Poziomy wycen AI? Zdecydowana wiÄ™kszość przegranych jest przewartoÅ›ciowana – Borys Musielak (SMOK Ventures)

Dodane:

Przemysław Zieliński Przemysław Zieliński

Poziomy wycen AI? Zdecydowana wiÄ™kszość przegranych jest przewartoÅ›ciowana – Borys Musielak (SMOK Ventures)

Udostępnij:

W kwestii spekulacyjnej bańki AI, Borys Musielak (SMOK Ventures) ma stanowcze zdanie. Dysponuje też zestawem celnych argumentów, którymi swoje zdanie uzasadnia.

Zaskakuje Cię obecny poziom wycen spółek AI?

Jak przy każdym przełomie, wyceny spółek biorących w nim udział rosną. Dzieje się tak z uwagi na większe zainteresowanie inwestorów ale też ogromny upside. Myślę, że przyszli winnerzy rynku są jednak nadal niedowartościowani, podczas gdy zdecydowana większość przegranych jest przewartościowana. To nic niezwykłego i normalna sprawa w sytuacji gwałtownego wzrostu nowej technologii, której sufit trudno przewidzieć.

Korekta na horyzoncie?

Obecnie niczego takiego nie dostrzegam.

Czytaj także: Entuzjazm wokół AI w medycynie? Uzasadniony dużymi oczekiwaniami – MikoÅ‚aj Pióro (Aligo Venture Capital)

Twoja inwestycyjna strategia na minimalizacjÄ™ ryzyko zwiÄ…zanego z AI to…?

Å»aden klient nie kupuje „AI”. Klienci kupujÄ… rozwiÄ…zania problemów. My zawsze staramy siÄ™ inwestować w zespoÅ‚y, które rozumiejÄ… dobrze danÄ… branżę, majÄ… dostÄ™p do klientów i wiedzÄ…, czego ci klienci potrzebujÄ…. UmiejÄ™tnie wykorzystana sztuczna inteligencja, w tym systemy LLM, może znacznie polepszyć jakość produktu, szybkość dziaÅ‚ania usÅ‚ugi, a czasem nawet potrafi sprawić, że rzeczy wczeÅ›niej niemożliwe stajÄ… siÄ™ realne. Najbardziej lubimy zastosowania AI w tradycyjnych branżach, w których do tej pory nie stosowano na szerszÄ… skalÄ™ automatyzacji. Tutaj impact może być najwiÄ™kszy, a jednoczeÅ›nie konkurencja bywa maÅ‚a, bo niewiele osób ze Å›wiata technologii rozumie chociażby logistykÄ™, budownictwo czy rynek energii.

Co mogłoby spowodować gwałtowny spadek zainteresowania inwestorów technologiami AI?

Trudno mi sobie wyobrazić taką sytuację, o ile nie dojdziemy niespodziewanie szybko do poziomu artificial general intelligence (AG) / artificial super intelligence ASI. W takim wypadku większość startupów poza wiodącymi LLMami straci sens. Każde zadanie będzie mogła wykonać generyczna inteligencja. Tyle że jeśli osiągniemy taki poziom, wówczas będziemy mieć jako cywilizacja większe problemy niż wyceny startupów.

Obecny entuzjazm wokół AI to efekt mody lub spekulacji?

LLMy i generatywna sztuczna inteligencja są niezaprzeczalnie technologicznym przełomem. Nie ma tu mowy o nieuzasadnionym hype jak w przypadku metawersum czy blockchaina. To raczej przypadek bliższy wejściu chmury czy mobile. Dostajemy więcej możliwości, otwierają się nowe rynki, wiele produktów stacji sens i będzie zastąpionych nowymi, znacznie sprawniejszym i opierającymi się o sztuczną inteligencję.

Czy widzisz jakieś konkretne zagrożenia regulacyjne lub etyczne, które mogłyby wpłynąć na wycenę spółek AI?

Jest za wczeÅ›nie na regulacjÄ™ AI. Na razie praktycznie nie ma czego regulować, może poza kwestiami pobocznymi zwiÄ…zanymi na przykÅ‚ad z wÅ‚asnoÅ›ciÄ… intelektualnÄ… dzieÅ‚ generatywnej inteligencji czy kwestiÄ… deepfake’ów i oznaczania treÅ›ci wygenerowanych. Nie wydaje mi siÄ™ że aktualne wysiÅ‚ki regulacyjne bÄ™dÄ… miaÅ‚y przeÅ‚ożenie na rzeczywistość, a tym bardziej na wyceny spółek.

Czytaj także: Boom na AI generuje (prawie) historyczne poziomy wycen – Szymon Górak (WP2 Investments)

Trwający  boom inwestycyjny w AI jest zjawiskiem przejściowym czy raczej początkiem długoterminowego trendu?

Niebawem powinno wyklarować się, czy na rynku jest miejsce dla usług będących praktycznie tylko frontendem dla ChatGPT. Osobiście nie wróżę sukcesów tego typu firmom, z generycznym produktem opierającym się o API OpenAI. Z drugiej strony, wielkie LLMy zostaną z nami na dłużej i staną się podstawą budowania firm. Będziemy tworzyć z użyciem ChatGPT, Claude, Gemini czy grok, podobnie jak naturalne jest budowanie na Azure, AWS czy Google Cloud. Ostatecznie obroni się moim zdaniem tylko kilka LLMów. A to z uwagi na ogromne koszty utrzymania tych platform. Będą to jednak największe firmy świata.

Prawdziwe innowacje AI dziać się jednak będą w wielu mniejszych firmach, tworzących produkty dla konkretnych przemysłów z użyciem sztucznej inteligencji. Wyobrażam sobie, że ponad połowa obecnych liderów upadnie i zostanie zastąpiona szybszymi, lepszymi produktami korzystającymi natywnie z AI.

Jakie strategie wyjścia z inwestycji w AI rozważasz, biorąc pod uwagę potencjalne ryzyko pęknięcia bańki?

Staram się nie inwestować w firmy nie posiadające realnej długoterminowej przewagi konkurencyjnej. Takie firmy, nawet jeśli nie okażą się komercyjnym sukcesem, mają potencjał na acqui-hire z uwagi na ludzi i własnościową technologię.

Czytaj także: