Startupy to nie tylko aplikacje ułatwiające kontakt z innymi. To także projekty, które mogą zmieniać świat i ratować życie wielu ludziom. Poznański Park Naukowo-Technologiczny Fundacji UAM wsparł już m.in. spółkę pracującą nad leczeniem uszkodzeń mózgu oraz innowacyjne narzędzie diagnostyczne.
Poznański Park Naukowo-Technologiczny Fundacji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza od 1995 roku pomaga przedsiębiorcom rozwijać się. Do swojego parku naukowo technicznego, którego powierzchnia całkowita sięga ponad 18 tysięcy metrów kwadratowych, zaprasza firmy innowacyjne spin-off oraz startupy, które nie działają na rynku dłużej niż rok. Poniżej przedstawiamy Wam ciekawe projekty, które przy pomocy poznańskiej instytucji chcą podbić świat.
Diagnoza schorzeń genetycznych
Czy chemik, biotechnolog i ekonomista mogą wspólnie stworzyć startup? Tak i udowadnia to zespół Genesius. Trójka doktorów, dr Anna Kurzyńska-Kokorniak, dr hab. Marcin K. Chmielewski i dr Maciej Kokorniak, opierając się na swoich doświadczeniach naukowych, stworzyła firmę powiązaną z biologią syntetyczną. Kto skorzysta na ich pracy? – Nasze produkty mogą wesprzeć zarówno lekarzy, jak i pacjentów w diagnozowaniu schorzeń o podłożu genetycznym – mówi o projekcie dr Anna Kurzyńska-Kokorniak – koordynator merytoryczny.
Licencja na ukojenie
Kolejnym projektem również z branży medycznej jest Centrum Technologii Inhibitorowych. Zajmuje się cystatynami, czyli białkami, które w przyszłości mogą odegrać znaczącą rolę w leczeniu wielu poważnych schorzeń. Jakich? – Póki co, skupiamy się na terapii parodontozy, w której doskonale sprawdza się unikatowa technologia, z której mamy możliwość korzystać – mówi prof. Maciej Siewiński, wiceprezes CTI. Licencji na wykorzystanie opatentowanej metody stosowania cystatyny udzielił wrocławski Uniwersytet Medyczny.
Wapń budulcem kości
Wiecie, że zawartość podstawowego budulcu kości (hydroksyapatyt wapnia) zmienia się w zależności od rodzaju kości, wieku, sposobu odżywiania i aktywności fizycznej człowieka? Dlatego produkcja biokompatybilnych związków w skali nano okazuje się przydatna w wielu dziedzinach bliskim każdemu z nas. Spółka NanoSynHap chce dostarczać nanohydrokysapatyt oraz nanofluoroapatyt wapnia, które będzie można zastosować m.in. w kosmetyce i aplikacjach biomedycznych. Produkt spółki może być sprzedawany w formie proszku, pastylek i innych.
Zwiększyć produktywność biokatalizatorów
„Z nami biotechnologia brzmi lepiej” – takim hasłem promuje się natomiast BBHBiotech. Firma ta działa w dziedzinie outsourcingu i biotechnologicznych projektów badawczo-rozwojowych. Może wykonywać screeningi, izolację czystych kultur, testy mikrobiologiczne, badania antagonizmów pomiędzy mikroorganizmami, przeprowadzanie analiz substancji pod kątem ich właściwości przeciwdrobnoustrojowych i inne usługi mikrobiologiczne i chemiczne. W badaniach korzysta z ultradźwiękowej technologii zwiększającej produktywność biokatalizatorów.
Pokusa naturalnej słodyczy
Kreatywni wiedzą, że produktywność zwiększa np. jedzenie owoców. Co jeśli występują one w postaci zdrowych, energetycznych batoników? Ich tworzeniem zajmuje się spółka AFEKT_ARNIA wsparta przez Poznański Park Naukowo-Technologiczny Fundacji UAM. Ich produkt wyróżnia stuprocentowa naturalność. Jak mówią ich słodycze są jedynym produktem z żywności zdrowej mający walory smakowe. – Owoce zapakowane w designerskie opakowanie to także praktyczne rozwiązanie spełniające oczekiwania wymagającego klienta – dodają.
Produkcja związków chemicznych
Photo High Technologies sp. z o. o. zajmuje się natomiast produkcją związków chemicznych. – Naszym głównym produktem są fotoinicjatory kationowe przeznaczone do procesów fotopolimeryzacji – mówi o projekcie dr inż. Joanna Ortyl. Fotopolimeryzację najczęściej stosuje się do utwardzania powłok polimerowych (farb, lakierów, klejów) nakładanych na różne podłoża. – Metoda ta jest procesem bardzo szybkim i bezrozpuszczalnikowym, co pozwala na dużą przepustowość linii produkcyjnej – dodaje dr inż. Joanna Ortyl.
