Zanim powiemy, jak obniżyć koszty za użytkowanie chmury, ustalmy jedno. Każde środowisko AWS można zoptymalizować – zwykle o 10-60%. Ile to oszczędności?
Przyjrzyjmy się konkretnym rezultatom, jakie „wykręcili” klienci Altkom Software.
Przykład #1
- Startup z branży modowej
- Średni miesięczny rachunek AWS: $4200
- Wynik optymalizacji: -21% z rachunku
Przykład #2
- SaaS CRM
- Średni miesięczny rachunek AWS: $15000
- Wynik optymalizacji: -34% z rachunku
Przykład #3
- MedTech
- Średni miesięczny rachunek AWS: $12500
- Wynik optymalizacji: -55% z rachunku
A teraz do rzeczy.
Jak w startupie obniżyć koszty użytkowania chmury?
Krok #1
Wszystko zaczyna się od audytu. W Altkom Software przegląd środowiska AWS trwa od 3 do 4 dni i kończy się zaprezentowaniem raportu. Znajdziesz w nim informacje o wysokości możliwych do uzyskania oszczędności oraz rekomendowane działania.
Co ważne na tym etapie, jeśli zespół Altkom Software wykaże, że chmura klienta jest dobrze skonfigurowana i nie można z niej wycisnąć więcej oszczędności, wówczas po prostu gratuluje i nie pobiera żadnych opłat. A zatem klient nic nie ryzykuje.
Krok #2
Jeśli jednak widzi przestrzeń do współpracy, wtedy proponuje klientowi samodzielne wdrożenie rekomendacji dotyczących optymalizacji lub włączenie się w te działania.
W przypadku drugiej opcji klient zyskuje dostęp do praktyków i ich doświadczenia.
Co więcej, ta usługa jest w zasadzie bezpłatna dla klienta. W wyniku optymalizacji zaczyna obniżać rachunki – w pierwszym miesiącu o kilka lub kilkanaście procent; potem skokowo więcej. Część tego, co zyskuje klient stanowi wynagrodzenie Altkom Software. Dlatego możemy powiedzieć, że skorzystanie z usługi zawsze się opłaca.
Krok #3
Z kolei gdy optymalizacja kończy się sukcesem, klient otrzymuje od zespołu Altkom Software informacje o dalszym postępowaniu optymalizacyjnym. Potrafi wówczas samodzielnie zarządzać chmurą w taki sposób, żeby trzymać koszty na najniższym poziomie.
Krok #4
Tu jednak nie kończy się wsparcie zespołu Altkom Software. Następnie specjaliści od optymalizacji środowiska AWS pomagają klientowi we wdrażaniu podejścia FinOps, które pozwala na szybsze wprowadzanie zmian i rozwijanie nowych strumieni przychodów. Więcej informacji o podejściu FinOps znajdziesz pod tym linkiem.
Korzyści z optymalizacji
Oczywistą korzyścią z optymalizacji kosztów środowiska AWS jest poprawa sytuacji finansowej firmy. Ale nie jest jedyną, na którą warto zwrócić uwagę. Niższe koszty to również:
- Większe zainteresowanie inwestorów – podczas pitchowania pomysłu aniołom biznesu lub przedstawicielom funduszu VC padnie pytanie o break even point, czyli pytanie o przekroczenie progu rentowności. Niskie koszty i szybki przyrost klientów = krótszy czas do osiągnięcia BEP.
- Przewaga konkurencyjna – głównie dlatego, że mając zoptymalizowaną strukturę kosztów, możesz zaoferować swoim klientom atrakcyjniejszą cenę niż rynkowi rywale.
- Szybszy rozwój – skalowanie biznesu jest wielowymiarowe. Mówimy o nim zarówno, gdy mamy na myśli wyższe zyski, jak i większą liczbę klientów. Ale skalowanie biznesu to również przyrost zatrudnienia. A na to właśnie pozwalają niższe koszty użytkowania środowiska AWS.
Jeśli zatem zastanawiasz się, o ile możesz obniżyć koszty prowadzenia biznesu w chmurze, skontaktuj się z zespołem Altkom Software. Podpowiedzą, co zrobić, żeby wyciągnąć z SaaS’a jeszcze więcej.
Artykuł powstał we współpracy z Altkom Software