PPNT ma również na swoim koncie dwa udane wyjścia kapitałowe, a tym samym środki na kolejne inwestycje. Rekrutacja trwa do 17 marca br. To ważna data w kalendarzu dla tych, którzy szukają wsparcia eksperckiego i finansowego dla swoich pomysłów.
Fundusz Zalążkowy PPNT został utworzony w 2011 roku. Dotychczasowa działalność inwestycyjna obejmuje trzynaście spółek kapitałowych. Obszarem zainteresowania Funduszu są projekty z branży chemicznej, biotechnologicznej, a także dotyczące technologii informatycznych i komunikacyjnych.
– Nasze doświadczenie związane z inwestowaniem, pokazuje jak ważne jest dokładne sprawdzenie pomysłu już na wczesnym etapie. Dla skuteczniejszej walidacji rynkowej pomysłów nawiązaliśmy współpracę z liczącymi się w branży partnerami, co może znacząco przyczynić się do późniejszego sukcesu przedsięwzięcia – mówi Katarzyna Wlaź, przedstawiciel Funduszu Zalążkowego PPNT.
Fundusz Zalążkowy PPNT ma na swoim koncie pierwsze udane wyjścia kapitałowe. Na początku 2016 roku Poznański Park naukowo-Technologiczny z sukcesem odsprzedał swoje udziały w PhotoHiTech sp. z o.o. Grupie Kapitałowej Synthos S.A., jednemu z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Druga udana sprzedaż udziałów dotyczyła firmy uBirds, dzięki której tradycyjny zegarek zyskuje funkcję smartwatcha. Kolejni inwestorzy doskonale wiedzą, jak biznesowo wykorzystać technologie, a także umożliwić dalszy rozwój produktów opracowanych na etapie zalążkowym.
– Aktualnie poszukujemy przede wszystkim pomysłodawców posiadających pewne doświadczenie biznesowe, znających rynek, na którym się poruszają, świadomych konkurencji oraz jej produktów. Zależy nam na współpracy z zespołami planującymi rozwój nowych, przełomowych i potrzebnych klientom rozwiązań z wykorzystaniem środków inwestora – podkreśla Piotr Nędzewicz, przedstawiciel Funduszu Zalążkowego PPNT.
Po zakończeniu elektronicznego etapu rekrutacji, który mija 17 marca br., wybrani pomysłodawcy zostaną zaproszeni na indywidualne spotkania. Następnie wybrane projekty przejdą przez proces preinkubacji, polegający na dopracowaniu koncepcji pod okiem ekspertów branżowych oraz specjalistów z obszaru finansów, rozwoju biznesu, czy prawa własności intelektualnej. Pozwoli to określić kluczowe założenia finansowe i biznesowe oraz ostatecznie potwierdzić zasadność realizacji przedsięwzięcia z udziałem kapitału inwestora.
Szczegółowe informacje oraz formularz zgłoszeniowy znajdują się na stronie Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego w zakładce Inwestycje kapitałowe.
Przedstawiciele Funduszu Zalążkowego Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego
Katarzyna Wlaź absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu oraz programu szkoleniowo-stażowego TOP 500 Innovators na Uniwersytecie Stanford USA. Od 2011 roku odpowiada za nadzór właścicielski i rozwój funduszu zalążkowego. Pełni funkcję członka rad nadzorczych spółek portfelowych. Jest doradcą i trenerem z zakresu finansów i współpracy z inwestorem. Doświadczenie zawodowe zdobyła realizując projekty w obszarze doradztwa gospodarczego i transakcyjnego dla małych i średnich przedsiębiorstw. Jako menedżer ds. projektów koordynowała oraz sporządzała projekty związane z pozyskiwaniem kapitału zewnętrznego, w tym z funduszy unijnych, NewConnect, z udziałem inwestorów branżowych oraz finansowych.
Piotr Nędzewicz jest absolwentem Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, podyplomowych studiów menedżerskich oraz studiów podyplomowych Menedżer Innowacji realizowanych w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Doświadczenie zdobywał w zespole Management Consulting, w międzynarodowej firmie konsultingowej Grant Thornton, a następnie w firmie Nytko S.A., gdzie odpowiedzialny był za projekty doradcze z zakresu ekspansji zagranicznej przedsiębiorstw. W Poznańskim Parku Naukowo-Technologicznym od 2011 r. rozwijał proinnowacyjne usługi biznesowe, a od 2016 r. odpowiada za nadzór właścicielski i działalność funduszu zalążkowego. Pełni funkcję członka rad nadzorczych spółek portfelowych.