Pozyskaliśmy finansowanie i wzięliśmy udział w szwajcarskiem akceleratorze. Podsumowanie roku Microbe Plus

Dodane:

Anna Ogar Anna Ogar

Pozyskaliśmy finansowanie i wzięliśmy udział w szwajcarskiem akceleratorze. Podsumowanie roku Microbe Plus

Udostępnij:

Obecna technologia konwencjonalnej produkcji żywności wywodzi się z lat 60. XX wieku („Zielona rewolucja” Normana Borlaug’a) i dziś już nie spełnia wymogów – zwłaszcza środowiskowych – wynikających ze zmian klimatu i konieczności przeciwdziałania ich skutkom. Niezbędna jest transformacja w kierunku Rolnictwa 4.0, gdzie zrównoważenie i ekologizacja metod produkcji łączą się nowymi technologiami, spełnieniem oczekiwań konsumentów, ochroną środowiska oraz utrzymaniem jej opłacalności.

Czytasz właśnie artykuł z cyklu, w którym polskie startupy, firmy technologiczne i fundusze venture capital podsumowują 2021 rok.

Chemiczna ochrona roślin uprawnych, a także intensywne ich nawożenie umożliwiły prawie 4-krotny wzrost populacji ludzkiej, jednak nie bez wpływu na bioróżnorodność. Najwyższy czas zrównoważyć i zoptymalizować technologie produkcji żywności, wykorzystać naturalne procesy i organizmy. Jest to trudne, ale możliwe.

Nasz system ochrony roślin

Microbe Plus to nasz biotechnologiczny startup, w którym opracowujemy bio-preparaty, które nie tylko chronią rośliny przed uciążliwymi patogenami, ale również stymulują ich wzrost i rozwój. Nasze probiotyki to blendy korzystnych bakterii mają za zadanie pomóc rolnikom dostarczać konsumentom bezpieczną i ekologiczną żywność. Probiotyki Microbe Plus minimalizują straty wywołane chorobami w kluczowych uprawach polowych, takich jak zboża, rzepak, jęczmień, burak cukrowy, ziemniak czy soja, a jednocześnie mogą być stosowane do ochrony upraw owoców, warzyw i roślin ozdobnych.

Wielkim wyzwaniem jest proces zmniejszania zależności od chemicznych środków ochrony roślin i nawozów syntetycznych. Dlatego też bio-preparaty Microbe Plus mogą stać się kluczowym elementem zintegrowanego i zrównoważonego systemu ochrony roślin poprzez obniżenie poziomu wykorzystania pestycydów w uprawach rolnych, przy jednoczesnym utrzymaniu, a nawet zwiększeniu plonów rolnika.

Bardzo ważny jest fakt, że bio-preparaty Microbe Plus zawierają naturalne, pożyteczne mikroorganizmy obecne w naszym otoczeniu, które pomagają roślinom w ograniczaniu stresów spowodowanych m.in. niską dostępnością wody (suszą) a nawet zaburzeniami w dostępności składników pokarmowych dla roślin. W ten sposób Microbe Plus daje rolnikom dużo więcej, niż tylko alternatywę dla stosowanych obecnie środków ochrony roślin i nawozów syntetycznych.

Cała branża ochrony roślin jest niezwykle ściśle regulowana i kontrolowana, co komplikuje i opóźnia wprowadzenie nowych produktów na rynek Agro. Zanim nasze bio-preparaty zostaną zarejestrowane, muszą przejść obligatoryjnie przez serię długotrwałych i kosztownych badań polowych, nadzorowanych przez odpowiednie organy rejestracyjne.

Finansowanie i nowe możliwości

Pozyskane finansowanie w ramach w ramach poddziałania 1.1.1 POPW Platformy Startowe dla nowych pomysłów (PARP) umożliwiło nam opracowanie, a wkrótce komercyjne wdrożenie mikrobiologicznego, wielofunkcyjnego bio-preparatu, który będzie wykorzystywany wspomagająco w ochronie roślin uprawnych. W tym roku przeprowadziliśmy pilotażowe projekty wspólnie z wieloma profesjonalnymi rolnikami, między innymi z HortiTeam, Haase Farm i największym polskim producentem storczyków, firmą JMP Flowers.

Dużym wyróżnieniem był dla naszej spółki udział w programie akceleracyjnym MassChallenge w Szwajcarii. Program ten umożliwił nam nawiązanie kontaktów biznesowych z globalnymi firmami, takimi jak: Nespesso, Barry Callebaut, czy Südzucker.

Plany na 2022 rok

W 2022 roku planujemy rejestrację naszego pierwszego bio-prepatratu dedykowanego uprawom wielkoobszarowym (takim jak: pszenica, jęczmień, ziemniak, burak cukrowy) oraz dalszy rozwój i badania rejestracyjne naszych nowych probiotyków dedykowanych uprawie malin, truskawek, jabłoni, winorośli oraz warzyw.

Planujemy także rozpocząć początkiem 2022 roku testy w Hiszpanii i Brazylii, między innymi na uprawach cytrusów, oliwek, kawy, winorośli oraz soi. W przyszłym roku przystępujemy również do realizacji projektów typu proof-of-concept dla kilku, globalnych partnerów działających w obszarze fito farmaceutycznym i agro.

Chcemy budować pozycję Microbe Plus nie tylko na rynku polskim, ale również na rynkach zagranicznych. Chcemy zarówno rozbudowywać własny struktury operacyjne, ale również pozyskać wsparcie doświadczonych menedżerów wspierających rozwój spółki i proces komercjalizacji technologii na rynkach globalnych. Nowa runda finansowania w trakcie której jesteśmy ma zapewnić możliwość rozpoczęcia sprzedaży naszych probiotyków.

Autorka: dr Anna Ogar, założycielka i prezes Microbe Plus