Pierwsza edycja Programu Grantowego ING skupiała się na wyzwaniach dotyczących efektywności energetycznej, odnawialnych źródeł energii i zanieczyszczeń powietrza. W drugiej edycji ING pochylił się nad problemem niezrównoważonych łańcuchów dostaw, generowania odpadów i marnowania żywności. Tym razem organizator konkursu skupia się na wyzwaniach dotyczących wody – i to w trzech aspektach: ochronie zasobów wodnych, poprawie jakości wody i efektywnym jej wykorzystywaniu.
– Trzecia edycja naszego Programu Grantowego wystartowała w Światowy Dzień Wody, który od 1993 r. corocznie obchodzony jest pod innym hasłem. W tym roku ma zachęcić do przyspieszenia zmian mających na celu rozwiązanie kryzysu wodnego. W Polsce ostatnie 50 lat przyniosło spadek odnawialnych zasobów wody na mieszkańca z 18 tys. m³ do 16 tys. m³ rocznie, a Polska stała się jednym z krajów UE o najmniejszych zasobach wody pitnej. Aby przeciwdziałać temu problemowi, konieczne są zmiany. Dlatego tym razem poszukujemy rozwiązań, które pozwolą skutecznie chronić te zasoby, efektywnie wykorzystywać wodę, czy poprawić jej jakość – powiedziała Joanna Erdman, wiceprezes Zarządu ING Banku Śląskiego.
Jeśli tworzysz start-up lub jesteś naukowcem, a do tego wiesz, w jaki sposób obniżyć zużycie wody, potrafisz nią rozsądnie gospodarować w procesach produkcyjnych lub masz pomysł na to, żeby na świecie nie brakowało tego ważnego zasobu, to Program Grantowy ING jest dla Ciebie. Aby wziąć w nim udział i powalczyć o nagrody, wejdź na www.ing.pl/programgrantowy i zgłoś się za pośrednictwem formularza do 10 maja.
Dlaczego warto wziąć udział w konkursie?
Po pierwsze udział w Programie Grantowym ING to szansa na zdobycie dodatkowego kapitału na dalszy rozwój projektu, a jest o co walczyć, bo łączna pula nagród w konkursie wynosi 1 mln złotych. Nagrody finansowe zostaną przyznane twórcom trzech najlepszych rozwiązań zgodnie z poniższym podziałem:
- 1. miejsce – 400 tysięcy złotych
- 2. miejsce – 300 tysięcy złotych
- 3. miejsce – 150 tysięcy złotych
Ponadto ING przygotowało nagrody specjalne o łącznej wysokości 150 tysięcy złotych, w tym nagrodę publiczności wielkiego finału. Niemniej pokaźny zastrzyk gotówki nie jest jedynym powodem, dla którego warto wziąć udział w konkursie. Bank przygotował dla uczestników także szereg nagród pozafinansowych.
Wśród nich:
- Warsztaty dla finalistów z modeli biznesowych, eksperymentowania i pitchowania, czyli prezentowania swoich pomysłów przed inwestorami.
- Pomoc w nawiązaniu kontaktów biznesowych z partnerami ING.
- Promocja w social mediach, na portalach branżowych oraz w trakcie wydarzeń i konferencji.
Przebieg konkursu i ważne daty
Nabór do Programu Grantowego ING już się rozpoczął i potrwa do 10.05 b.r. Następnie jurorzy poddadzą zgłoszenia analizie, wybiorą 10 najbardziej obiecujących projektów i 25.05 ogłoszą listę tych, którzy zakwalifikowali się do finału.
Co ważne, weryfikacja zgłoszeń odbędzie się za sprawą ekspertów, którzy spojrzą na zaprezentowane projekty i pomysły biznesowe poprzez pryzmat tych 6 kryteriów:
- etap rozwoju rozwiązania (prototyp/MVP, pierwsi klienci, skalowanie),
- innowacyjność, znajomość spodziewanych rezultatów rozwiązania, a także stopień, w jakim rozwiązanie odpowiada na wyzwanie konkursu,
- znajomość grupy odbiorców oraz ich potrzeb, wielkość grupy odbiorców rozwiązania,
- znajomość konkurencji, podobnych rozwiązań na rynku, przewaga konkurencyjna,
- doświadczenie uczestnika lub zespołu w obszarze związanym ze zgłaszanym rozwiązaniem, posiadanie kompetencji niezbędnych do dalszego rozwoju,
- jakość i sposób prezentacji zgłoszonego rozwiązania.
W kolejnym kroku 10 finalistów od 05.06 do 20.06 weźmie udział w warsztatach, podczas których zdobędzie dodatkową wiedzę i będzie szlifować swoje projekty.
Następnie 29.06 odbędzie się wielki finał. To wtedy ING Bank Śląski wybierze 3 najlepsze projekty, którym przyzna nagrody finansowe. Zwycięzcy wezmą udział w sesjach mentoringowych i będą czerpać korzyści z szeroko zakrojonej promocji ich rozwiązań. Zyskają również możliwość nawiązania kontaktów biznesowych z partnerami ING.
Jeśli chcesz wziąć udział w konkursie, zgłoś się za pośrednictwem formularza online dostępnego na stronie www.ing.pl/programgrantowy.
Poprzednie edycje
Dwie poprzednie edycje spotkały się z ogromnym zainteresowaniem. W pierwszej, która wystartowała wiosną 2022 roku, zgłosiło się aż 197 start-upów i młodych naukowców.
Prezentowali oni rozwiązania z obszaru czystej i dostępnej energii (SDG 7), które wpływały na poprawę efektywności energetycznej, zwiększały wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, czy pomagały w walce z zanieczyszczeniem powietrza.
Druga edycja Programu, która miała miejsce jesienią 2022 roku, poświęcona była zrównoważonej produkcji i konsumpcji (SDG 12). Bank poszukiwał rozwiązań, które zapewnią zrównoważone łańcuchy dostaw, obniżą poziom generowania odpadów, czy pomogą zmniejszyć ilość marnowanej żywności. Nadesłano aż 155 zgłoszeń.
Artykuł reklamowy powstał we współpracy z ING Bankiem Śląskim