Pilot Maker Kick Off & Inspiration Evening, 12 kwietnia 2017, The Brain Embassy | fot. materiały prasowe
– Podpisaliśmy umowy z 20 startupami na udział w pierwszej rundzie Pilot Makera. 14 startupów odpowiada na wyzwania firmy Tauron, 3 dedykowane są dla Amplusa oraz kolejne 3 dla Krossa – powiedział podczas wczorajszego wydarzenia Pilot Maker Kick-Off & Inspiration Evening Koordynator Operacyjny programu Leszek Zaremba. Wyjaśnił także jakie startupy weszły do program.
– Dla nas temat udziału w projekcie Pilot Maker był jasny. Mamy taki projekt, który idealnie wpasowuje się w zdefiniowane przez firmę Tauron wyzwanie – powiedział Krzysztof Wasilewski, CEO Enelion.
Firma Tauron wybrała startupy oferujące zarówno technologiczne rozwiązania jak i generujące nowe obszary biznesowe dla firmy. Amplus wybrał projekty z obszaru bezpieczeństwa i jakości żywności, natomiast Kross skoncentrował się na startupach oferujących podzespoły do roweru elektrycznego
– Po pierwszej rundzie naboru mamy konkretne trzy rozwiązania, które chcemy wdrożyć. Jesteśmy bardzo zadowoleni, bo te projekty, które się do nas zgłosiły faktycznie odpowiadają na nasze potrzeby – mówi członek zarządu i dyrektor ds. strategii i rozwoju Amplus Katarzyna Rybicka. Dodaje, że ma nadzieję, że uda się wdrożyć rozwijane przez uczestników rozwiązania na szeroką skalę, aby w przyszłości i oni osiągali finansowe korzyści.
fot. materiały prasowe
Cezary Lejkowski, CEO Magenta Grupa Tauron, zwraca uwagę, że Pilot Maker jest dla jego spółki jedną z najlepszych opcji do budowania pomostu między startupami a korporacją. – Jest to ważne, ponieważ startupy mają pomysły, są innowacyjne, działają dynamicznie, ale nie mają rynku – mówi. Tauron Magenta może więc im zapewnić dostęp do klientów oraz połączyć z dużymi rynkowymi graczami, którzy przyspieszą rozwój młodej firmy.
Zainteresowanie startupów współpracą KROSS S.A. w ramach programu Pilot Maker przerosło nasze oczekiwania. – Cieszymy się, że będziemy mogli skorzystać z innowacyjnego podejścia tworzonego przez młodych i kreatywnych przedsiębiorców oraz że wyzwania przed jakimi stoi nasza branża wreszcie znajdą rozwiązanie. Przed nami wspólna ciężka praca w ramach Fazy Speed Launch, która doprowadzi do komercjalizacji nowatorskich rozwiązań proponowanych przez startupy – powiedział Kacper Sosnowski, Członek Zarządu KROSS S.A.
Pilot Maker to program składający się z dwóch etapów. Pierwszy polega na zweryfikowaniu założeń projektów, wypracowaniu wspólnie z dużymi przedsiębiorstwami modeli biznesowych, a także ustaleniu warunków wdrożenia i dookreśleniu kluczowych hipotez biznesowych. Jest to także faza budowania relacji startupów z dużymi przedsiębiorstwami.
Na zdjęciu: Magdalena Jackowska-Rejman, CEO techBrainers podczas Pilot Maker Kick Off & Inspiration Evening | fot. materiały prasowe
Druga część programu to etap realizacji eksperymentu weryfikującego określone w pierwszym etapie hipotezy i testowanie kluczowych założeń projektów. Obie fazy natomiast mają jeden cel: wdrożyć akcelerowane rozwiązania, bo i na tym najbardziej zależy spółkom zaangażowanym w rozwój przedsięwzięcia. – Pilot Maker to projekt wdrożeniowy, który mocno angażuje do współpracy zarówno startupy, jak i duże przedsiębiorstwa zarówno po stronie organizacyjnej, jak również tej dotyczącej standardów przekazywania materiałów i feedbacku – mówi Kierownik Projektu Pilot Maker, CEO techBrainers – Magdalena Jackowska-Rejman.
Dodaje, że rolą jej firmy jest bycie mediatorem pomiędzy startupami i korporacjami biorącymi udział w projekcie. Kładzie więc duży nacisk na to, aby obie strony były zaangażowane we współpracę. Jej zdaniem tylko w ten sposób można doprowadzić do finalnego wdrożenia.
Magdalena Jackowska-Rejman podkreśla, że definiowane w projekcie wyzwania dostępne na stronie programu www.pilotmaker.pl będą cały czas poszerzane i uzupełniane. II runda naboru do projektu potrwa do 20 maja.
