopedami, na podstawie osobistych doświadczeń wynikających z procesu wspomagania rozwoju u dzieci z wadą słuchu oraz dopiero raczkujących w procesie nauki mowy.

Jako że dzieci w procesie nauki trzeba stymulować właściwie co dzień, np.: poprzez naśladowanie artykulacyjnych ruchów warg czy poszukiwanie źródła dźwięku, a tempo ich rozwoju jest bardzo różnorodne, dostosowaliśmy ćwiczenia pozwalające na naukę u dzieci znajdujących się na różnych etapach rozwoju. Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że najważniejsza, szczególnie w przypadku dzieci z niedosłuchem, jest regularna praca z dzieckiem. Mamy nadzieję, że serwis Ktotomowi.pl ułatwi oraz udoskonali tę pracę – mówi Monika Kulińska, założycielka serwisu Ktotomowi.pl.

Kto to mówi?

Serwis Ktotomowi.pl powstał dzięki dotacji unijnej z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, działanie 8.1. Ktotomowi.pl to rozbudowana, dostosowana dla dzieci biblioteka zawierająca zbiory zdjęć, aplikacji oraz przede wszystkim dźwięków. Aby uzyskać do nich dostęp rodzice dokonują na stronie portalu rejestracji. Do końca maja serwis dostępny jest całkowicie za darmo. Ktotomowi.pl łączy wspólną naukę rodzica i dziecka z zabawą. „Malowanie płotu” z Anią, opanowanie nazw czynności podczas „Gry w piłkę” oraz naśladowanie dźwięków jak kap kap, puk puk, szszsz i wrrrr pochodzących z „kapiącego kranu” lub „zamykanych drzwi” to tylko niektóre propozycje zabaw. Ćwiczenia dostępne na stronie aplikacji przedstawione są w formie atrakcyjnych wyglądem i zawartością merytoryczną animacji i zdjęć.

Niezwykle istotny jest element zabawy wprowadzony po to, aby dziecko z chęcią i zaciekawieniem wyczekiwało, co wydarzy się w kolejnym zadaniu oraz jakie dźwięki usłyszy tym razem – podkreśla Monika Kulińska, założycielka serwisu Ktotomowi.pl. Przedstawione w postaci zdjęć i animacji ćwiczenia podzielone na trzy stopnie trudności, uporządkowane są w kategorie: zwierzęta, pojazdy, dom, czynności, przyroda, jedzenie, ciało i ubranie, gry i zabawy, zawody, rodzina, cechy – przeciwieństwa, itp. Każde ćwiczenie łączy w sobie onomatopeje, dźwięki lub słowa. Poprzez kliknięcie na ilustrację lub dźwięki znajdujące się w bocznym panelu, dziecko może spróbować odtworzyć wyraz dźwiękonaśladowczy związany z tym obrazkiem, krótkie zdanie zawierające wyraz dźwiękonaśladowczy lub też nazwę czynności. Rodzice i dzieci mają dostęp zarówno do zdjęć pojedynczych lub pogrupowanych tematycznie. Maluchy uczą się brzmienia słowa poprzez słuchanie, klikając na nazwę przedmiotu lub zdjęcie, ale także obserwację tego, co dzieje się w animacji.

Dla początkujących

Dla rodziców rozpoczynających właśnie rehabilitację dzieci w wieku od roku do 3 lat, które niedawno otrzymały aparat słuchowy bądź implant, założyciele serwisu przygotowali – sugerowaną przez logopedów – ścieżkę korzystania z dostępnych pomocy, tak aby przyniosły pociechom jak najwięcej korzyści oraz zabawy. Portal daje także możliwość skorzystania z porad ekspertów w dziedzinie logopedii oraz ułatwia odnalezienie ośrodków, które wspomagają rozwój dzieci niedosłyszących.

Więcej informacji i ćwiczeń znajdziesz na stronie internetowej: www.ktotomowi.pl

źródło: informacja prasowa