Spin-off Uniwersytetu Warszawskiego pozyskał 1,1 mln zł. Ułatwi pracę lekarzy radiologów w klinikach ortopedycznych

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Spin-off Uniwersytetu Warszawskiego pozyskał 1,1 mln zł. Ułatwi pracę lekarzy radiologów w klinikach ortopedycznych

Udostępnij:

Zespół naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego wykorzystał technologię sieci neuronowych do analizy obrazów rezonansu magnetycznego stawu skokowego. Stworzone przez nich narzędzie Smarter Achilles MRI przyspieszy i ułatwi pracę lekarzy radiologów i jest już testowane w kilku polskich klinikach ortopedycznych. W projekt zaangażował się fundusz Aligo Venture Capital, od którego spółka pozyskała właśnie wsparcie wysokości 1,1 mln złotych.

Smarter Diagnostics to wywodzący się z Uniwersytetu Warszawskiego spin-off prowadzony przez Bartosza Boruckiego i dr. Norberta Kapińskiego. Ich narzędzie wykorzystuje technologię sztucznej inteligencji (głębokie sieci neuronowe) do analizy obrazów powstałych podczas badania stawu skokowego rezonansem magnetycznym. Używając go, lekarz-radiolog otrzymuje obiektywne wsparcie zarówno na poziomie szczegółowej analizy obrazu, jak i przy tworzeniu raportu z badania, co znacznie przyspiesza jego pracę.

– Służba zdrowia boryka się z niedoborami specjalistów i dotyczy to także lekarzy-radiologów – mówi Bartosz Borucki, CEO Smarter Diagnostics. – Celem naszego narzędzia nie jest zastąpienie ich pracy, a wsparcie w żmudnym procesie analizy obrazów z badań rezonansem magnetycznym i czasochłonnej procedurze tworzenia raportów, przy jednoczesnej redukcji liczby błędów diagnostycznych.

Gotowy do pilotażu

Smarter Achilles MRI  powstał w Interdyscyplinarnym Centrum Modelowania Matematycznego Uniwersytetu Warszawskiego (ICM) na bazie wieloletnich doświadczeń w metodach wspomagania komputerowego. Jednak dopiero od niedawna Bartosz Borucki, kierownik Zespołu Sztucznej Inteligencji i Analizy Obrazowej w Diagnostyce Medycznej w ICM i dr Norbert Kapiński, ekspert w dziedzinie sztucznej inteligencji i widzenia maszynowego, mogli rozwinąć go do poziomu, w którym może być on – na razie pilotażowo – używany w procedurach medycznych.

– To kwestia dojrzałości technologii i dostępu do unikatowych danych, z którymi możemy pracować. Rewolucja AI już na dobre zagościła w naszych domach, telefonach komórkowych, czy mediach społecznościowych, ale szerokie zastosowanie sztucznej inteligencji początkowo omijało środowiska medyczne – tłumaczy dr Norbert Kapiński, CTO Smarter Diagnostics. – Było to zrozumiałe ze względu na wyśrubowane w tej dziedzinie wymagania dotyczące walidacji algorytmów i rozbudowane procesy regulacyjne. Dynamiczny rozwój technologii stał się jednak katalizatorem zmian otwierając drzwi do budowy szeroko zwalidowanych rozwiązań o wysokiej dokładności, którym lekarze zaczynają ufać i  coraz chętniej zostają ich użytkownikami.

Obecnie SmarterAchillesMRI jest na zasadzie pilotażu wdrażany dla lekarzy-radiologów w kilku klinikach ortopedycznych m.in. Carolina Medical Center, Centrum Medycznym Gamma i MIRAI Clinic. Jednak radiolodzy specjalizujący się w obrazowaniu układu mięśniowo-szkieletowego wspierają projekt od wczesnych etapów.

– Ortopedyczna diagnostyka obrazowa wsparta przez sztuczną inteligencję to nie tylko usprawnienie naszej codziennej pracy – mówi dr n. med.Beata Ciszkowska-Łysoń, lekarz-radiolog w MIRAI Clinic i konsultant medyczny w Smarter Diagnostics. – Narzędzie świetnie sprawdza się w prewencyjnym monitorowaniu stanu ścięgien i pomaga wykryć ewentualne problemy. Umożliwia też późniejsze śledzenie procesu leczenia, personalizację rehabilitacji i leczenia dla konkretnego pacjenta. Dzięki temu, szczególnie w medycynie sportowej, umożliwia to efektywny powrót do zdrowia.

Z uniwersytetu do VC

Pierwsze kroki twórcy Smarter Diagnostics postawili jako spółka spin-off założona przy Uniwersytecie Warszawskim, w której mniejszościowe udziały objęła spółka celowa Uniwersytetu Warszawskiego – UWRC sp. z o.o. wspierającą pracowników naukowych UW w komercjalizacji wyników pracy naukowej. To pod jej pieczą zespół prowadził fazę inkubacyjną projektu.

– Podjęta współpraca z inwestorem dowodzi, że rozwijane na Uniwersytecie Warszawskim technologie mają praktyczne zastosowanie i mogą realnie oddziaływać na otoczenie społeczne i gospodarcze. Bardzo cieszy mnie fakt, że przedmiotem inwestycji jest rozwiązanie dla sektora usług medycznych, które stosunkowo szybko może pomagać w diagnostyce pacjentów i wspierać pracę lekarzy. Mam nadzieję, że sukces Smarter Diagnostics w postaci udanego wdrożenia do praktyki medycznej nowoczesnej technologii zainspiruje również innych naukowców do skomercjalizowania wyników swoich badań – powiedział dr Robert Dwiliński, dyrektor Uniwersyteckiego Ośrodka Transferu Technologii UW.

Zanim na pokładzie pojawił się inwestor, zespół Smarter Diagnostics wziął udział w programe Inkubator Innowacyjności 2.0 i Akademickiej Lidze Startupów. Otrzymał także wyróżnienie Najbardziej Kreatywnych ludzi w Biznesie 2020 magazynu Brief.

Uzyskane w ramach programu Bridge Alfa 1,1 mln zł wsparcia finansowego  od wyspecjalizowanego w obszarze medtech funduszu Aligo VC oznacza dla spółki możliwość rozbudowania zespołu i dalszy rozwój produktu.

– Systemy opieki zdrowotnej poszukują większej efektywności procedur medycznych i diagnostyki, a my zespołów, które skutecznie rozwiązują te wyzwania technologią – mówi Łukasz Mańkowski, partner zarządzający Aligo VC. – Szybka diagnostyka stawu skokowego to na razie jedno z zastosowań technologiiSmarter Diagnostics, liczymy na dalsze skalowanie tego projektu na kolejne obszary.

 

Przeczytaj również: Spin-off Uniwersytetu Warszawskiego uruchamia platformę e-learningową. Chce, by za zajęcia przygotowujące do egzaminów płaciły samorządy