– Proces imigracyjny w USA jest jednym z najbardziej złożonych na świecie, więc trzeba pamiętać, żeby analizować każdy krok, którego się podejmiemy, żeby nie zablokować sobie możliwości życia w USA. Aktualnie wiele wiz nie można dostać przebywając poza USA ze względu na sytuację spowodowaną COVID-19 – tłumaczy Anna Radke z Brand Counsel.
Długo starałaś się o pozwolenie na emigrację?
Dla mnie wyjazd początkowo był prosty, bo jechałam do USA na studia na wizie F-1.
Czy po zakończeniu studiów automatycznie mogłaś zostać i szukać pracy?
Każdej osobie, która ukończy studia w USA przysługuje 12 miesięcy OPT, czyli pozwolenia na pracę w dziedzinie związanej z kierunkiem studiów. Później pracodawca musi „sponsorować” daną osobę, żeby uzyskać wizę pracowniczą.
Jakie warunki trzeba spełnić, żeby móc wyemigrować do Stanów?
Są różne opcje. Można zostać studentem, przedsiębiorcą, wyjechać na wizie pracowniczej, narzeczeńskiej…
Jeśli mój współmałżonek otrzymał pracę w Stanach, to ja również mogę tam wyemigrować i pracować?
Generalnie można wyemigrować i mieszkać z małżonkiem; co do pracy, to zależy na jakim statusie małżonek wyjeżdża.
Jaki status musi mieć małżonek, żebym ja również mogła podjąć pracę w USA?
Małżonkowie osób między innymi na wizach L-1, E-2, E-3 i J-1, a w niektórych przypadkach H-1B mogą generalnie otrzymać pozwolenie na pracę.
A jeśli wychodzę za mąż za obywatela USA?
Jeżeli weźmie się ślub z obywatelem USA, można ubiegać się o zieloną kartę, która daje pozwolenie na pracę. Jednak ten proces zajmuje co najmniej kilka miesięcy.
Czy oferta pracy ze Stanów ułatwia emigrację?
Tak, jest to jedna z opcji, która ułatwia emigrację do USA. Jednak sama oferta pracy może nie wystarczyć. Na przykład standardowa wiza pracownicza H-1B opiera się na losowaniu, trzeba mieć ofertę z konkretnym wynagrodzeniem spełniającym regulacje prevailing wage, czyli określonego wynagrodzenia w danym zawodzie w danym rejonie geograficznym.
Co jeszcze może wpłynąć na pozytywną decyzję?
W zależności od konkretnej wizy są konkretne przesłanki, które trzeba spełnić. Na przykład przy wizach pracowniczych jest to oferta pracy, a przy wizie dla przedsiębiorcy, kwoty, które trzeba zainwestować. Poza tym zatrudnienie prawnika jest kluczowe, bo to bardzo techniczny system – poprzez popełnienie drobnego administracyjnego błędu, można sobie zablokować drogę. Prawnik zawsze składa pełnomocnictwo (formularz G-28) jak reprezentuje osobę przed urzędem imigracyjnym.
W ostatnim czasie zniesiono dla Polaków wizy do USA, czy to oznacza, że teraz łatwiej wyemigrować do tego kraju?
Zniesienie wiz na pewno jest pomocne dla turystów, głównie zaoszczędza im czas i opłatę konsularną. Jednak wjeżdżając do USA w ramach programu ruchu bezwizowego (czy potocznie na tzw. ESTA), nie można zmienić statusu przebywając na terytorium USA. Sporo osób tego nie wie, a to jest kluczowe jeżeli mają zamiar pozostać w USA na dłużej i turystyczny cel ich wizyty w USA zmienił się w trakcie pobytu.
Czy zgoda na emigrację jest czasowa?
Emigracja na wizach nieimigracyjnych jest czasowa. Na przykład, dla wizy H-1B (pracowniczej) to początkowo okres trzech lat z możliwością przedłużenia na kolejne 3, z kolei wizę O-1 (pracownicza dla osób, o szczególnych uzdolnieniach) dostaje się na 3 lata i można ją przedłużać po tym okresie po roku. Wizy studenckie dostaje się na okres trwania studiów. Zielona karta, czyli wiza imigracyjna, pozwala na stały pobyt w USA.
Jakie warunki trzeba spełnić, żeby otrzymać status rezydenta, czyli otrzymać zieloną kartę?
Można ją otrzymać przez najbliższą rodzinę, pracę albo znaczącą inwestycję w USA (mówimy o kwotach 500 tys. – milion dolarów). Każda z tych kategorii ma oddzielne, skomplikowane warunki, żeby ją dostać. Zieloną kartę można też wylosować w losowaniu, które obywa się raz w roku (na jesieni, a wyniki są ogłaszane na wiosnę).
Co daje mi zielona karta?
Zielona karta pozwala na stały pobyt w USA. Generalnie, jako stały rezydent, czyli posiadacz zielonej karty, można robić w USA wszystko to co obywatele, oprócz głosowania w wyborach.
Czy status rezydenta jest dożywotni, czy może władze USA mogą mi go odebrać, jeśli tak, to w jakich sytuacjach?
Generalnie można utracić status rezydenta jeżeli nie przebywa się w USA przez określony czas w roku, nie spełni się warunków po dostaniu tymczasowej zielonej karty po małżeństwie z obywatelem USA, albo popełni się przestępstwo.
Ile czasu w roku muszę spędzić w USA, żeby utrzymać zieloną kartę?
Co najmniej 6 miesięcy.
Jakie są najczęstsze przeszkody na drodze do uzyskania zielonej karty?
Nie spełnienie przesłanek do zielonej karty (brak dowodów na małżeństwo zawarte w dobrej wierze), niewystarczające kwalifikacje w stosunku do warunków na rynku pracy, albo przeszłość kryminalna.
Mam zieloną kartę. Jakie warunki trzeba spełnić, żeby otrzymać obywatelstwo USA?
W zależności od kategorii zielonej karty, trzeba w USA spędzić określony czas, żeby ubiegać się o obywatelstwo. Jeżeli jest to zielona karta przez pracę ten okres jest dłuższy niż przez małżeństwo z obywatelem USA..
Na zakończenie daj jakąś złotą radę dla tych, którzy marzą o emigracji do Stanów.
Proces emigracji do USA jest dosyć skomplikowany i wymaga spełnienia wielu warunków, a kluczem do sukcesu jest na pewno opracowanie dobrej strategii.