fot. materiały prasowe
Ponad setka inwestorów, aniołów biznesu, przedstawicieli korporacji i liderów najbardziej znanych polskich startupów przybyło w poniedziałek, 3 kwietnia, do The Heart, ulokowanego na 38 piętrze wieżowca Warsaw Spire, by poznać twórców projektów akcelerowanych w pierwszej edycji programu ReaktorX.
Twórcy SumTheSun, kalkulatora ułatwiającego wycenę paneli słonecznych, aby wziąć udział w akceleratorze przyjechali do Warszawy aż z Kosowa, a w załatwianie wizy w trybie przyspieszonym zaangażowane było całe startupowe środowisko. Raczej nie żałują, bo jeszcze podczas trwania programu pozyskali pierwsze finansowanie, a teraz szykują się do kampanii crowd-fundingowej na platformie BeesFund, która ruszyć ma jeszcze w kwietniu.
Również crowdfunding wybrać chce Kacper Wikiel, twórca GetLine, ale w nieco innej formie: “Dużo zawdzięczam ReaktorX i ludziom, którzy mi pomagali na różnych etapach, dlatego chcę aby mogli partycypować w sukcesie firmy” – mówi Wikiel, o tym dlaczego zdecydował się na finansowanie za pomocą ICO – Initial Coin Offering – zamiast tradycyjnego funduszu VC.
Nie wszystkie startupy wyszły jednak z programu z tym samym pomysłem, z którym do niego aplikowały. Dwa projekty przestały istnieć już kilka tygodni po starcie, ale co ciekawe, ich twórcy przyłączyli się do innych, lepiej rokujących startupów z programu.
– Celem ReaktorX jest pomóc twórcom w jak najszybszym dojściu do odpowiedzi na pytanie ‘czy na pewno chcę robić ten biznes’ poprzez rozmowy z klientami i wczesną weryfikację potrzeb rynku – mówi Borys Musielak, pomysłodawca pre-akceleratora. – To że część startupów zdecydowała się na piwot czy przyłączenie do innej ekipy uważam za naturalne. Im szybciej ogarniesz czym warto się zająć, tym więcej czasu będziesz mieć na rozwój tego właściwego projektu. My pomagamy przyspieszyć tę decyzję.
Tego problemu nie mają co-founderzy PieClass, którzy od początku skupili się na stworzeniu najlepszego narzędzia do nauki programowania w Pythonie dla dzieci. Konrad Sikorski, nauczyciel, używa już swojego narzędzia na własnych zajęciach, a wspólnik Bartek Matynia robi co może, by przekonać szkoły i prywatnych nauczycieli do przejścia na PieClass.
Oto lista wszystkich startupów , które ukończyły akcelerator:
- Getline – społecznościowe pożyczki i linia kredytowa
- SumTheSun – kalkulator kosztów instalacji paneli słonecznych
- PieClass – nauka programowania w Pythonie dla dzieci
- Simplis – porównanie pożyczek i innych usług finansowych
- Baballoon – pomoc w codziennych usługach dla expatów
- Evibrave – marketplace dla pracy w branży turystycznej i finansowej
- Travelly.me – tanie wypady weekendowe do europejskich stolic
- HomEdi – masaż i fizjoterapia na telefon
- Cloud Turf – zdalna praca w wirtualnej rzeczywistości
Trzy najlepsze startupy z Demo Night, czyli SumTheSun, Baballoon i PieClass wystąpią na spotkaniu OpenReaktor w tę środę.
Kolejna edycja wystartować ma jeszcze w tym roku, o czym twórcy poinformują na stronie ReaktorX.com.