Wdrażanie PPK w firmach odbywa się według ściśle określonego harmonogramu. Przepisy dokładnie określają terminy, do których pracodawca ma obowiązek podpisać wymagane dokumenty z instytucją finansową, zarządzającą środkami na rachunkach PPK.
Wdrożenie odbywa się w czterech etapach. 1 lipca 2019 roku do PPK przystąpiły firmy zatrudniające powyżej 250 pracowników. 1 stycznia 2020 roku rozpoczęło się wdrażanie systemu w firmach zatrudniających od 50–249 pracowników, natomiast na 1 lipca przewidziane było rozpoczęcie wdrażania PPK w firmach, które zatrudniają od 20–49 pracowników. Ostatni, czwarty etap to 1 stycznia 2021 roku, kiedy to obowiązek wdrożenia będzie obejmował również pozostałych pracodawców i jednostki sektora finansów publicznych. Co zmieniło się w harmonogramie wdrożenia PPK w związku z epidemią koronawirusa?
Nowy harmonogram wdrażania PPK
Stan epidemii koronawirusa w Polsce zakłócił normalne funkcjonowanie wielu przedsiębiorstw. Na barkach pracodawców spoczęły nowe zadania – organizacja pracy zdalnej, dostosowanie miejsc pracy do nowych wymogów sanitarnych czy (w skrajnych przypadkach) ratowanie firmy przed widmem upadłości. Rząd skonstruował plan, który miał na celu wspieranie polskich przedsiębiorców w tym trudnym czasie. Tarcze antykryzysowe Polskiego Funduszu Rozwoju zawierają również zapisy, które odnoszą się także do kwestii związanych z planowanymi wdrożeniami PPK.
Pracodawcy z drugiego etapu programu PPK do 1 lipca 2020 roku mieli obowiązek podpisać umowy o zarządzanie rachunkami z wybranymi instytucjami finansowymi. Termin ten został przesunięty o pół roku, zatem obowiązku zawarcia umowy należy dopełnić do 27 października 2020 roku. Automatycznie przesunięty został również termin zawarcia umowy o prowadzenie PPK – ten według nowych przepisów mija 10 listopada 2020 roku.
PPK w małych i średnich firmach zgodnie z planem
Zapisy specustaw przyjętych z powodu epidemii koronawirusa nie przewidują zmiany terminów dla pracodawców w trzeciego etapu wdrażania PPK, czyli podmiotów zatrudniających od 20 do 49 osób. Zatem proces wdrażania systemu w małych i średnich firmach powinien ruszyć zgodnie z planem. Pracodawcy muszą wraz z pracownikami dokonać wyboru instytucji finansowej, zarządzającej rachunkami, przeprowadzić wymagane zmiany w systemie kadrowo-płacowym, zebrać od pracowników wymagane dokumenty i określić liczbę osób, które przystąpią do PPK w ich przedsiębiorstwie.Terminy podpisania umów z instytucją finansową są te same, co w przypadku firm z drugiego etapu wdrażania. Najpóźniej 27 października 2020 roku należy podpisać z wybraną instytucją finansową umowę o zarządzanie PPK, natomiast do 10 listopada 2020 roku umowę o prowadzenie PPK. Ze względu na wciąż niepewną sytuację i nowe obowiązki pracodawców narzucone przez konieczność zwalczania epidemii koronawirusa, nie warto czekać z tymi formalnościami na ostatnią chwilę.
Artykuł powstał we współpracy z Nationale-Nederlanden