Programista po polsku. Antybadanie 2020 obala stereotyp technologicznego geeka

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Programista po polsku. Antybadanie 2020 obala stereotyp technologicznego geeka

Udostępnij:

Programowania nauczyli się sami, ale gdyby nie musieli pracować, to ponad połowa zwiedzałaby świat. Co drugi pracownik IT ceni sobie work-life balance, tylko co szósty mieszka z rodzicami, a aż 85% przyznaje, że uprawia sport w rzeczywistym świecie. Antybadanie przeprowadzone przez portal pracy Just Join IT obala mity i odkrywa tajemnice pracowników branży IT.

Języki programowania zyskują z roku na rok na popularności i nie są już tylko nudnym wklepywaniem kodów. Jak wynika z Antybadania* przeprowadzonego przez Just Join IT dla branży IT – 76% respondentów przyznaje, że ich praca jest ciekawa. Co więcej, daje wiele możliwości rozwoju – ponad 44% osób pracujących w IT po godzinach tworzy swój własny projekt.

Ambitny samouk

Najbardziej pożądany zawód świata wcale nie wymaga wykształcenia kierunkowego i zafascynowania technologią od najmłodszych lat. Antybadanie pokazuje, że trzy na pięć osób swoje pierwsze kroki z programowaniem stawia samodzielnie (61%), a tylko 35% zaczyna zgłębiać tajniki IT na studiach.

– Nowe technologie otaczają nas z każdej strony, więc wejście do tej branży nie jest tak trudne, jak jeszcze kilkanaście lat temu. Zainteresowanie tym tematem i możliwość tworzenia czegoś z niczego to najczęstsze przyczyny rozpoczęcia drogi zawodowej w IT. Ale co ciekawe, nasze Antybadanie ukazało też, że prawie co piąty programista znalazł się w branży przez przypadek – mówi Piotr Nowosielski, CEO Just Join IT.

Antystereotypowy programista

Geek mieszkający z rodzicami i grający w gry – to utarty stereotyp programisty, z którym ciężko wygrać. A jak wygląda rzeczywistość? Zgodnie z wynikami Antybadania, tylko 16% pracowników IT mieszka z rodzicami. Co więcej, wcale nie są samotnikami – aż 42% deklaruje, że chce w przyszłości mieć dzieci, a co czwarty (27%) skupiłby się na rodzinie, gdyby nie musiał zarabiać pieniędzy. Mają także serce do zwierząt, aż 65% ma lub planuje mieć zwierzę, ale właściciele czworonogów są mocno podzieleni: 21% to posiadacze psów, a 19% kotów.

Programiści nie kodują całą dobę, stawiają na work-life balance – ponad połowa (57%) z nich pracuje po 6-8 godzin dziennie. Swoich zainteresowań nie ograniczają jedynie do technologii. Wolny czas najchętniej spędzają na oglądaniu filmów i seriali (67%) – nikogo chyba nie zdziwi, że w odpowiedziach królują Netflix (66%) i HBO GO (34%). Ale siedzący tryb życia to nie wszystko. Pracownicy IT chętnie poświęcają się sportowi – aż 43% uprawia go regularnie, a 42% sporadycznie. Zakupy przez Internet? Programiści zamawiają przede wszystkim przez Allegro (82%), na drugim miejscu podium znalazł się x-kom (50%).

– W naszym Antybadaniu postanowiliśmy oddać głos pracownikom IT, aby pokazać jak bardzo stereotypy różnią się od rzeczywistości. Mit introwertyka stroniącego od kontaktów z ludźmi został obalony. Tylko 15% programistów nie lubi integracji z zespołem, a prawie połowa (47%) najlepszą formę na służbową integrację wskazuje wyjazd, co sugeruje, że są otwarci na nowe doświadczenia. Sam będąc programistą i zarządzając zespołem IT mogę się w pełni pod tym podpisać – komentuje Tomasz Gański, CTO Just Join IT.

Całe Antybadanie dostępne jest tutaj.