Amerykańscy inwestorzy uciekają z Europy
Dotychczas zaangażowała 14 miliardów euro w 16 transakcji na kontynencie. Decyzja Thoma Bravo o rozszerzeniu działalności w Europie jest szczególnie istotna w kontekście wycofywania się niektórych amerykańskich funduszy venture capital z tego rynku. W ostatnich 18 miesiącach swoje europejskie biura zamknęły m.in. Andreessen Horowitz, Omers Ventures i Coatue, co stworzyło przestrzeń dla firm private equity.
W przeciwieństwie do tradycyjnych funduszy VC, private equity stawia na dojrzałe przedsiębiorstwa z ustabilizowanym modelem biznesowym, które potrzebują strategicznego wsparcia na dalszym etapie wzrostu.
Thoma Bravo od lat realizuje transakcje na europejskim rynku technologicznym. Wśród jej największych inwestycji znalazły się przejęcia francuskiej firmy Infovista oraz brytyjskiej spółki cyberbezpieczeństwa Darktrace, którą w 2024 roku nabyła za 5,3 miliarda dolarów. Dzięki nowemu funduszowi amerykański inwestor zamierza jeszcze mocniej skupić się na cyfryzacji Europy i wspieraniu innowacyjnych firm programistycznych.
– Europa szybko się cyfryzuje, a wiodące firmy programistyczne coraz częściej szukają dedykowanego wsparcia i inwestycji, aby przyspieszyć swoje strategie wzrostu – podkreśliła Irina Hemmers, partner Thoma Bravo i liderka europejskiego oddziału firmy.