Scale-up Champions – program, który wspiera startupy z całej Europy
Scale-up Champions to międzynarodowa inicjatywa, której koordynatorem jest Poznański Park Naukowo-Technologiczny. Program tworzony z instytucjami partnerskimi z Danii, Hiszpanii, Litwy oraz Estonii wspiera deep tech startupy z całej Europy. Łączy je z globalnymi korporacjami, pomaga w nawiązaniu relacji z inwestorami, wspiera w ekspansji zagranicznej, a w konsekwencji w skalowaniu swojej działalności. Młodym spółkom technologicznym oferuje zatem trzy profilowane ścieżki wsparcia: Program Gotowości Inwestycyjnej, Program Międzynarodowej Inkubacji oraz Program Współpracy z Korporacjami.
Scale-up Champions w liczbach
Scale-up Champions trwa już ponad rok i dotychczas zrealizował 5 rund swoich programów. Zrekrutował łącznie ponad 120 najlepszych europejskich deep tech startupów. Partnerami przedsięwzięcia zostało około 50 międzynarodowych korporacji, wśród których możemy wymienić przedsiębiorstwa: Danfoss, Connect Pay, Volkswagen Poznań, Pfizer, PwC, Adamed, Cisco, Global Omnium, TMB Transports Metropolitans de Barcelona, Desigual, Elisa czy też PKO Bank Polski.
Do programu dołączyło również ponad 100 przedstawicieli funduszy Venture Capital i Aniołów Biznesu, a wśród nich znajdują się fundusze: Adara Ventures, Axcend Health, Bridgio Tech Accelarator, byFounders, EdTech Hub Ventures, Funding Box , GoHub, Gold Ventures Investment, Icos Capital, Inovo Venture Partners, LT Capital, Nekko Capital, SATUS STARTER Fund, Scale Capital, Shape VC, Smok Ventures, SpeedUp Venture Capital Group, Sunfish Partners, Tera Ventures, 4 Founders Capital, All Iron Ventures, Speedinvest i wiele innych.
Warto zerknąć na film >>> z udziałem Koordynatorów, Inwestorów, a także Uczestników Programu Gotowości Inwestycyjnej, którzy opowiadają o jego korzyściach!
Projekt nie zwalnia tempa! Kilka słów o kolejnych rekrutacjach
Pozytywne wyniki programu sprawiają, że Scale-up Champions nie zwalnia tempa i otwiera kolejne rekrutacje dla startupów. Aktualnie uruchomił rekrutację do trzeciej i ostatniej rundy Programu Gotowości Inwestycyjnej. Celem tej ścieżki jest jak najlepsze przygotowanie startupów do nawiązania współpracy z inwestorami i pozyskania dalszych rund finansowania na rozwój swojej działalności. Aby je w tym wesprzeć zakwalifikowane przedsiębiorstwa przejdą szereg aktywności przygotowawczych – od sesji mentoringowych, przez indywidualne konsultacje eksperckie, po udział warsztatach i spotkaniach z najlepszymi praktykami biznesu.
A wszystko po to, aby zwiększyć swoją gotowość inwestycyjną i móc zaprezentować się na jak najlepszym poziomie przed największymi funduszami VC z całej Europy. Co zatem czeka na startupy biorące udział w Investment Readiness Programme?
- Udział w „Customized Journey”, czyli programie mentoringowym, który zakłada od 3 do 6 miesięcy pracy przygotowawczej, w trakcie której pomysłodawcy będą udoskonalać swój model biznesowy i finansowy, sztukę prezentacji oraz umiejętności z zakresu team buildingu z czołowymi mentorami i ekspertami z całej Europy;
- Indywidualne konsultacje z najlepszymi w swojej dziedzinie ekspertami międzynarodowymi;
- Networking i wymiana doświadczeń z przedsiębiorcami, przedstawicielami korporacji i funduszami VC;
- Dostęp do Deal Roomu, w którym będą mogły nawiązać kontakty z bazą inwestorów i mentorów;
- Udział w finałowym Demo Day;
Szereg korzyści wymienionych powyżej czeka na pomysłodawców, którzy zakwalifikują się do trzeciej rundy Programu Gotowości Inwestycyjnej, a podpowiadamy, że nabór trwa do 13 września 2021 roku. Startupy mogą aplikować poprzez wypełnienie Formularza >>>.
Jesień 2021 to Market Discovery Missions
Tej jesieni zostaną również otwarte kolejne rekrutacje, tym razem do wirtualnych misji zagraniczny do Hiszpanii, Estonii, Litwy czy Danii. Te wyjątkowe misje będą świetną okazją do poznania ekosystemu startupów wybranych krajów i tamtejszej kultury biznesowej. Na zakwalifikowane firmy czekać będą liczne wydarzenia networkingowe z udziałem lokalnych przedsiębiorców, potencjalnych klientów, inwestorów oraz innych kluczowych przedstawicieli z ekosystemu. Startupy wezmą udział w spotkaniach 1:1, konsultacjach, warsztatach oraz szkoleniach z zakresu specyfiki wybranych rynków. Pozyskana wiedza pozwoli pomysłodawcom na lepsze zrozumienie ekosystemu docelowego oraz jego możliwości, co stworzy sprzyjające warunki do ekspansji zagranicznej i rozszerzenia swojej działalności o nowe rynki. Startupy już teraz mogą wyrazić swoją chęć uczestnictwa za pośrednictwem formularza na stronie: https://www.scaleupchampions.com/. Natomiast ocena aplikacji nastąpi w listopadzie 2021 roku.
Jak sami widzicie, w Scale-up Champions to jeden z najaktywniejszych projektów międzynarodowych w PPNT. Każdego dnia buduje rozwojowy ekosystem zasilany ekspertami, mentorami, korporacjami, przedsiębiorcami, a także inwestorami po to, by włączać startupy w różnorodne, rozwojowe programy. O trwających rekrutacjach i efektach będziemy informować – śledźcie na bieżąco nasze aktualności oraz bloga.
***
Projekt otrzymał finansowanie z unijnego programu badawczo-innowacyjnego „Horyzont 2020” w ramach umowy o dotację nr 871877. Koordynatorem projektu jest Poznański Park Naukowo Technologiczny. Projekt realizujemy wraz z partnerami La Salle Technova z Barcelony, FUNITEC z Barcelony, DTU Skylab z Kopenhagi, Tehnopol z Tallina oraz Parkiem Naukowo-Technologicznym z Kowna.
Artykuł powstał we współpracy z Poznańskim Parkiem Naukowo-Technologicznym