Pozyskaliśmy pierwszą rundę finansowania i przeprowadziliśmy pilotaż rozwiązania w szpitalu. Podsumowanie roku Medtransfer

Dodane:

Innocenta Dźwierzyńska Innocenta Dźwierzyńska

Pozyskaliśmy pierwszą rundę finansowania i przeprowadziliśmy pilotaż rozwiązania w szpitalu. Podsumowanie roku Medtransfer

Udostępnij:

Ten rok minął tak szybko, jakby zmieścił w sobie kilka lat. Tyle się działo, tyle było pracy. Dla mnie to rok nauki, pokory i cierpliwości. To czas budowania zupełnie nowych relacji, kontaktów i kompetencji.

Czytasz właśnie artykuł z cyklu, w którym polskie startupy, firmy technologiczne i fundusze venture capital podsumowują 2021 rok

Kiedy w zeszłym roku rozpoczęliśmy w Medtransfer budowanie naszego produktu, nie sądziliśmy, że będziemy mierzyć się z tak szybkim rozwojem. Początek 2021 to rozpoczęcie współpracy z funduszem inwestycyjnym Kvarko. Inwestycja w Medtransfer realizowana jest wspólnie z NCBiR, dlatego było to dla nas szczególnym wyzwaniem – mnóstwo dokumentów i kryteriów do spełnienia.

Fundusz pomagał nam bardzo. Nikt z nas wcześniej nie miał doświadczenia akurat w tym zakresie, więc dla nas była to nauka cierpliwości i sumienności.

Pilotaż i pacjent

Ten rok pozwolił nam także na rozwój pilotażu w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie. Ogromną radość sprawiła mi informacja o pierwszym pacjencie, który otrzymał badanie obrazowe w linku za pośrednictwem Medtransfer, a nie na płycie CD.

Nawiązaliśmy współpracę z Polską Federacją Szpitali oraz ze Znanym Lekarzem. Udało nam się zbudować kilka produktów, bo oprócz przesyłania badań obrazowych do pacjenta, mamy Medtransfer Hub służący wymianie obrazów pomiędzy placówkami. Medtransfer Badania Kliniczne, który pozwala na przesył badań obrazowych w badaniach klinicznych.

W skład produktu wchodzi API przygotowane pod wymagania badań klinicznych oraz moduł anonimizacji. Posiada również widget dopracowany pod przesyłania badań obrazowych z poziomu placówek medycznych. Produkt jest dostosowany i prosty w integracji z narzędziami wykorzystywanymi przez OCR.

Dla jednostek zainteresowanych mamy także rozwiązanie Medtransfer CloudPACS. Medtransfer Widget jest skierowany do lekarzy specjalistów, aby usprawnić im przechowywanie badań obrazowych od pacjentów. Trochę się tego uzbierało.

W tym roku rozpoczęliśmy też komercjalizację naszych rozwiązań. Na swoim koncie mamy już pierwsze podpisane umowy.

Rok 2021 to masa wyzwań

To prawda, że budowanie startupu oznacza codzienne życie w skrajnej niepewności. To ciągłe upadanie i wstawanie. Z pewnością ćwiczy charakter.

Wreszcie – 2021 był w naszym zespole czasem budowania więzi i siły teamu. To jest chyba duża siła, kiedy tak bardzo różne charaktery, tak różne kompetencje zaczynają ze sobą pracować i budować zupełnie nowy produkt. Przeszło więc wiele burz, były kłótnie, emocje – głównie moje 🙂 i mocne dyskusje. To wszystko pokazało jednak, że to właśnie umacnia współpracę, a naszym wspólnym mianownikiem jest Medtransfer.

Jesteśmy teraz w trakcie drugiej rundy inwestowania. Nie sądziliśmy, że tak szybko będziemy potrzebować pieniędzy na dalszy rozwój. To oczywiście cieszy, ale też kolejne spotkania odciągają nas od bieżących działań.

2022 rok – niebawem czas zacząć

W nadchodzącym roku chcemy skupić się nad rozwojem produktu, integracji z placówkami i pracami z AI. Naszą przeglądarkę chcemy rozwinąć o nowe funkcjonalności, m.in:

  • Automatyzacja planowania przedoperacyjnego osteotomii,
  • Porównywanie zmian pomiędzy obrazami zrobionymi w odstępie czasu oraz wykrywanie wzmocnienia kontrastowego,
  • Wykrywanie zarysów oraz obliczanie objętości guza,
  • Wykrywanie tętniaków na obrazach angiografii,
  • Automatyczna klasyfikacja złamań oraz sugestie dostępnych procedur zgodnie z AO Surgery Reference,
  • Automatyczne wykrywanie zwapnień w nowotworach piersi
    oraz ich charakterystyki (łagodne/złośliwe).

W Medtransfer wbudowana jest przeglądarka obrazów. Działa online i nie wymaga wgrywania przez lekarza dodatkowego oprogramowania. Oprócz podstawowych funkcjonalności służących do wyświetlania i analizy obrazów chcemy zaimplementować nasze rozwiązania z zakresu AI. Widzimy potrzebę ze strony lekarzy do kolejnych funkcjonalności, dlatego zaprosiliśmy startupy działające w obszarze AI w zdrowiu. Tworzymy AI MarketPlace, gdzie startupy będą mogły wdrożyć swoje rozwiązania w naszej przeglądarce.

Może w 2022 też zmieścimy kilka lat?

Autorka: Innocenta Dźwierzyńska, prezes zarządu Medtransfer

Przeczytaj również: Pokonała guza mózgu i postanowiła pomóc innym. Innocenta Dźwierzyńska o zdrowiu w startupie