Automatyczna digitalizacja dokumentów
Zanim przystąpimy do tworzenia produktu warto zrobić badania rynku. Pomoże w tym kolejna inwestycja Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego FUAM – IC Pen. Elektroniczny długopis pozwala na automatyczne przetwarzanie danych z formularzy papierowych, czyli np. ankiet. Dzięki niemu możemy stworzyć ankietę, wydrukować ją i dać respondentom do wypełnienia za pomocą IC Pen. Pozwoli to na niemal natychmiastowe przeniesienie wyników do komputera. Nie trzeba już więc przepisywać dokumentów, ani ich skanować.
Darmowe surowce produkcyjne
Prowadząc innowacyjna spółkę warto zadbać o to, aby nie marnować surowców, z których powstaje nasz produkt. Tym zajmuje się projekt Proenvirotech, który przetwarza odpady organiczne w bogaty w mikroelementy gotowy do sprzedaży produkt. Dzięki niemu możemy więc wykorzystać odpady jako surowiec do produkcji co obniży jej koszty. Technologia wykorzystywana przez spółkę jest w 100% bezodpadowa i wytwarza mineralny granulat nawozowy zawierający ~ 0% materii organicznej (żadnego skażenia biologicznego).
Rozproszone informacje żeglarza
Nie samą pracą człowiek żyje, dlatego Poznański Park Naukowo-Technologiczny Fundacji UAM wspiera także projekty przydatne w godzinach wolnych. Spędzasz wakacje nad wodą? Skorzystaj z aplikacji mobilnej NaviSail, która ma dostarczać wszystkich niezbędnych informacji dla wodniaków, zastępując znaczną ilość rozproszonych dotychczas informacji dostępnych jedynie w wersjach papierowych czy online. Zadaniem aplikacji jest także zastąpienie części sprzętu potrzebnego do nawigowania oraz dodanie wiele nowych, niedostępnych informacji i funkcjonalności.
Wakacje ze smartfonem
Wyjeżdżając w podróż do egzotycznych krajów czasem zapominamy o zagrożeniach wynikających z przebywania właśnie w nieznanych miejscach i zamiast wypoczywać spędzamy czas na „walce” z zatruciami pokarmowymi, tyfusem czy malarią. Jak donosi UNICEF, w krajach Unii Europejskiej co roku przybywa około ośmiu tysięcy pacjentów z objawami wymienionych chorób. Dzięki aplikacji TROPIC z każdego miejsca na świecie będziemy mogli sprawdzić aktualny stan zagrożeń chorobowych i zalecaną profilaktykę.
Interaktywny stół operacyjny
Kolejną inwestycję Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego Fundacji Uniwersytetu im. Adam Mickiewicza otrzymał GLIP, spółka tworząca interaktywne stoły, ściany i podłogi. Produktu spółki można używać na wiele sposobów. Niedawno poznańska firma nawiązała współpracę z producentem interaktywnej kostki do gry DICE+, dzięki czemu ma zamiar zaproponować użytkownikom z całego świata wieloosobową interaktywną rozrywkę. GLIP, czyli interaktywne urządzenia, mogą realizować wiele operacji jednocześnie.
Inteligentna odzież przyszłości
Gadżety to nie tylko wielkoformatowe przedmioty elektroniczne. To także produkty z branży Wearable Technology. W 2017 roku według Berg Insight ich sprzedaż ma osiągnąć liczbę 65 milionów egzemplarzy. Dlatego szansę dla siebie widzą pomysłodawcy uBirds wspartej przez Poznański Park Naukowo-Technologiczny FUAM. Firma zajmuje się wytwarzaniem urządzenia zaliczanego do rynku inteligentnej odzieży. uBirds odnosi już sukcesy na arenie międzynarodowej. Dotarł m.in. do finału Intel Business Challenge Europe 2013 w Dublinie.
Wsparcie technologiczne instytucji
Wszystkie wymienione projekty zostały wsparte finansowo, jak i merytorycznie, przez członków Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego FUAM. Park dzięki dofinansowaniu z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, Działanie 3.1, pozyskał łącznie ponad sześć milionów złotych na rozwój. Poznańska inicjatywa zainwestowała w 12 spółek z trzech branż. W poniedziałek 24 marca odbędzie się konferencja, podczas której spółki będą prezentować się przed potencjalnymi klientami i partnerami biznesowymi.