Dokładnie rok temu wystartował ogólnopolski projekt edukacyjny Projektanci Innowacji PFR, który uczy Polaków kreatywności i innowacyjnego myślenia. Udział w warsztatach biorą nie tylko ludzie młodzi czy dopiero szukający pierwszej pracy, ale także Ci którzy chcą zmienić karierę lub szukają wsparcia w stworzeniu swojej pierwszej firmy. Bo kreatywność jest jak jazda na rowerze – każdy może się jej nauczyć.
Dotychczasowe zainteresowanie uczestnictwem w warsztatach, które odbyły się w 7 polskich miastach, przekroczyło oczekiwania organizatorów. W ciągu niespełna pół roku 1300 Polaków wzięło udział w praktycznych zajęciach prowadzonych metodą design thinking, która na co dzień stosowana jest przez pracowników Google. Na czym polega jej fenomen? To metoda, która pomaga w tworzeniu innowacyjnego produktu lub usługi począwszy od pomysłu, przez zidentyfikowanie potrzeb odbiorców, po stworzenie działającego prototypu.
Efekty pierwszej edycji programu pokazują, że warsztaty pomagają Polakom nie tylko rozwinąć umiejętności miękkie, ale mogą też przełożyć je na konkretne projekty biznesowe lub społeczne. 80% uczestników warsztatów rozwinęło swoje zdolności rozwiązywania złożonych problemów a 71% – umiejętność krytycznego myślenia. Projektanci Innowacji PFR pomogli 23% uczestnikom opracować pomysł na start-up, a kolejne 26% zapoczątkowało nowe projekty społeczne i biznesowe. 17% dzięki udziałowi w programie zbudowało prototyp produktu (MVP) a 9% z sukcesem już rozpoczęło działalność swojego start-upu.
— Tylko długofalowe działania przynoszą najlepsze rezultaty, dlatego bez wahania kontynuujemy i rozwijamy program Projektanci Innowacji PFR. Jako Polski Fundusz Rozwoju oferujemy młodym innowatorom wsparcie na każdym etapie ich przedsięwzięcia – od pomysłu przez rozwój produktu aż po ekspansję zagraniczną. Warsztaty design thinking są tym pierwszym krokiem na drodze do stworzenia własnego start-upu i jego rozwoju dzięki kolejnym programom PFR — mówi Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.
Design thinking w twojej miejscowości
Rezultaty programu i zainteresowanie warsztatami są tak obiecujące, że Google wraz z Polskim Funduszem Rozwoju zdecydowali się na ogłoszenie kolejnej edycji programu. Projektanci Innowacji PFR rozszerzają swój zasięg i dostępność – we współpracy z partnerami lokalnymi, organizacjami społecznymi i uczelniami, warsztaty będą odbywać się w miejscowościach na terenie całej Polski. Celem jest bezpłatne przeszkolenie 5000 osób w ciągu najbliższego roku a organizatorzy programu szacują, że dzięki temu uda się pomóc w stworzeniu 300 nowych start-upów lub innowacyjnych projektów.
— Przedsiębiorczość i kreatywność to umiejętności niezbędne do osiągnięcia sukcesu we współczesnej, coraz bardziej cyfrowej i wzajemnie połączonej gospodarce. Projektanci Innowacji PFR to pionierski program, w którym dzięki własnej wiedzy i doświadczeniom już teraz możemy pomagać w tworzeniu innowacji nad Wisłą i globalnej ekspansji polskich start-upów — mówi Agnieszka Hryniewicz-Bieniek, dyrektor Google for Startups.
Kreatywne myślenie, innowacyjne podejście do rozwiązywania problemów, prototypowanie rozwiązań i kalkulowanie ryzyka to zdolności nie tylko niezbędne we współczesnym świecie i na rynku pracy. To także cechy, które każdy może nabyć a przełomowy pomysł na start-up może zrodzić się w dowolnym miejscu w Polsce – nie tylko w dużych miastach.
Dlatego zachęcamy animatorów lokalnych społeczności, organizacje pozarządowe i społeczne oraz instytucje kultury i nauki do współpracy przy organizacji warsztatów. Projektanci Innowacji PFR mogą być obecni także w Twoim mieście i gminie!
Więcej informacji o kolejnej edycji i zapisy do programu na projektanciinnowacji.pl