Provema chce stać się bankiem i podbić inne kraje europejskie

Dodane:

Kasia Krogulec Kasia Krogulec

provema

Udostępnij:

Provema oferuje krótkoterminowe, internetowe i niewysokie pożyczki (do 1,5 tys. zł). Całkiem niedawno firma stała się Małą Instytucją Płatniczą. W przyszłości chce zostać bankiem i wejść ze swoją usługą do Bułgarii, Chorwacji i na Litwę.

– Otrzymaliśmy licencję MIP, która umożliwia nam wykonywanie przelewów, obsługę kont klientów, wydawanie kart i wymianę walut. Teraz możemy rozszerzyć zakres działalności, dzięki czemu będziemy w stanie konkurować z bankami – powiedział dla Pulsu Biznesu Bartosz Tomczyk, przewodniczący rady nadzorczej i współwłaściciel Provemy.

Firma ma zamiar przekształcić się w cyfrowy bank, aby móc łatwiej pozyskiwać kapitał. Od września zeszłego roku działa w Hiszpanii. Prawdopodobnie o licencję wystąpi także na Litwie, gdzie już otrzymała zezwolenie na działalność pożyczkową. Następnymi rynkami będą Chorwacja i Bułgaria.

– Aż 60% polskich startupów nie ma w ogóle klientów za granicą. Tymczasem to właśnie tam są największe szanse na rozwój – dodał Bartosz Tomczyk.

Jak działa Provema?

Provema posiada system weryfikacji dokumentów online, który wykorzystuje technologię opartą o sztuczną inteligencję. Takie rozwiązanie pozwala skrócić weryfikację z 3 minut do 4 sekund. System sam zlicza podpisy i porównuje z dowodem osobistym.

Spółka chce stworzyć także dedykowane API do podłączenia płatności typu pay- by-link, bez konieczności logowania. W tym celu chce wykorzystać technologię blockchain, która zabezpieczy proces autoryzacji transakcji.

Provema zarobiła w 2019 r. 1,5 mln zł. To trzykrotnie więcej niż rok wcześniej. Do tej pory spółka obsłużyła ok. 500 tys. klientów.

Firma otrzymała od inwestorów ponad 20 mln zł i obecnie rozmawia z kolejnymi zainteresowanymi inwestycją. Zachętą ma być „wysoka stopa zwrotu i niskie ryzyko inwestycji”.

Czym jest MIP?

Mała Instytucja Płatnicza funkcjonuje w Polsce od 2018 r. MIP może świadczyć wszystkie tradycyjne usługi związane z płatnościami – w tym prowadzenie rachunków czy wydawanie kart płatniczych.

Licencja  MIP upoważnia do prowadzenia działalności wyłącznie na terytorium Polski. Na rachunkach dla jednego klienta jest zobowiązana przechowywać w jednym czasie nie więcej niż 2000 euro. Miesięczna kwota wszystkich transakcji, które może on zrealizować ograniczona jest do 1 500 000 euro.

Dodatkowo MIP nie świadczy usług wprowadzonych przez PSD2 – czyli usług opartych o dostęp do rachunku (z wykorzystaniem API). Będąc Małą Instytucją Płatniczą nie wolno pobierać historii rachunku bankowego, ani inicjować transakcji z rachunku prowadzonego przez bank.