Pracują, ale szukają nowego zatrudnienia. Raport OLX Praca

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Udostępnij:

Serwis OLX Praca przygotował ankietę, w której udział wzięli internauci poszukujący ofert zatrudnienia. Okazuje się, że aż 30% z nich to osoby, które mają pracę, ale chciałyby zmienić ją na lepszą.

Niesatysfakcjonujące zarobki, brak możliwości rozwoju zawodowego, nieprzyjazna atmosfera – to najważniejsze czynniki motywujące internautów do poszukiwania nowego zatrudnienia. Czego oczekujemy od takiej zmiany?

Zdjęcie główne artykułu by pexels.com  

Wciąż najważniejsze jest dla nas wynagrodzenie (dla 26% badanych to właśnie niewystarczające zarobki są impulsem do rozpoczęcia poszukiwań), ale za nową pracą rozglądamy się nie tylko z powodów finansowych. Druga najczęściej wymieniana przyczyna to brak możliwości rozwoju zawodowego u obecnego pracodawcy. Coraz większe znaczenie mają też dla nas relacje i przyjazna atmosfera w miejscu pracy. Satysfakcję czerpiemy nie tylko z comiesięcznego przelewu na konto, ale też ze stabilności zatrudnienia. 

Dla użytkowników ważne jest poczucie bezpieczeństwa

Nieprzyjazna atmosfera w miejscu zatrudnienia (dla 11% ankietowanych) oraz brak umowy o pracę (dla 10% pytanych) wywołuje u użytkowników serwisu brak poczucia bezpieczeństwa i skłania do szukania nowego pracodawcy. Kolejne czynniki to niewystarczająca stabilność zatrudnienia (7%) a także zbyt duża odległość od miejsca zamieszkania (7%). Do poszukiwania nowej pracy użytkowników skłania również praca po godzinach (6%) oraz brak benefitów (6%). W mniejszym stopniu ankietowani wskazywali na złą reputację pracodawcy (3%), nieterminowe wypłaty (2%) oraz brak polityki prorodzinnej (1%).

Co jest najważniejsze przy wyborze nowej pracy?

Zapytani o to, na co będą zwracać uwagę przy wyborze nowej pracy ankietowani wskazywali na podobne czynniki – wynagrodzenie, przyjazną atmosferę oraz rodzaj umowy. Co ciekawe, przy wyborze nowego pracodawcy mocno zyskała na znaczeniu terminowość wypłacania pensji (trzeci najczęściej wskazywany czynnik). Wypłata w nowej pracy powinna być nie tylko terminowa, ale i wyższa. O ile? Zdecydowana większość badanych chcących zmienić pracę zarabia obecnie do 2000 złotych netto, a od nowego pracodawcy oczekuje pensji w przedziale od 2001 do 4000 złotych na rękę. 

Dojazdy do pracy tak, przeprowadzka nie

14% użytkowników poszukujących nowego zatrudnienia byłaby skłonna nieznacznie zwiększyć odległość do miejsca pracy. Z kolei 67% ankietowanych niechętnie przeprowadziłaby się w celu podjęcia nowego zatrudnienia. Zdecydowana większość (84%) nie chce dojeżdżać do pracy dalej niż 20 km. Osoby, które mają do pracy mniej niż 5 km są skłonne dojeżdżać trochę dalej niż dotychczas natomiast Ci, którzy mają do pracy ponad 20 km chcieliby skrócić czas przeznaczony na dojazdy.

Z umową czy bez? 

Chcemy pracować na pełen etat – deklaruje to aż 74% obecnie pracujących użytkowników serwisu. 76% chciałoby podpisać umowę o pracę, zaś niewielka grupa (7%) deklaruje możliwość pracy “na czarno”. To głównie panowie (57%), przedstawiciele najmłodszej grupy wiekowej (18-24 lat) oraz osoby z wykształceniem średnim.

Kobiety vs mężczyźni przy wyborze nowej pracy

Mężczyźni poszukujący nowej pracy oczekują przede wszystkim wysokiego wynagrodzenia (21%). Kobiety zaś w nowej pracy bardziej ceniły by przyjazną atmosferę (19%). Mężczyźni dużo większą uwagę przywiązują do formalnych kwestii takich jak terminowe wypłaty (12%) oraz rodzaj umowy (11%). Dla kobiet natomiast ważniejsze są elastyczne godziny pracy (4%), które pozwolą na łączenie pracy z macierzyństwem.