Poniżej lista 20 startupów, które wezmą udział w programie akceleracyjnym:
AGP Advanced Graphene Products – producent unikalnego na całym świecie najwyższej jakości grafenu wielkopowierzchniowego HSMG® – High Strength Metallurgical Graphene®. Innowator na skalę globalną. Patrzący z optymizmem w przyszłość, w której powszechnie wykorzystywany będzie grafen i jego fantastyczne właściwości
Ampcore to innowacyjna platforma zakupowa dla producentów warzyw i owoców, dająca możliwość intensywnej optymalizacji kosztów po stronie rolników. Wieloplatformowość połączona z korzyściami wynikającymi z formuły zakupów grupowych.
BM3 oferuje produkt o nazwie Meshenger, który jest kompletną platformą IoT realizującą komunikację sieci mesh. Zasilane bateryjnie węzły tworzące sieć umożliwiają podłączenie dowolnych czujników. Odczyt danych i sterowanie przez urządzenia mobilne czyni Meshengera doskonałą platformą dla różnych zastosowań.
Boneffice jest pierwszym na rynku rozwiązaniem dla sektora energetycznego, bazującym na deterministycznym modelu rozbudowywanym o elementy sztucznej inteligencji, który dokładnie i niezawodnie pozwala w czasie rzeczywistym monitorować wskaźniki sprawności działania bloku energetycznego i dostarczać informacji zwrotnej personelowi technicznemu w celu wsparcia decyzji operacyjnych i poprawy sprawności wytwarzania. System generuje i wykorzystuje aktualne krzywe referencyjne dla bieżącej oceny efektywności konwersji energii.
CTAdventure jest ekspertem w dziedzinie przetwarzania obrazu. Firma stosuje technologie uczenia maszynowego (ang. Machine Learning) w celu usprawnienia badań z dziedziny obrazowania medycznego. Rozwiązania te mają zastosowanie wszędzie tam, gdzie analiza obrazu (zdjęć lub filmu) może przyspieszyć proces lub podnieść jakość wykonywanych usług. CTAdventure jest także pionierem w dziedzinie Rozszerzonej Rzeczywistości (ang. Augmented Reality) oraz Wirtualnej Rzeczywistości (ang. Virtual Reality). Spółka ma na swoim koncie wiele prestiżowych, międzynarodowych nagród, które potwierdzają innowacyjny potencjał zespołu.
Enelion to producent inteligentnych ładowarek do samochodów elektrycznych. Obok produkcji rozwija także oprogramowanie do zarządzania sieciami terminali, sprzedaży energii użytkownikom oraz dynamicznego balansowania mocy w sieci ładowarek.
ES Technik to projekt akumulatora Li-Ion na bazie najnowszych ogniw „3tron”. Dzięki zastosowaniu ogniw 21700 3Tron można osiągnąć do 2000 cykli oraz pojemność na jednym ogniwie 5,2Ah. Akumulator oparty na technologii 3Tron pozwoli zwiększyć żywotność o 50% od obecnie stosowanych ogniw oraz wydłuży dystans, jaki będzie można pokonać na jednym ładowaniu do 150Km.
Every European Digital oferuje rozwiązania przemysłowego Internetu rzeczy. Poprzez połączenie inteligentnych sensorów z ultra-energooszczędną technologią przesyłu danych do chmury firma tworzy bezprzewodowe czujniki, które przez wiele lat nie wymagają zewnętrznego zasilania ani żadnego utrzymania przekazując regularnie ważne informacje na temat pracy lub stanu maszyn i urządzeń.
Genomtec ID to podręczne, innowacyjne urządzenie diagnostyczne, oparte na amplifikacji i detekcji specyficznych fragmentów DNA i RNA – „złotym standardzie” diagnostyki molekularnej. Urządzenia działa samodzielnie oraz automatycznie, wystarczy nanieść kroplę materiału biologicznego na kartę reakcyjną i umieścić kartę w analizatorze. Urządzenie automatycznie przeprowadzi badania i poda wynik. Badania z jego użyciem mogą być wykonywane u ludzi, zwierząt jak również w rolnictwie, przemyśle spożywczym i w kontroli skażeń środowiska. Autorska metoda detekcji SNAAT™ (Streamlined Nucleic Acid Amplification Technology) oraz urządzenie chronione są międzynarodowymi zgłoszeniami patentowymi.
Hongada Poland oferuje opracowanie zestawień badań na zgodność z europejskimi normami bezpieczeństwa i odpowiadającymi im wartościami przejechanych kilometrów w rzeczywistej eksploatacji. Istotne jest aby można było odnieść warunki stawiane w laboratorium i estymować wynik w zależności od terenu, wagi rowerzysty. Rozwiązanie to pozwoli szczegółowo analizować produkt w kontekście grupy docelowej i sposobu użytkowania. Jest to niezbędne z jednej strony dla poprawy bezpieczeństwa, z drugiej zaś pozwoli uniknąć przewymiarowania wartości wpływających na wytrzymałość, które mogą być odwrotnie proporcjonalne do wymagań stawianych rowerom (np. waga).
