Sport to zdrowie? Tak, ale…
Zerwania ścięgna Achillesa bardzo często związane są ze sportem. Ryzyko ich wystąpienia rośnie, gdy występują czynniki takie jak problemy przeciążeniowe (np. wynikające z niepoprawnego treningu) lub metaboliczne (np. wynikające z chorób przewlekłych czy niewłaściwej diety). Diagnozy uszkodzeń ścięgna Achillesa opierają się zazwyczaj na widocznych objawach i badaniu klinicznym. Jednak dla wczesnego wykrywania i doboru skutecznej terapii kluczowe znaczenie ma ocena radiologiczna. Jest to niezwykle istotne dla sportowców (amatorów i zawodowców), którzy chcą uniknąć urazów lub możliwie szybko podjąć przerwane kontuzją treningi.
– Urazy ścięgna Achillesa to częsta przypadłość wśród biegaczy, ale często spotyka także sportowców uprawiających koszykówkę, siatkówkę, tenis czy popularny ostatnio triathlon. Dotyczy także ogółu osób uprawiających sporty po czterdziestce – mówi dr n. med. Beata Ciszkowska-Łysoń, lekarz-radiolog w MIRAI Clinic i konsultant medyczny w Smarter Diagnostics. – Do tego typu urazów prowadzą procesy osłabiające wytrzymałość tkanek – zmiany zwyrodnieniowe – które można wykryć na wczesnym etapie, nawet u osób bezobjawowych, dzięki obrazowaniu w rezonansie magnetycznym. Wcześnie wykryte uszkodzenia można cofnąć dzięki ćwiczeniom, zmianie stylu życia lub diety oraz leczeniu źródłowego problemu.
Sprintem po diagnozę
System SmarterAchillesMRI analizuje obrazy rezonansu magnetycznego ścięgna Achillesa pochodzące z szybkiego (15 min) i niedrogiego badania. Pozwala liczbowo ocenić zmiany w ścięgnie i tkankach okalających, które reprezentują m.in. podatność na wystąpienie urazu. Może również porównywać je w czasie.
– Szybka i skuteczna diagnostyka ścięgien Achillesa, wsparta automatyzacją, to klucz do skutecznej terapii, ale i prewencji – mówi Bartosz Borucki, CEO Smarter Diagnostics. – Okazuje się, że gdy do żmudnego procesu analizy obrazów z badań RM angażujemy sztuczną inteligencję, jesteśmy w stanie znacznie go przyspieszyć, zmniejszyć liczbę błędów i otrzymać porównywalne wyniki.
Wejście na wyższy poziom
Metoda rozwinięta przez Smarter Diagnostics została już wykorzystana w serii badań pilotażowych – m.in przeprowadzonych w Centrum Medycznym Gamma. Zespół również z sukcesem monitoruje sportowców w projekcie oceny wpływu ćwiczeń na ścięgna realizowanego przez Instytut Sportu w Warszawie.
– Na rynku brakuje badań przesiewowych np. ścięgna Achillesa, które są szybkie, łatwo dostępne, tanie i nie wymagają do interpretacji specjalisty, a jednocześnie są skuteczne. A to właśnie takim rozwiązaniem jest zautomatyzowana ocena szybkich badań obrazowych RM – mówi dr Paweł Adamczyk z CM Gamma
Runda finansowania
Teraz czas na dalsze budowanie na tych wczesnych sukcesach i stworzenie oferty komercyjnej. Smarter Diagnostics pozyskało fundusze na rozwój od Aligo VC i Sunfish Partners. Ich inwestycja umożliwi startupowi potwierdzenie skuteczności klinicznej metody, kontynuację procesów regulacyjnych oraz rozpoczęcie świadczenia oferty diagnostycznej skierowanej zarówno do placówek służby zdrowia (np. centrów obrazowania, teleradiologii), jak i osób aktywnych ruchowo.
Najważniejszym celem jest redukcja liczby urazów związanych ze ścięgnami – nie tylko dla sportowców, ale również dla kosztów systemu opieki zdrowotnej.
– Smarter Diagnostics ma potencjał, aby znacząco zredukować jeden z najważniejszych słabych punktów sportowców, dosłownie ich piętę achillesową. Zespół miał już dobrą motywację i wiedzę dziedzinową, teraz finansowanie umożliwi im pełną realizację ich wizji – mówi dr Marcus Erken, współzałożyciel Sunfish Partners.