Pracodawcy kupują pracownikom psychoterapię

Dodane:

MamStartup logo Mam Startup

Pracodawcy kupują pracownikom psychoterapię

Udostępnij:

Kiedy pojawiają się kryzysy w organizacjach, bardzo łatwo napędza się spirala presji. Coraz częściej organizacje potrzebują rozwiązań w formie coachingu i wsparcia zdrowia psychicznego. Psychoterapia pozwala zadbać o fundamenty i potrzeby poszczególnych jednostek. Co wpływa na zachowanie zdrowia, szczęścia i wydajności w miejscu pracy? Na czym polega psychoterapia w firmach? Jakie daje możliwości? Jakie jej formy są dostępne na rynku? Na te i inne pytania odpowie Łukasz Pstrong, CEO Therapify.

Czym jest psychoterapia?

Psychoterapia to proces, w którym psycholog lub psychoterapeuta pomaga osobie zrozumieć myśli, uczucia i zachowania.

Pracownicy często mają problemy, z którymi nie mogą sobie poradzić, wsparcie psychologiczne może pomóc im radzić sobie ze stresem w pracy i poprawić ich zdrowie psychiczne. Może również pomóc im zidentyfikować pierwotną przyczynę ich problemów oraz znaleźć dla nich rozwiązania.

Korzyści płynące z psychoterapii nie ograniczają się tylko do pracowników, ale również poprawiają wydajność i zmniejszają absencję, co pozytywnie wpływa na kondycję organizacji.

Jakie najczęściej problemy dotykają pracowników?

Światowa Organizacja Zdrowia opublikowała raport na temat zdrowia psychicznego pracowników. Raport powstał na podstawie ankiety przeprowadzonej wśród ponad 300 000 osób w 18 krajach.

WHO ustaliła, że najczęstszymi problemami, z którymi borykają się pracownicy są:

  • Brak równowagi między życiem zawodowym a prywatnym,
  • Stres i niepokój,
  • Depresja,
  • Nadużywanie alkoholu.

Pracownicy zauważają pogorszenie samopoczucia, wypalenia zawodowe, przewlekły stres i lęk. Najczęściej to właśnie w pracy odczuwają stres. Dotyka ich również problem braku koncentracji, trudności z radzeniem sobie ze stresem i częste zmiany nastroju.

Jak wymienione problemy wpływają na pracę?

Jeśli pracownik zmaga się ze swoim zdrowiem psychicznym, w pracy może mieć trudności z koncentracją na swoich zadaniach. Ze względu na pogorszony nastrój tracimy średnio 6h tygodniowo. To daje aż 36 dni w ciągu roku! Odpowiedzią na to powinno być zainteresowanie się kondycją mentalną pracowników. To aktywo, o które warto zatroszczyć się już dziś.

Jakie są dostępne na rynku możliwości psychoterapii w formie benefitów pracowniczych?

Platformy e-learningowe polegające na dystrybucji materiałów do pracownika. Istnieją również rozwiązania nakierowane na wizyty z psychoterapuetą i to jest nasz główny kierunek w Therapify.

W jaki sposób można wdrożyć w organizacji wellbeing pracowników?

W dzisiejszych czasach mamy dostęp do technologii, która pozwala pracownikom w szybki i łatwy sposób znaleźć terapeutę. Organizacja może wdrożyć u siebie strategię wsparcia zdrowia psychicznego. Otrzymuje jasny model, gotowy CRM do wdrożenia i opiekuna, który przeprowadza przez cały proces. Rozwiązania mogą być indywidualnie dostosowane do firm, dzięki czemu zyskują wartości szyte na miarę.

Czy możesz na koniec podsumować, czym się zajmujecie?

Therapify powstało w 2019 r. w wyniku wspólnych doświadczeń z bliskimi członkami rodzin, którzy cierpieli na depresję. Dziś łączymy osoby poszukujące wsparcia ze zweryfikowanymi i odpowiednio wyspecjalizowanymi psychologami, psychoterapeutami, coachami. Naszą misją jest wsparcie zdrowia psychicznego w organizacjach i poza nią.