HyperCharger to aplikacja monitorująca status miejsc ładowania (pojazdów) oferowanych przez różnych dostawców. Rozwijają również własną ładowarkę do samochodów elektrycznych, którą będzie miała lepsze paramatry niż typowi konkurenci.
iGrid Technology oferuje rozwiązania smart grid w obszarach generacji oraz dystrybucji energii elektrycznej w oparciu o przemysłowy internet rzeczy (IIoT). Bazując na własnej technologii bezprzewodowych sensorów i fog computingu dostarcza klientom systemy inteligentnego monitorowania elektrycznych parametrów obiektów energetycznych poprzez diagnozę ich aktualnego stanu, określanie potencjału poprawy efektywności oraz weryfikację skuteczności podjętych działań.
Inwill zajmuje się innowacyjnymi sposobami pozyskiwania, przekształcania i magazynowania szeroko pojętej energii. Obecnie zespół Inwill pracuje nad nowoczesną baterią do środków transportu, która będzie lżejsza i mniejsza niż aktualnie dostępne na rynku – będąc jednocześnie konkurencyjną cenowo. Aktualnie Inwill współpracuje z Płockim Parkiem Technologicznym.
OneMeter prowadzi działalność badawczo-rozwojową w obszarze energetyki. Opracowane przez firmę innowacyjne rozwiązanie OneMeter Beacon jest elementem systemu dostarczającego kluczowe funkcjonalności inteligentnych liczników energii dla obecnie stosowanych liczników. Rozwiązanie OneMeter jest proste we wdrożeniu i pozwala na optymalizację w zarządzaniu energią oraz dostarcza dane pomiarowe bezpośrednio do użytkowników końcowych.
OPTIMAL Smart Hub jest połączeniem innowacyjnego urządzenia komunikacyjnego połączonego z uniwersalną platformą internetową przeznaczoną do kontroli i zdalnego zarządzania sieciami dystrybucyjnymi opartymi na systemach telemetrii oraz zdalnego nadzoru.
PHONEID pozwala na bezpieczne uwierzytelnianie użytkowników przy pomocy dowolnego telefonu komórkowego – bez instalowania aplikacji czy dostępu do Internetu. W przeciwieństwie do istniejących metod logowania, wykorzystujących nazwę użytkownika i hasło bądź serwisy społecznościowe, PHONEID oferuje dużo większe bezpieczeństwo przy maksymalnej wygodzie użytkownika. Rozwiązanie może być wykorzystane w dowolnym kanale kontaktu z klientem: przez stronę internetową, aplikację, infolinię, smartTV czy w fizycznym punkcie obsługi.
Race Development dostarcza wiedzę i rozwiązania techniczne dla podmiotów prowadzących działalność produkcyjną opracowując dokemnetacje techniczne i konstrukcyjne gotowe do wdrożenia
Ratel to chmurowa, wielokanałowa platforma telekomunikacyjna wspierana przez sztuczną inteligencję w postaci systemu dialogowego Lekta. Jest to innowacyjne i intuicyjne w użyciu narzędzie dedykowane podmiotom, które potrzebują kompletnych oraz wysoce elastycznych rozwiązań do wielokanałowej, kontekstowej, częściowo zautomatyzowanej komunikacji biznesowej z klientami (B2C, C2B).
Synthex Technologies to firma stworzona przez naukowców wywodzących się z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu ,a zajmująca się z rozwiązywaniem wyzwań i syntezą związków chemicznych na potrzeby przemysłu chemicznego, farmaceutycznego, agrochemicznego, elektronicznego i wielu innych. W ramach własnych prac rozwojowych Synthex rozwija nowatorskie rozwiązania związane z bezpieczeństwem i trwałością owoców i warzyw tak by zapobiegać marnotrawieniu żywności, alternatywnymi metodami produkcji substancji pozyskiwanych z rzadkich i zagrożonych źródeł naturalnych, oraz optymalizacją związków stosowanych w procesach produkcyjnych. Oferujemy projektowanie syntezy, jej wykonanie, skalowanie oraz doradztwo. Działamy zgodnie z Systemem Zarządzania Jakością PN-EN ISO 9001:2009. Dzięki doskonałemu zespołowi będącemu kombinacją wieloletniego doświadczenia oraz młodości i entuzjazmu podejmujemy się każdej syntezy.
Wandlee to prężnie rozwijający się startup z dziedziny conversional commerce. Wykorzystuje algorytymy sztucznej inteligencji do automatyzacji komunikacji z klientem. Na swoim koncie ma projekty dla największych potentatów na rynku tj. Orange, Allegro, Viacome, TVN czy Ikea.
–
Projekt akceleracji Pilot Maker współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Działania 2.4 Współpraca w ramach krajowego systemu innowacji, Poddziałania 2.4.1 Centrum analiz i pilotaży nowych instrumentów inno_LAB., wdrażanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości.
Pilot Maker powstał w ramach konkursu Scale Up organizowanego w ramach rządowego programu Start In Poland.
Artykuł powstał we współpracy z organizatorami konkursu Pilot Maker