Czytasz właśnie artykuł z cyklu, w którym polskie startupy, firmy technologiczne i fundusze venture capital podsumowują 2020 rok. Jeśli chcesz przeczytać inne teksty z serii, zajrzyj tutaj.
Zgromadziliśmy wokół Black Swan duże grono aktywnych aniołów biznesu, które stale się powiększa.
W nasze spółki portfelowe zainwestowało już 36 inwestorów indywidualnych, z których, co szczególnie warte podkreślenia, aż 14 to kobiety! Ta bardzo korzystna dla Black Swan proporcja pokazuje, że naszym dużym sukcesem jest przyciągnięcie do idei business angel investingu kobiet, które statystycznie w Europie stanowią tylko 5 % aniołów biznesu, a wśród inwestorów zgromadzonych wokół naszego funduszu, blisko 40%!
Widzimy już symptomy trendu na inwestowanie w startupy, wśród kobiet, spełnionych zawodowo, które chcą nie tylko pomnażać kapitał, którym dysponują, ale także są otwarte na wspieranie i pomoc w rozwoju przedsięwzięć biznesowych na początkowym etapie, na zasadzie tzw. smart money.
Duże grono aniołów, zadowolonych z dotychczasowych inwestycji, zainwestowało ponownie w nasze kolejne spółki portfelowe.
Mamy już na koncie pierwszy exit. Szykujemy kolejny.
Wielu z naszych inwestorów i szczególnie inwestorek, szuka tzw. inwestycji impaktowych. Poza zarobkiem z zainwestowanego kapitału, szukają także wymiarów społecznych lub ekologicznych swoich inwestycji. To nowy trend w Polsce i na zachodzie, wymaga tzw, cierpliwego kapitału, ale efekty w postaci pozytywnego społecznego czy środowiskowego wpływu są wyrazem realizacji przez inwestorów idei społecznej odpowiedzialności biznesu na rynkach finansowych.
Taki właśnie charakter startupu zaangażowanego społecznie ma spółka Sidly. Oferuje kompleksowy system do zdalnej opieki telemedycznej w oparciu o autorską opaskę na nadgarstek. Podnosi bezpieczeństwo i komfort życia chorych i seniorów. Spółka bardzo dobrze radzi sobie w czasie pandemii rozbudowując kanały dystrybucji, wchodząc na rynek opieki szpitalnej i w nowe kanały B2C, a także poprzez wyjście na rynki zagraniczne.
Kolejną spółką, której czas pandemii koronawirusa pozwolił na dalszy rozwój, to Gedeon Medica, wiodący start-up medyczny w obszarze specjalistycznych centrów psychoterapii, wykorzystujący innowacyjne rozwiązania lecznicze. Spółka świadczy usługi z zakresu leczenia anoreksji i bulimii w trybie całodobowym, prowadzi terapie pacjentów z otyłością, przed i po operacjach bariatrycznych oraz oferuje warsztaty edukacyjne dla rodzin pacjentów chorych na anoreksję. Oferta spółki poszerzyła się o zdalne konsultacje, na które w ostatnim czasie wyraźnie wzrósł popyt.
Jedną z najnowszych inwestycji Black Swan jest spółka z branży InsurTech, HPI, oferująca usługi w zakresie powszechnych ubezpieczeń majątkowych w technologii dostosowanej do kanałów cyfrowych dla klientów indywidualnych w modelu B2C oraz B2B2C, wykorzystująca nowatorskie podejście do procesu sprzedaży – one-click oraz płatności abonamentowe 0%. Tu także koncept zdalnej sprzedaży dobrze pasuje do współczesnych realiów rynku i rokuje sukces tego przedsięwzięcia.
Czas pandemii koronawirusa tworząc ograniczenia w normalnym funkcjonowaniu rynku dał szansę startupom, które wykazały się elastycznością i kreatywnością dostosowującym się do nowych nisz i potrzeb. I te 3 spółki dobrze ilustrują ten mechanizm. A my cieszymy się, że znalazły się w portfelu Black Swan!
Korzystając z okazji, chcemy podziękować naszym aniołom za zaufanie i powierzenie nam swoich kapitałów w formie inwestycji w spółki portfelowe Black Swan. Dziękujemy także za Wasz czas i gotowość do dzielenia się ze startuperami swoimi doświadczeniami. To szczególnie cenne w czasie zawirowań i niepewności.
Na koniec trochę statystyk … w ciągu 3 kwartałów tego roku, przeanalizowaliśmy ok. 300 projektów, z których 22 wzbudziły nasze większe zainteresowanie, ale ostecznie zdecydowaliśmy się na 3 transakcje (Gedeon Medica, HPI i Petgram). Koniec roku jest pracowity, przygotowujemy się do 2 transakcji w tym jednej kontynuacyjnej.
Black Swan jest jednym z funduszy PFR Ventures, powstałych w ramach programu Biznest FIZ. Ma kapitalizację 30 mln PLN, ale zakłada koinwestycje z Aniołami Biznesu, w proporcji 50:50, tak więc łączny budżet inwestycyjny to około 50 mln złotych. Targetem inwestycyjnym są spółki na wczesnym etapie rozwoju. Nasza strategia inwestycyjna zawiera szerokie spektrum branż, celujemy w projekty z następujących dziedzin, m.in. fintech i insurtech, lifesciences i medtech, ICT, edtech, ekologia i OZE, moda i design, digital publishing, e-commerce i marketplace’y. Co do zasady obejmujemy pakiet mniejszościowy, tj. 5-49% udziałów.
–
Autorki: Joanna Zielińska, CEO i Kasia Wierzbowska, założycielki Black Swan